CountryMutfak Dekorasyonu

Country Mutfak Modelleri ve Dekorasyon İpuçları

Sıcak samimi ve zarif country tarzı mutfak modelleri ve country mutfak dekorasyonu hakkında tüm detaylar yazımızda sizi bekliyorCountry Mutfak Modelleri ve Dekorasyon İpuçları

Sıcak samimi ve zarif country tarzı mutfak modelleri ve country mutfak dekorasyonu hakkında tüm detaylar yazımızda sizi bekliyor.

Kır evi mutfakları doğal, sıcak ve samimi etkileriyle bir çok kişinin ilham kaynağı haline gelmiş cazibeli mutfak tipleridir. Kır evi mutfakları diğer adıyla Country mutfaklar geçmişten günümüze mutfak dekorasyon trendleri arasında popülerliğini korumayı başarmıştır. Country tarzı mutfaklar doğal ve sıcak görünümün yanı sıra rahat bir mutfak tarzı olduklarından dolayı modası asla geçmez.

Country mutfak dekorasyonu ve detaylar

Doğal, zarif ve samimi bir mutfak dekorasyonu için akla ilk gelen country tarzıdır. Country mutfaklar karşı konulamaz bir cazibeye sahipler, bunda ahşabın yarattığı sıcak ve doğal etkinin büyük bir payı var elbette. Sıcak bir görünüme sahip olan country mutfak modelleri aynı zamanda yaşanmışlık duygusunu yoğun şekilde dışa yansıtırlar.

Doğal ahşap tasarımlar, açıkta bırakılmış mutfak eşyaları, açık ahşap rafları ve mutfağın havasına tazelik katan çiçek desenleri country mutfak dekorasyonu için kır cazibesini yansıtan önemli unsurlar. Tabi ki bu unsurların dışında mutfakta country estetiğini yakalamak için, renk paletleri ve materyallerden destek alınması gereklidir. Yazımızın devamında hayalinizdeki kır evi mutfağına sahip olmanız için dekorasyon ipuçları hazırladık.

Hayalinizdeki kır evi mutfağı için dekorasyon önerileri

Renk paleti : Ahşabın doğal ve sıcak yapısını desteleyecek bir renk paleti kullanmak country mutfaklar için önemli bir unsurdur. Doğal bir görünüm bu mutfak tipinin en önemli özelliği olduğundan nötr renkler kullanılması uygun olacaktır. Özellikle bej tonları ve pastel tonlar kır evi mutfağı için ideal renk tonları arasında yer alır. Pastel mavi, yeşil yada pembe gibi tonlar mutfağı belli bölümlerini hareketlendirmek için tercih edilebilir. Pastel tonlar yerine country tarzı bir mutfakta bu renklerin mat tonları da kullanabilir.

Materyal : Tam anlamıyla bir kır evi mutfağı hayal ediyorsanız bu alanda yaşanmışlık hissi yaratmalısınız. Eskitme ahşaplar, tuğla yada taş duvarlar, ferforje tasarımlar,  açık raf ve eskitme mutfak dolapları ile tam bir kır evi teması yaratabilirsiniz. Aynı zamanda pirinç kaplama detaylar ile görseli zenginleştirmeniz mümkün olabilir.

Dekorasyon : Country tarzı bir mutfak dekorasyonu için eski ve nostaljik parçaları mutlaka kullanmanız gerekir. Aynı zamanda çiçek ve ekose gibi samimi etki yaratan detaylar tekstil ürünleri ile mutfağa dahil edilebilir. Örneğin duvarda eskitilmiş ahşaptan bir terek, yada masif ahşap bir mutfak adası country etkisini büyük ölçüde yansıtabilecek parçalardır.

Zemin : Bir taşra mutfağı oluşturmak için zeminde taş fayanslar yada parkeler tercih edilebilir. Özellikle parke kullanılacak ise ahşabın doğallığını mekana yansıtacak renklere sahip olması önemlidir. Masif görünümlü ahşap yer kaplamaları country mutfak modelleri için uygun bir seçimdir.

