Duvar Dekorasyonu

Dekorasyonda Bir Duvarı Farklı Renge Boyamak

Farklı renklerde duvar kullanımı   Renkler, her tasarım şemalarının hayati unsurlarından biridir. Odalarınızın duvarlarının renkleri de belirleyici rol oynamaktadırlar. Genellikle alışılagelen dekorasyon çeşidi, tüm evi tek renk seçmek ve tüm duvarları aynı renge boyamaktır. Fakat geçmiş olduğumuz yıllarda öne çıkan bir trend var: Odaların duvarlarını farklı renge boyamak. Bir odanın duvarındaki tek renk kombinasyonları dekorasyonda sıra dışı ve farklı bir stil yaratır. Duvarlardaki renk geçişleri ile belirli bir alana vurgu yapmak çok daha çarpıcı şekilde gerçekleşir. Birbirleriyle eşleşen veya kontrast yaratan farklı iki rengin kullanıldığı dekorasyonlar da modern ev tasarımında yeni bir kimlik ortaya koymaktadır. Duvarda iki farklı rengin kullanımı, seçilen renk kombinasyonuna göre bir odanın dekorasyonunu ince bir zarafet veya çarpıcı zıtlık ekleyebilir.

gri beyaz uyumu
gri beyaz uyumu

Modern Alan Boyaları

   Çift renkli duvar boyası uygulamalarında en çok tercih edilen ve minimalist tarzlı dekorasyonlara fazlasıyla yakışan ikili renk, gri ve beyazdır. Gri tonları modern dekorasyonların vazgeçilmezlerindendir. Modern bir dekorasyonda aşırıya kaçmayan bir duvar rengi arıyorsanız bej, gr, ya da beyaz tonlarından birini tercih etmek isteyebilirsiniz. Ancak beyaz tonları tercih edildiğinde dört duvarın da beyaz olması her zaman iyi bir etki yaratmamaktadır. Bir veya iki duvarı gri tonları ile boyamak ise beyazın zarafetini, dekorasyonun temel özelliklerini daha iyi vurgulayan bir altyapı oluşturabiliyor. Beyaz ve gri kadar sık tercih edilmese de, daha cesur ve karizmatik bir renk kombinasyonu seçeneği ise gri ve siyah birlikteliğidir. Sanatsal, minimalist ama çarpıcı dekorasyon tarzını seviyorsanız, siyahın gri ile bir araya geldiği dekorasyonları da fazlasıyla seveceksiniz. 

Kontrastların Etkileyici Vurguları

   Turuncu ve lacivert renklerini örnek olarak sunarsak, başarılı bir kontrast renkler olduğunu ve ev duvarlarına fazlasıyla yakışacağını düşünebiliriz. Bu iki renk, biri oldukça koyu ve diğeri oldukça hareketli bir sıcak renk olduğu için, duvar dekorasyonu söz konusu olduğu zaman çok da tercih edilmeyen renkler olmaktadır. Fakat bu ikili etkili ve canlı rengin bir araya gelerek birbiri ile çarpışmaları ortaya uyumlu bir şıklık çıkarıyor. Duvar renklerinde zıt tonların bir arada kullanılmasının vurgulayıcı ve göz alıcı etkisi olduğunu görebiliyorsunuz.

duvar kağıdı
duvar kağıdı

Duvar Kağıdı İle Boyanın Birlikteliği

   Evinizin üç duvarını bir renk ile boyayıp tek duvarını duvar kağıdı ile de kaplayabilirsiniz. Bir duvarına seçtiğiniz renk ile uyumlu desenleri olan bir duvar kağıdı uygulayarak aynı etkiyi de yaratabilirsiniz. Ya da tam tersini de tercih edip üç duvara duvar kağıdı ve bir duvara düz boya uygulamaları yapabilirsiniz. Fakat duvar kağıtlarının desenlerinin çok yorucu bir görünüm oluşturmamasını istiyorsanız tek duvarda da kullanılmaları daha iyi sonuçlar doğurabilir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close