Fas StiliStil

Fas Stili ile Renkli ve Masalsı Bir EvBir Akdeniz ülkesi olan Fas, renkli ve dingin özelliği ile dikkat çeker. Fas stilinde Akdeniz rahatlığı ve ferahlığının yanında, bir çok kültürden harmanlanmış parçalar bulabilirsiniz.  Bu stilde öne çıkan renkler baharat tonlarıdır. Sıcak baharat renkleri ve etnik parçaların birleşmesi ile dikkatleri üzerine çeken bir tarzdır. Ayrıca Akdeniz’in mavi ve beyaz renk seçeneklerini kullanarak daha canlı bir hava yaratmak mümkün oluyor.

Fas stilini evinize taşımak İçin dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar vardır. Bu unsurları şu başlıklar altında toparlayabiliriz:

Fas Stilini Yakalamak İçin Bu Önerileri Dikkate Alın.

Eklektik tarzın farklılıklar içindeki uyumunu bu tarzda da yakalayın. Akdeniz ferahlığı ve Fas’ın etnik parçalarını kullanarak ortaya aradığınız renkli ve dingin dekorasyonu çıkarabilirsiniz. Elinizdeki desenleri harmanlayarak çarpıcı bir etki oluşturabilirsiniz. Benzer yada farklı desenleri bir arada kullanabilirsiniz. Çini desenli tabakları duvara asabileceğiniz gibi, yastıklardan da faydalanabilirsiniz.

Eğer Fas’a  gitme imkanınız olduysa orada çektiğiniz fotoğrafları duvarlarda kullanabilirsiniz. Bunun için ahşap ve doğal görünen çerçeveler seçebilirsiniz. Örme el yapımı kilimler aradığınız etnik görüntüyü yakalamanızı sağlayacaktır. Renk olarak kahve ve turuncu gibi baharat renklerini terci etmelisiniz. Yeşil de güzel bir seçenek olacaktır. Fas stilinde mobilyalar ahşap olmalıdır. Akdeniz’in doğal görüntüsünü bu ahşap mobilyalar ile evinize taşıyabilirsiniz. Ancak daha doğal görünümle ve koyu renkli olanlar tercih etmelisiniz. Etnik desenlerde Afrika motiflerini kullanabilirsiniz.

Fas Stili İçin Öneriler
Fas Stili İçin Öneriler

Etnik desenler size yorucu geliyorsa zikzak ve altıgen olanları deneyebilirsiniz. Diğer desenlere göre daha az göz yorucu olacaktır. Şal deseni gibi karışık modeller hoşunuza gidiyorsa kullandığınız alanın daha sade olmasına özen gösterebilirsiniz. Renk seçimi için sıcak baharatlardan vazgeçmeyin. Tarçın, mercan, sarı ve çivit mavisi, kahve, bordo, yeşil ve mor oldukça uygun renk seçenekleri olacaktır.Fas Mavisi ile Serinliği Hissedin.

İndigo mavisini, lacivert ve beyaz ile kombinleyerek Fas mavisi esintisini oluşturabilirsiniz. Bu tema Akdeniz’in sıcak havasını evinize taşıyacaktır. Beyaz koltuklar üzerinde mavi ve lacivert yastıklar kullanabilirsiniz. Böylece serin bir görüntü oluşturabilirsiniz. Desen olarak karışık Fas oymaları, el boyaması fayanslar, geometrik desenler ve el yapımı halılar kullanabilirsiniz. Katmanlı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Fas stilinde birden fazla desenin üst üste kullanılması mümkündür. Aksesuar seçimlerinizde ağırlıklı olarak cam, parlak yüzeyli seramik ve metal ya da ferforje seçenekler tercih edebilirsiniz.

Fas Mavisi
Fas Mavisi

Seramik Aksesuarlar Kullanın.

El yapımı etnik desenli aksesuarlar tercih etmelisiniz. Bunun için seramik tercih edebilirsiniz. Aksesuarlarınızı tercih ederken sadece malzeme olarak değil, desen olarak seramik etkisi oluşturabilirsiniz. Halı, perde, duvar kağıtları, zemin kaplama, yastık kılıfları ve nevresimlerde seramik desenlerini kullanabilirsiniz.

Seramik Desenleri Kullanın
Seramik Desenleri Kullanın

Galerimize göz atarak daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close