AydınlatmaFaydalı Bilgiler

Doğru Pencere Fikirleri

Dekorasyonda Pencere Nasıl OlmalıMekanda doğru yerde, doğru konumlandırılmış pencereler şahane bir manzaranın yanında doğal bir aydınlatma ve enerji tasarrufu sağlar. Pencere seçerken değerlendirebileceğiniz birçok alternatif vardır ama alternatifleri değerlendirirken bazı noktalara dikkat edilmeli ona göre seçim yapılmalıdır.

Dekorasyonda Pencere Nasıl Olmalı
Dekorasyonda Pencere Nasıl Olmalı

Pencere Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güzel bir manzara ve gün ışığının girdiği ferah bir mekan elde edebilmek için pencere seçiminin doğru olması gerekir. Peki pencere seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Gün ışığını mümkün olduğunca içeri sokması gerekir. Sağlıklı ve ferah bir mekanın vazgeçilmezi gü nışığıdır. Bedene, akla ve ruha iyi gelir. Ayrıca doğal ışık ne kadar girerse o kadar elektrikten tasarruf sağlanır.
 • Yerleştirilecek alana göre pencere seçilmelidir. Uzun tavanlı büyük odalar için yerden yüksek veya çok katlı pencereler uygun olur. Ama küçük bir alanda pencere yapılacaksa gün ışığının bolca içeri girebileceği, zemine yakın yerden başlayan pencereler tercih edilmelidir.
 • Pencerenin nerede konumlandırılacağı güneş ışığının geliş açısına göre belirlenmelidir. Odaların baktığı yönlere göre güneş, rüzgar gibi faktörler göz önüne alınarak karar verilmelidir.
 • Pencere kadar ısı kazancı ve kaybı konusunda seçilen camlar da önemlidir. Enerji tasarrufunun yanı sıra zararlı UV ışınlarını filtreleyici camlar ile hem sağlığımız hem mobilyalar korunur.

Pencere Fikirleri

Pencerenin kullanılacağı alan, çevresel faktörler ve manzara gibi birçok etken pencere seçimini etkiler. Fikir vermesi açısından birkaç pencere alternatifini yazının devamında bulabilirsiniz. • Manzara varsa; Önünde muhteşem bir doğa manzarası veya ışıklı şehir manzarası olan bir mekanda yerden tavana uzanan cam pencereler doğru bir tercih olur.
 • Çatı Pencereleri; Özellikle iç içe yapılarda ve duvarlarda yeterli alan olmadığında tercih edilir. Sabit ve uzaktan kumandalı çeşitleri vardır.
 • Opak Camlı Pencere; Gizliliğin önemli olduğu yatak odası veya banyo gibi alanlarda daha çok tercih edilir. Camların opaklık seviyesi değişkenlik gösterir.
 • Üst Düzey Pencereler; Duvar alanı az olan mekanlarda daha çok duvar yüzeyi yaratmak için veya birbirine yakın yerlerde mahremiyeti sağlamak için göz seviyesinin üzerinde pencereler konumlandırılabilir. Gün ışığını alırken aynı zamanda duvar alanını da istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.
Pencere Önü İçin Dekorasyon Fikirleri
Pencere Önü İçin Dekorasyon Fikirleri

Pencere Önü İçin Dekorasyon Fikirleri

Pencere önü değerlendirilmeye müsait alanlardır. Aşağıdaki seçeneklerden istediğinizi değerlendirerek pencere önünü sıcak ve estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz:

 • Özellikle manzaralı evlerde pencere önü sedir idealdir. Ayrıca burayı okuma köşesi olarak da kullanabilirsiniz.
 • Ferah ve doğayla iç içe bir görünüm sağlamak isteyenler için pencerenin önünü dekoratif çiçek ve bitkilerle süslemek güzel bir fikirdir.
 • Çocuk odalarında pencere önünde sevilen oyuncaklara ve kahramanlara yer vermeniz çocuğunuzu mutlu edecektir.
 • Pencerenin hemen altında bir duvar varsa istediğiniz tarzda raf veya masa tablası ile bütünleştirip kullanabilirsiniz. Masa olarak kullanırsanız pencere önünde çok ferah bir çalışma alanınız olabilir. Raf yaptığınızda ise sergilemek istediğiniz şık ve güzel aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close