Ofis Dekorasyonu

Renkli Ofis Dekorasyonu

Rengarenk ofis dekorasyonuÇalışma ortamında kullanılan renklerin doğru seçilmesi ve iyi bir şekilde dekore edilmesinin çalışanların performansları üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Çalışanların verimliliği, üretkenliği üzerinde etki yapan her şey onların sağlığı ve zinde kalmaları açısından da olumlu bir etki yaratabilmektedir. Günümüzde birçok ofis dizaynı;  tek düze klasik mobilyalar, nötr renkler ve ışıkların bulunduğu, sıkıcı diye tabir edebileceğimiz dekorlardan oluşmaktadır. Bu tarzda dizayn edilen ofislerin çalışanlara ilham veren ve onları zinde tutan bir atmosfer olmasını beklemek ne yazık ki çok zordur. Bu nedenle ofis odaları kesinlikle sıkıcı ve boğucu renklerden oluşmamalıdır. Verimi ve yaratıcılığı arttıracak ferahlıkta dizayn edilmelidir. Dizaynı oluştururken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında ofiste kullanılacak renkler gelmektedir.

Yeşil Beyaz Ofis Dekorasyonu
Yeşil Beyaz Ofis Dekorasyonu

Renk Seçimleri Nasıl Yapılmalıdır?

Ofisinizi dizayn ederken belirleyeceğiniz renk işin en zor kısımlarından biridir. Renklerin kullanımı; ofisin güneş ışığı alış açısı, seçilen mobilyalar, firmanın sektörü, çalışan bireylerin genel yaş aralığı, firmanın hitap ettiği müşteri kitlesi gibi birçok konuyu hesaba katarak değerlendirilmeli ve tüm bilgiler ışığında analiz edilerek tüm kriterlere uyabilecek en doğru renkler tercih edilmelidir. Ofislerde canlı tonlar tercih etmek mekana ayrı bir yaşam enerjisi katmaktadır. Örneğin koyu-açık gri tonlarda boyanmış bir ofis duvarı için, kırmızı bir duvar süslemesi ya da basit bir sarı tablo ofisinize canlı bir enerji verecek ve çalışanları sıkmayan bir ortam yaratılmasını sağlayacaktır. 

Ofiste Kullanılan Renklerin Önemi

Her biri farklı enerjilere ve etkilere sahip olan renklerin özellikle ofis gibi; dikkatin, üretkenliğin, çalışma isteğinin ön planda olması gereken yerlerdeki kullanımı oldukça önemlidir.

Renkler hakkında edineceğiniz birkaç bilgiyle, ofisinizde doğru şekilde kullanarak yaydıkları enerjiden olumlu şekilde faydalanabilirsiniz. Ofisiniz için belirleyeceğiniz renk tonu, ofis dizaynınız açısından temelleri oluşturacaktır. Birçok rengin bir arada kullanılması karmaşık bir görüntüye ve dikkat dağınıklığına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çalışma ortamlarında konsantrasyon üzerinde olumlu etkisi olan renkler hakkında araştırma yaptıktan sonra tercih edeceğiniz renge karar vermelisiniz.

Ofiste desen kullanmak
Ofiste desen kullanmak

 Konsantrasyonu Arttıran Bazı Renkler

 

Siyah: Siyah renk yansıyan ışığı en az seviyeye indirgediği için konsantrasyonu azaltabilecek etkenleri de en aza indirmektedir. Bu nedenle konsantrasyonunuzda olumlu etki oluşturmasını istiyorsanız ofisinizde mutlaka siyah rengi tercih etmelisiniz.

 

Beyaz: Gözünüzü yormayacak ve konsantrasyon seviyenizi maksimuma çıkartacak bir renk arıyorsanız siyahın zıt kontrastı beyaz renkten faydalanabilirsiniz. Az eşyalı ferah bir odada duvarları beyaz tercih etmeniz size huzur ve ilham verecektir.

 

Sarı: Göze çarparak vurgu yapmasını istediğiniz her noktada sarı rengi kullanabilirsiniz. Çünkü sarı renk dikkat çekicidir ve kolaylıkla ayırt edilebilir. Aynı zamanda algıyı açarak öğrenme sürecine ve iletişim becerisine olumlu yönde etki eder.

 

Mavi: Araştırmalara göre konsantrasyon üzerinde oldukça olumlu etkiye sahip olan mavi aynı zamanda ofise gelen müşterilerde de güven hissini uyandıracaktır.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close