CluttercoreMaksimalizm

Maksimalizm ve Cluttercore Arasındaki Temel FarklarMaksimalizm bazı stilistlere göre dağınıklık olarak değerlendirilir. Cluttercore ise kendini temalarla veya dikkatli düzenleme ile sınırlamayan bir stildir. Maksimalizm belirlir bir duyguyu uyandırmak için cesur renkler ve şekiller kullanırken, cluttercore, aynı anda yaşayabileceğiniz tüm neşeli duygulara sahip olmanızı ister. Cluttercore, rahat ve ev gibi bir hava yaratmak için nesnelerin coşkulu bir şekilde durmasını kullanırken, maksimalizm tutarlı bir ifadeyi bir araya getirmek için belirli katmanları kullanır.

Maksimalizm Koleksiyonları Düzenlemede Farklıdır.

Koleksiyon yapmayı sevenler için maksimalizm, güzel detayları sergilemenize izin veren bir stildir. Bununla birlikte, maksimalist odalar küratörlüğünde koleksiyonlar gerektirirken, dağınık alanlar, fazla önceden düşünülmeden düzenlenmiş gibi görünen neşeli bir nesne karmaşasını teşvik eder. Maksimalist koleksiyonlar, odada hoş bir denge oluşturmak için özenle düzenlenir, uyarlanır ve eşleştirilirken, cluttercore koleksiyonları, kalbinizin istediği kadar parça bulmanızı ve ardından onları alanın etrafında terk ederek sergilemenizi teşvik eder. Biri önceden planlanmış, diğeri daha kendiliğindendir.

Bir koleksiyonu maksimalist standartlara göre başarılı bir şekilde sergilemek, koleksiyonunuzdaki her bir nesneyi kağıda dikkatlice yerleştirmenizi, şekilleri kesmenizi ve bunları bantlamanızı sağlar. Böylece koleksiyonunuzu sergilemeyi düşündüğünüz alanda görselleştirebilirsiniz. Ancak cluttercore, değerli nesnelerin sergilenmesi için daha fazla kaprisli ve kendiliğindenlik gerektirir.

Koleksiyonları düzenlemede farklılık gösterir
Koleksiyonları düzenlemede farklılık gösterir

Biri Tasarım Kurallarına Uyar, Diğeri Uymaz.

Maksimalist dekorla katmanlama, belirli bir stile, renk şemasına ve forma bağlı kalmayı gerektirir. Robin Baron Design, maksimalist bir tasarımın doğru ruh halini ve görünümü iletmek için bir yapıya ihtiyaç duymasını önerir; düzenleme bunu başarmanın yoludur. Denge ve kalıpları yöneten temel tasarım kurallarına uymak, iyi bir maksimalist tasarımın ayırt edici özellikleridir.Ancak Cluttercore, tamamen kuralları çiğnemekle ilgilidir. Yapı yerini duyguya, katı denge ise daha dövülebilir bir fikre bırakır. Cluttercore organize edilmelidir, ancak temiz hatlar veya boşluklar için durmaz. Daha ziyade, eşyalarımızın en iyilerini vurgulamak için – dekoratif anlamda – biraz kaosu kucaklıyor. Tasarım kuralları yoktur. Renklerin eşleşmesi, gözün dinlenecek bir yeri olması ve tasarım stillerinin birbirine karışması için bir odayı acımasızca yeniden düzenleyen, dağınık bir meraklıyı yakalamayacaksınız. İçgüdüleri onlara bunu söylüyorsa, büyük olasılıkla Victoria ile art deco’yu karıştıracaklar.

Biri tasarım kurallarına uyar, diğeri uymaz
Biri tasarım kurallarına uyar, diğeri uymaz

Cluttercore nostaljiye, maksimalizm ise tasarıma odaklanır

Maksimalizm renk, doku ve şekle bir selam olsa da, dağınıklık, sevdiğiniz şeyleri elinizin altında tutmanın ve gözlerinizi bunun yarattığı neşeli karmaşayla dolu tutmanın mutluluğunu yaşatır. Cluttercore, güzel anılar, nostalji ve rahatlık uyandırmak için tasarlanmıştır. Bize güzel zamanları hatırlatan koleksiyonlardan daha iyi ne olabilir ki? Cluttercore, minimalizme yüksek sesle ilham veren bir cevaptır.

Maksimalizm genellikle minimalizmin zıt kutbu olarak kabul edilir. Geleneksel tasarım yöntemleri veya geleneksel sınırlar, dağınıklığı tanımlamaz. Bu sadece bir şeyleri etrafta tutmakla ilgili değil – sadece eğlence için gururla ve özür dilemeden sergilemekle ilgilidir.

Cluttercore nostaljiye, maksimalizm ise tasarıma odaklanır
Cluttercore nostaljiye, maksimalizm ise tasarıma odaklanır

Fotoğraf galerimizden cluttercore ve maksimalizm ile ilgili fotoğraflara göz atabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close