Zemin Dekorasyonu

Güzellik Katan Zemin Kaplamaları

Zemin Kaplama FikirleriEv ya da iş yeri fark etmeksizin bir yere ilk girildiğinde dikkat çeken duvarlar ve mobilyaların yanı sıra görselliğinin en belirleyici unsuru zemindir. Doğru yapılmış bir zemin uygulaması o mekana hem konfor hem de güzel bir görünüm katar. Seçilen malzemenin yenilikçi ve kaliteli olması beklenen ihtiyaçların karşılanmasını sağlar. Beklenen ihtiyaçlar görselliğinin yanında kolay temizlenebilir olması, ses geçirgenliği, dokunma sıcaklığı, dokusu gibi özelliklerdir. Peki zemin kaplamaları için nelere dikkat edilmeli?

Zemin Kaplama Fikirleri
Zemin Kaplama Fikirleri

Zemin Kaplama Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Zemin kaplaması konusunda alternatifler gittikçe artmaktadır. Bu kadar fazla seçeneğin arasında tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir? Başlıca dikkat edilecek hususlar şunlardır;

  • Sık kullanılan yerlerde zemin için dayanıklı malzemeler tercih edilmelidir. Örneğin banyo, balkon gibi alanlarda yıkanabilir ve su geçirmez malzemeler kullanılmalıdır.
  • Porselen, karo, terracota ve sırlı seramik gibi kalın yapılı ve daha az kaygan yer seramikleri mekanları olduğundan geniş ve ferah gösterir. Zor aşınır ve kolay temizlenir.
  • Granit sağlamdır ve uzun süre kullanılabilir. Temizlik için özel malzemelere ihtiyaç duyulmaz.
  • Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan mozaikler ise hem kolay temizlenebilir hem de bulunduğu mekana ferah bir hava verir. Giriş, hol, mutfak, banyo, salon gibi birçok alanda kullanıma uygundur.
  • Çakıl mozaik dış mekanlarda kullanılabilir ve kullanıldığı yere modern bir hava verir. Büyük zeminli alanlarda daha çok kullanılır.
Zemin Kaplama
Zemin Kaplama

Dekorasyon İçin Zemin Kaplama Seçenekleri Nelerdir?

Zemin kaplaması bir yeri çekici kılan en önemli unsurlardandır. Kullanılacağı yerin tarzına ve renklerine uyum sağlamalı, aynı zamanda kullanışlı olmalıdır. Zemin kaplama konusunda çok fazla alternatif olsa da fikir verebilecek başlıca seçeneklerden bahsetmek gerekirse;Doğal bir ortam için vazgeçilmez ahşap zeminler; Hem doğal ve sıcak bir görünüm hem de hijyenik bir zemin kaplama isteyenler için ideal kaplama malzemeleridir. Isı yalıtımı, kolay temizlenebilirliği ve bakımının kolay olması nedeni ile özellikle odalarda sıklıkla tercih edilir.

Karo geleneği; Yüzyıllık karo geleneği modern, klasik, etnik, otantik ve geleneksel birçok tarzda devam etmektedir. Kullanıldıkları yerlerde desen oluşturma imkanı ve estetik görünüm kazandıran karolar günümüzde evlerin her yerinde, işyerlerinde, mağazalarda, otellerde ve tarihi restorasyonlar gibi pek çok yerde karşımıza çıkarlar.

Seramik ve Terracota zeminler; İç ve dış zeminlerde her yerde kullanılabilen seramikler renk ve desen seçenekleri ile yaygın olarak tercih edilir. Özel dekorasyonlu yerler için istenilen desen ve boyutta bulunması mümkündür. Stil sahibi ve sofistike bir hava katmak isteyenler ise terracota zemini tercih edebilirler.

Hem sağlam hem şık taş zeminler; Doğal taş zeminler hem bulunduğu yerin havasını değiştirmek için hem de kullanım kolaylığı ve dayanıklılık açısından idealdirler. Dekorasyona uygun doku ve renkte seçilmelidir. Temizliğinde asla kimyasal kullanılmamalı, su veya buhar ile temizlenmelidir.

Dayanıklı epoksi zeminler; Aşınma, darbe ve kimyasallardan etkilenmedikleri için sık kullanılan yerlerde tercih edilebilirler. Bulunduğu yere estetik bir görünüm kazandıran epoksilerde son trend gerçekçi görünümü ve sıra dışılığı ile hayran bırakan 3 boyutlu epoksi kaplamadır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close