Faydalı BilgilerZemin Dekorasyonu

Laminat parke seçme, kurma ve temizlemePratik bir laminat seçeneği ile dekoru bozmadan rekor sürede akıllı bir zemin elde edin. Laminat parke seçme, kurma ve temizleme konusunda tüm ipuçları bu yazımızda…

Temizlemesi çok kolay ve çok temiz ve şık görünen laminat parke, son yıllarda çok gelişti ve masif ahşap ve taş zeminlere karşı inanılır bir alternatif.

Yüzeyi seçin:  Mutfak İçin Doğru Zemin Seçimi Nasıl Yapılır?

Laminat parke seçme, kurma ve temizleme

Laminat neden oluşur?

Laminat, birbirine sarılmış dört katman malzemeden oluşur. İnşaat, kurulum esnasında sert kalmasına yardımcı olan bir taban tabakasıyla başlar. Ardından derinliğin büyük kısmını oluşturan katı bir elyaf tahta çekirdek geliyor. Bunun üzerine, gerçek ahşap, taş veya fayansların yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı olan ince bir tasarım uygulanır. Son olarak, koruyucu bir kaplama çizilme ve lekeleri önler.

laminat parke seçme kurma ve temizleme
laminat parke seçme kurma ve temizleme

Laminatların en son trendleri nelerdir?

Biçemler  geleneksel görünümün yanı sıra çok daha çeşitli hale geldi, ayrıca daha sıra dışı tasarımlar da var. Bazı tasarımlar tutkal gerektirmeyen birbirine kenetlenmiş plakalar halinde gelir.

Laminat parke seçme, bazı laminatlar çocuk yatak odası için, oyun odası ve koridorlar için mükemmel ahşap olmayan efektlerle gelir. Parlak bordolardan hoş dokuya sahip dramatik koyu renk ahşap döşemelere ve hatta hızlı adım  tasarıma benzer sahte mermerden renkler arasında değişiklik gösterir.

Panoların kenarları boyunca V oluklu laminat döşeme ve dokulu yüzeyler, tamamen pürüzsüz bir yüzeye kıyasla daha gerçekçi görünen ek maliyetlidir. Bununla birlikte, pürüzsüz bir yüzeye kıyasla daha fazla temizleme süresi olacağını unutmayın. Son 2020 Laminat parke modelleri ve trendleri arasında plakalar arasında daha az aralıklar var. Bu daha pürüzsüz ve daha parlak bir yüzey kazandırıyor.

Bir laminat parke de neye bakmalıyım?

Laminat parke seçme;  Bazı laminat döşemeler, özellikle evcil hayvanlarınız varsa gürültülü olabilir. Bir altlık sesin hafifletilmesine yardımcı olur, aynı zamanda ses yalıtımı olan sürümleri arayın. Taş veya kereste dokusu ile kabartmalı bir yüzey de özgünlüğü artıracaktır.

Hangi laminat döşeme satın alacağınızdan emin değil misiniz? Bir ev satın alıp alamayacağınızı düşünün eğer sürekli kalacağınız bir evi yenileyecekseniz hemen sipariş edin; döşeme tonusu ve gerçekçiliği nasıl farklı çeşitlerde olabilir şaşıracaksınız.Son olarak, odanızın ölçeğine uyan laminat levhaları seçin. Örneğin geniş bir yaşam alanınız varsa, 30 cm genişliğinde ve 3 m uzunluğunda tahta plakalar alanı vurgulayacaktır. Odanız küçükse, dar, kısa tahtalar itercih edin.

Laminat parke kendim kurabilir miyim?

Laminat parke seçme konusunda karar verdiyseniz sıra en kolay döşeme tiplerinden biri olarak laminat parkeyi kurmada.  Birlikte yuvaya oturtulmuş plakalar özellikle kendinizin yapabileceği çeşitlerdendir.

Laminat parkenin kendiniz takılması konusunda emin değilseniz, bir profesyonel ustadan yardım alın. Uzman kurulumu tercih ederseniz, tedarikçinizden tavsiyeler isteyin.

Daha fazla göster: Yer Döşemeleri 2020 ; Tasarımlar ve Renkler

Süpürgeliklerinizin altındaki ahşabı kesmek için fazladan para harcamanın da bir değeri vardır. Bu, boşluğu gizlemek için boncuk kullanmaktan daha akıcı bir yüzey kazandıracaktır.

Laminat parke nasıl kurulabilir

Laminat döşeme, kuru, sağlam ve seviyede olması koşuluyla hemen hemen her yüzey üzerine kurulabilir. Pürüzlü zeminler için topaklar ve darbelere karşı kendiliğinden düzleşen bir bileşik kullanın. Döşeme ahşapda ise, gevşek vidalara dikkat edin ve bir çekiçle yassılaştırın.

İPUCU: Laminat parke döşerken ayakkabılarınızı çıkarın, taşları kum ve kir ile lekelemeyin.

1. Underlay levhalarını yerleştirin
Başlamadan önce altlık panolarına uymanız gerekecek. Bu zeminin bile dışarıya çıkmasına yardımcı olur ve ses yalıtımı sağlar.

2. Boşaltın
Laminat döşeme genişler ve daralır, bu nedenle plakalar ile süpürgelik arasındaki boşlukları plastik ara parçaları kullanarak yaklaşık 12 mm bırakın.

3. Doğru yolu koyun
Panoları en uzun düz duvarla aynı yönde yerleştirmenizi önerir. Birincisini kısa dille duvara paralel olduğundan emin olarak yerleştirin. Bazı panoların tutkalları gerekir, diğerleri birlikte tıklar, bu nedenle talimatları dikkatlice okumayı unutmayın. Muhtemelen odaya sığması için son tahtayı kesmeniz gerekecektir.

İkinci satıra başlayın, ilk sıradaki kesme işlemiyle başlayın. Bitişik sıraların bitiş mafsallarını daima en az 30 cm’lik  hizalayın. Bu, zeminin güçlenmesine yardımcı olur.

4. Süpürgelikleri düzeltin

Son olarak, ara parçalarını dış çevresinden çıkarın ve laminat parke döşeme ile odanın kenarı çevresindeki boşluğu kapatın. Unutmayın, döşeme genişler ve daralan olduğundan döşeme süpürgeye sabitlenir, zemine değil.

5. Her giriş kapısını düzeltin
Tüm kapıların döşeme kenarına bir metal veya ahşap eşik yerleştirin.

Laminat parke temizliği ve bakımı nasıl yapılır

Laminatların ıslanmasına izin vermeyin. Genellikle suya dayanıklı değildirler, bu yüzden asla su ile ıslatılmamalıdır. Bunun yerine, nemli bir paspas ve özel olarak formüle edilmiş bir temizlik ürünü ile temizleyin.

Mobilya ayaklarında keçe pedleri kullanarak zemini koruyun ve donuklaşmaları önlemek için ağır eşyalar altındaki mobilya kaplarını kullanın. Düzenli olarak yumuşak bir fırça ile süpürerek kum ve kirecin neden olduğu çizikleri önleyin.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close