DAHA FAZLA : Country Tarzı Mutfak Masa Takımları 2020Country tarzı mutfak için dekorasyon önerileri

Mutfağınıza daha sıcak ve samimi bir hava katmak için country tarzı mutfak dekorasyon fikirleri size ilham verebilir. Sizler için hazırladığımız listede mutfağınıza uygun seçenekleri belirleyerek ufak dokunuşlarla hayal ettiğiniz kır evi mutfağına sahip olabilirsiniz.

1-) Mutfak eşyalarınızı gizlemeyin

Dolap içlerinde sakladığınız mutfak eşyalarınızı ortaya çıkarma zamanı geldi. Eğer sıcak ve samimi bir mutfak dekorasyonu istiyorsanız duvara monte masif ahşap raflar yada büyük terek modelleri kullanın. Tavana monte edilecek ferforje yada ahşap bir raf sayesinde mutfak eşyalarınızı dekorasyona dahil edebilirsiniz.

2-) Masif ahşap duvar rafları kullanın

Country tarzını destekleyen en önemli malzeme bildiğiniz gibi ahşaptır, özellikle işlem görmemiş yani masif ahşap duvar rafları kullanarak yaratmak istediğiniz country havayı destekleyebilirsiniz. Depolama işini bu anlamda tezgah altı dolaplar üstlenecektir, raflarda ise mutfakta sürekli elinizin altında olması gereken mutfak eşyalarını depolayabilirsiniz. Duvar rafı seçerken özellikle ferforje detaylar içeren modelleri tercih edin.

3-) Ahşap bir mutfak adasına yer açın

Mutfak adaları sadece modern mutfaklarda tercih edilen parçalar değil, vintage & country gibi sıcak ve doğallığı ile öne çıkan mutfak stilleri için tamamlayıcı bir parçadır. Mutfağa dahil edeceğiniz ahşap bir mutfak adası hem country havasını destekler, hemde mutfakta hatırı sayılır bir depolama imkanı yaratır. Üstelik bu ikinci tezgah ile mutfak yaşamı daha pratik ve keyifli bir hale gelebilir.

4-) Ahşap bar tabureleri dahil edin

Mutfak adası kullanacaklar için ahşap bar tabureleri kullanmak mutfakta country etkisini güçlendirecektir. Mutfaktaki renk paletine ve mutfak adasına uygun ahşap bar tabureleri kullanarak daha şık ve kullanışlı bir mutfak dekorasyonu ortaya çıkabilir.

5-) Özel aydınlatmalar seçin

Mutfak aydınlatması için country etkisini güçlendirecek romantik tavan aydınlatmaları seçebilirsiniz. Antika yada antika görünümlü avizeler, ferforje aydınlatmalar yada halat sarkıtlar ile mutfakta daha samimi ve doğal bir stil yaratabilirsiniz. Fener görünümlü dekoratif aydınlatmalar country mutfak modelleri için şık bir seçenek olabilir.

6-) Romantik aksesuarlar kullanın

Kır evi mutfak dekorasyonlarında dekorasyona renk ve zarafet kazandıran en önemli unsurlar aksesuarlardır. Mutfağın belli bölümlerinde dekoratif vazolar, renkli çiçekler kullanarak romantik bir etki yaratın. Duvarda tarzı destekleyen zarif tablolar kullanarak istediğiniz zarif etkiyi mutfağınıza yansıtabilirsiniz.

7-) Desenleri kullanmaktan çekinmeyin

Mutfak perdeleri, halı ve kilim ve masa örtüsü gibi mutfak tekstilinin önemli parçalarında mutfağınızı daha cazibeli hale getirecek desenleri kullanmaktan çekinmeyin.

Çiçek desenleri bir kır evi mutfağına zarif ve romantik bir hava katabilir. Zeminde kullanacağınız pastel tonlarda bir halı yada kilim mutfakta sakin ve huzurlu bir etki yaratabilir. Perdeler için çiçek ve kuş desenlerinin yanı sıra pötikare desenler kullanarak sıcak ve masalsı bir etki yaratabilirsiniz.


İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın

İlgili aramalar country mutfak masa takımları, country mutfak dolapları, country mutfak masası, country mutfak dekorasyonu, country dekorasyon fikirleri3 thoughts on “Country Mutfak Modelleri ve Dekorasyon İpuçları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close