Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonu İçin 10 Etkili İpucu

Yazımızda size salon dekorasyonu için yol gösterecek etkili ipuçlarını inceleyebilirsiniz.Salonlar genelde en çok trafik alan yaşam alanlarıdır, aynı zamanda farklı işlevlere sahip olabilir. Az odaları evlerde salon ortak buluşma noktası olarak kullanırken, büyük ve çok odaları evlerde ise daha çok misafir ağırlamak için tercih edilir. Alandan en iyi şekilde yararlanarak davetkar bir mekan oluşturmak için yazımızda incelebileceğiniz salon dekorasyonu için 10 etkili ipucu size ilham verecektir.

Salon Dekorasyonu İçin 10 Etkili İpucu

Bir odayı dekore ederken bir çok farklı noktayı göz önünde bulundurmak gerekir, özellikle salonlar evin çok kullanılan bölümleri olduğundan yerleşim konusunda işlevsellik en çok dikkat edilmesi gereken kuraldır. Yazımızın devamında size salon dekorasyonu için yol gösterecek etkili ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

1-) Odak noktası

Salonu dekore ederken önceliğiniz mutlaka bir odak noktası belirlemek olmalıdır. Bu kural sadece salon dekorasyonu için değil, tüm yaşam alanları için geçerli bir kuraldır. Odak noktası belirlemek, sonraki evrelerde odayı daha rahat dekore etmek için önemlidir. Renk, mobilya ve aksesuar seçimlerini belirlediğiniz odak noktasına göre kolayca yapabilirsiniz.

Bu odak noktaları genelde odaya ilk girişte fark edilen bölümdür, bu bir mobilya parçası yada şık bir şömine tasarımı olabilir.

2-) Oda merkezi

Salonda bir merkez yaratmak sonraki düzenlemeler için büyük kolaylık sağlayacaktır. Odanızın büyüklüğüne göre bir oturma grubu yada dekoratif bir orta sehpa salon merkezi olarak düşünülebilir.

Merkez yaratmak önemlidir, çünkü bu mobilya ve aksesuar yerleşimi bu merkeze göre yapılmalıdır. Bu sayede daha dengeli ve düzenli bir salon dekorasyonu ortaya çıkacaktır.

3-) İşlevsellik

Salonun büyüklüğü ne olursa olsun yerleşim planı işlevsellik ön plana çıkarılarak yapılmalıdır. Salon tarzı ve kişisel zevklerin ötesinde fonksiyonel mobilyalar kullanılması mekanın daha rahat kullanılmasında önemli rol oynar.

Tabi ki bu mobilya düzeni yapılırken odanın kullanım amacı ve alacağı trafik göz önünde bulundurulmalı.

4-) Mobilya Ölçüleri

Salon dekorasyonu için dengeli ve ferah bir görünüm oluşturmak isteniyorsa, odanın ölçülerine uygun mobilya modelleri özenle seçilmelidir. Bunun için mümkün olduğunca birbirleri ile aynı boyutlardaki tasarımları tercih edin.

Mobilya seçimleri odada daha dengeli ve ferah bir atmosfer oluşmasında büyük önem taşır. Mobilya yerleşiminde ise büyükten küçüğe doğru sıralama yapabilirsiniz, önce büyük parçalar, sonrasında ise küçük parçaları etrafına yerleştirebilirsiniz.

Salon Dekorasyonu İçin 10 Etkili İpucu

5-) Farklı Boyutlar

Salonu dekore ederken belli bölümlere farklı boyutlar eklemeyi düşünebilirsiniz. Bunu en rahat kolay ev tekstil ürünleri ve duvar dekorasyonu ile yapabilirsiniz. Farklı dokudaki farklı desen ve renklere sahip kumaşlar ile salona farklı bir boyut ekleyebilirsiniz. Dekoratif yastıklar, koltuk örtüleri ve desenli halılar bu iş için en uygun parçalar.Salona derinlik kazandırmak için büyük tabloları, dekoratif çerçeveleri ve en önemlisi aynaları kullanabilirsiniz. Özellikle duvarda dekoratif raf ve aynalar tavanı yüksek göstermek için harika bir seçenektir. Dekoratif tablolar yada aynalar, duvar dekorasyonu için kullanacağınız tüm parçaların göz hizasında ve ortalanmış olmasına dikkat edin.

6-) Aydınlatma

Işıktan en iyi şekilde yararlanmak tüm yaşam alanları için ortak noktadır. Ferah ve aydınlık bir atmosfer dekorasyonun kalitesini ortaya çıkarmak adına önemlidir. Bu anlamda sadece doğal ışıktan değil, dekoratif aydınlatma elemanlarından destek alınabilir.

Dekoratif aydınlatmalar dekorasyon stilini tamamlayan önemli dekorlar arasında yer alırlar. Tavan aydınlatmaları, zemin için ayaklı aydınlatmalar ve masa lambaları görseli zenginleştiren önemli ışık kaynaklarıdır.

Doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmak için mobilya düzeni pencere etrafına yapılabilir. Aynı zamanda nötr ve açık tondaki duvar boyaları salonun daha ferah görünmesinde önemli rol oynar.

7-) Simetriye odaklanın

Salon dekorasyonu aşamasında kanepeler, sandalyeler ve sehpalar ile simetrik bir düzen için çaba harcayın. Bu sayede salonda daha düzenli ve rahat bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tabi ki her salon simetrik olacak diye bir kural yok, ancak çarpıcı bir etki yaratmak için bu detayı atlamamanızı öneririz.

8- ) Alanı verimli kullanın

Ziyaretçi trafiğin en fazla olduğu alan olduğundan bahsetmiştik salonların. Ancak bu durum bazı evlerde değişebilir, bu durumda salon dekorasyonu yaparken mevcut ziyaretçi akışını göz önünde bulundurarak bir düzen yapılmalıdır. Yani, oda içinde rahat bir gezinti sağlayacak bir mobilya yerleşimi yapılmalıdır.

Oda içinde gereksiz bir kalabalık yaratacak parçalardan uzak durulmalı, kapıdan giriş esnasında gezinmeyi engelleyen bir yerleşimden kaçınılmalıdır.

9-) Doğru Halı seçimi

Bir çok farklı stildeki salonların ortak noktası halı modelleridir. Halılar yaşam alanlarına farklı bir boyut ve doku kazandırır. Salona girişte ilk göze çarpan detaylardan biridir ve odanın genel renk düzenini dengeleme gibi önemli bir rolü üstlenirler.

Mobilya ve duvar renginizle uyumlu bir halı ile salonda daha dengeli ve şık bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bu olmazsa olmaz parçalar arasından canlı renk ve desenli parçalar seçerek zemini cazibe merkezi haline getirebilirsiniz. Örnek olarak vintage ve patchwork halılar size bu konuda ilham verebilirler.

10-) Kişisel dokunuşlar

Salonunuzu dekore ederken belli kuralları göz önünde bulundurabilirsiniz ancak tarzınızdan hiç bir zaman taviz vermeyin. Kişisel zevklerinizi ve tarzınızı evinize yansıtabileceğiniz özel dokunuşlar eklemekten asla çekinmeyin.

Bu alanda huzurlu ve keyifli zaman geçirecek olan sizsiniz, evinizde size özel alanlar oluşturmak sizi daha mutlu yapacaktır.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close