Rustik

Rustik Ev Dekorasyonu ve Stil Önerileri

Evinize rustik bir tarz katmak için size ilham verecek rustik ev dekorasyon fikirleriPopüler iç mekan stilleri arasında rustik ev dekorasyonu son dönemde çok revaçta. Rustik tarzı evler ilk bakışta sıcak ve samimi bir etki bırakır, doğal dokular sayesinde iç mekan daha ferah ve sade şıklığı yansıtır. Yaşam alanlarınıza rustik bir hava katmak istiyorsanız yazımızın devamında size bu göz alıcı ve davetkar dekorasyon stilini tüm yaşam alanlarınıza uygulayabileceğiniz rustik ev dekorasyon fikirleri size ilham verecektir.

Rustik Ev Dekorasyonu

Rustik tarzı iç mekanlar geçmişten günümüze doğal ve samimi tarzları ile iç mekan stilleri arasında popülerliğini sürdürüyor. Özellikle yaşam alanlarında doğal dokulara yer vermek isteyenler için ideal bir dekorasyon stili. Peki bu samimi ve davetkar tarzı yaşam alanlarına yansıtmak için neler yapılabilir, hangi unsurlara dikkat etmek gerekir?

Yaşam alanlarınızda rustik bir hava yaratmak istiyorsanız ahşap ve taş gibi ham dokuları mekan içinde öne çıkarmalısınız. Tabi ki sadece doğal taşlar yada masif ahşap parçalar rustik ev dekorasyonu için yeterli unsurlar değiller, yünlü, pamuklu yada keten gibi doğal kumaşlardan destek alınmalıdır. Beyaz, bej, krem, ten rengi yada pastel renkler rustik bir iç mekan için kullanılabilir renklerdir.

Rustik tarzı doğallığı ve sıcaklığı yansıtan bir dekorasyon stilidir, bu anlamda bu tarzı kullanmak için maksimum düzeyde ham ve doğal dokular öne çıkmalıdır. Zeminden duvara, mobilyadan destekleyici diğer unsurlara kadar sıcak, samimi ve davetkar bir görünüm yaratmak rustik dekorasyon için elzemdir.

DAHA FAZLA : 13 Rustik Salon Dekorasyonu Modeli

Rustik bir tarz için dekorasyon önerileri

Yaşam alanlarınızda rustik bir tarz yaratmak için doğal dokuları öne çıkarmalısınız. Masif ve eskitme mobilyalar mekana davetkar ve sıcak bir hava katmak için doğru bir başlangıç olabilir. Mobilyalar hem tarz hemde renk olarak mekan içindeki diğer ahşap dokularla uyumlu olmalıdır.

Ahşap tavanlar yada ahşap kirişler rustik ev dekorasyonu için en önemli unsurlar arasında gelir, bu doğal ve sıcak unsurları duvarda doğal taş kaplamaları ile dengeleyebilirsiniz. Taş duvarlar rustik tarzı bir mekanın odak noktasıdır, bu anlamda duvar kaplaması için doğal taşlar yada taş görünümlü duvar kaplamaları tercih edebilirsiniz.Masif ve eskitme mobilyalar

Rustik ev dekorasyonu için el yapımı ahşap mobilyalar mekanda doğal ve sıcak bir tarz yaratır. Dayanıklı ağaçlar kullanılarak üretilen masif mobilyalar yada eskitme görünümü verilmiş hazır üretim parçalar kullanabilirsiniz. Antika görünümlü tasarımlar rustik bir tarz için ideal parçalardır, bu tasarımları evinizin giriş bölümünden yatak odasına kadar her alanda yer verebilirsiniz.

Taş duvarlar ve ahşap kirişler

Evinize rustik bir hava katmak istiyorsanız duvar ve tavan dekorasyonu için hassas ve seçici olmalısınız. Duvarınızda yumuşak tonlarda duvar boyası kullanabilirsiniz ancak doğal taş kaplama bir duvar kadar cazibe yaratmayacaktır. Taş duvarlar salon, mutfak, yatak odası ve evin giriş bölümü için hem dekoratif hemde çekici bir etki yaratacaktır. Doğal görünümlü taş kaplamalar daha az maliyetle sahip olabileceğiniz duvar dekorasyon seçeneğidir.

Ahşap kirişler rustik etkisini en belirgin şekilde yansıtan unsurlar, bu işin çok maliyetli olacağını düşünüyorsanız size önerimiz mekanın duvar yada tavan ölçülerine uygun geri kazanılmış kerestelerle çerçeveleme işlemi uygulamanız olacaktır. Düşük bir maliyetle ahşabı duvara yada tavana dahil ederek daha dengeli bir dekorasyon stili yaratabilirsiniz.

DAHA FAZLA : Rustik Yatak Odası Dekorasyonu İçin Gerekli Eşyalar

Doğal tonlar & doğal dokular

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi evde rustik bir tarz yaratmak için yumuşak, doğal renk tonları kullanabilirsiniz. Bu doğallık sadece dekorasyon malzemelerinde sınırlı kalmamalı, doğal görünümlü dekoratif aksesuarlar rustik tarzını tamamlayacaktır.

Çiçekler rustik etkisini destekleyen doğal unsurlardır, bir şifonyer yada masa üstünde yer verebilirsiniz. Mekanda sıcak bir etki yaratmak için dekoratif vazolar, süslü kavanozlar, yada küçük ahşap aksesuarları evinizin girişinden yatak odasına kadar her alana dahil edin.

Evinizde rustik bir tarz yaratmak için size daha fazla fikir ve ilham verecek birbirinden farklı tarzlarda rustik ev dekorasyon modelleri ve rustik dekorasyon fikirleri galerimizde sizi bekliyor.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın


1 thought on “Rustik Ev Dekorasyonu ve Stil Önerileri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close