Faydalı Bilgiler

Yastıklar nasıl temizlenir

Yastıklar nasıl temizlenir / Yatak yastıklarının temizliğiAltı aydan fazla zaman geçtiğinde, yastıkları yıkamanın zamanı gelir.Yastıklar nasıl temizlenir, kuş tüyü ve pamuk yastıkların yıkanması nasıldır hepsi bu yazımızda.

Başınızı her gece yastığımıza dayayıp uyuduğumuz için temiz olmasını istiyorsunuz. İlk adım: yastıkların içeriklerini anlamaya yönelik olarak içini kontrol edin ve bakım etiketini kontrol edin. Bunu anladıktan sonra , yastığınızı canlandırmak ve daha uzun süre dayanmasını sağlamak için 6 ay aralıklarla yıkayın.

Yastıklar Nasıl Temizlenir

 Fiberfill yastıklar

İyi haber: Bu yastıkları çamaşır makinenize atabilirsiniz. Çamaşır makinesini dengeli tutmak ve bir makinenin ortasında, su ve kıyafetlerin döndürülmesine yardımcı olmak için tasarlanmış büyük bir yük alanı olan makine olmalı. Tek seçeneğiniz elde yıkamak olursa yastıkları küvete dik olarak yerleştirin ve ılık su ile ıslatıp bir süre bekletin. Doğal sabun ile yıkayıp durulayın.

Yastığınızın bir bakım etiketi varsa, okuyun ve talimatları uygulayın.Etiketini çıkardıysanız, ılık su kullanın ve nazik yıkamayı tercih edin, sonra ekstra soğuk suyla durulayın ve hafif döndürerek sıkın. Yastıkları düşük ısıda kurutun, havalandırın ve sık sık çevirin.

Kuş tüyü yastıklar nasıl temizlenir 

Bu, başka bir makine dostu dolgu malzemesidir – yastık kılıfında herhangi bir yarık veya aşınma olmadığından emin olun. Denge için, bir seferde iki yastık yıkayın ve yalnızca az miktarda deterjan kullanın.Makine kullanımını olan sabun tozları öneriyoruz. Bebek kıyafetlerini makinede yıkanması için hazırlanan sabun tozları olabilir.  Makineyi hassas devirde ayarlayın ve yastıklarda ikinci bir durulama yapın.kuş tüyü yastıklar nasıl temizlenir ve yıkanır
kuş tüyü yastıklar nasıl temizlenir ve yıkanır

Kurutma için, tüy dökme işlemine yardımcı olacak birkaç temiz tenis topuyla birlikte makineye koyun. Daha sonra parmaklarınız yardımıyla periyodik olarak kabartmak iyi bir fikirdir. Yastıklar, normal giysilerden daha uzun süre de kururlar. Küf kokusu varsa, birkaç saat güneş altında bırakın.

Ayrıca Bakınız: Kumaş Döşemeler Nasıl Temizlenir

Köpük yastıklar nasıl temizlenir

Malesef köpük yastıkları çamaşır makinesinde yıkayamazsınız, ancak etiketi varsa, etiketi üzerindeki bakım talimatlarına göre yıkayabilirsiniz. Köpük yastığından toz çıkarmak için , döşeme aleti ile her iki tarafı vakumlayın. Mümkünse, işi biraz daha kolay yapmak için emme seviyesini çevirin.

Başka bir seçenek: Yastığı kurutma makinesinde 20 dakika boyunca sadece ısı veya hava  döngüsünde bırakmaktır. Herhangi bir kirli alanı farsa hafif bir  doğal sabun solüsyonuna batırılmış bir bezle temizleyin . Nemli bir bezle yıkayın. Yastığı tekrar yatağa koymadan önce tamamen kurutun. Bazı köpük yastıklar el yıkama talimatlarını içerir. Onları takip etmeyi seçerseniz, çok nazik olun. Islak köpük ağırdır ve kolay kurumaz.Sürekli çevirerek güneşte bekletin.

Yastıklar ne zaman değiştirilir

Ne kadar gayretli olursanız olun yastıklarınızın bir zaman sonra yenilerini almalısınız. Ama atma zamanının geldiğini nerden biliyorsunuz ? Yastığı yarıya katlayınca tekrar şekle dönüşmediğinde yeni bir yastık almayı düşünün. Yastığın daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için, fazladan yastık kılıfları ile kullanın ve aylık olarak yıkayın.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close