Çocuk Odası Dekorasyonu

4 Adımda Güvenli Çocuk Odası

İçimizi Rahatlatacak ÖnerilerÇocuklarımız bizim yaşama sebeplerimiz, hayat enerjimizdir. Onların mutlu ve güvende olması çok önemlidir. Henüz hayata dair bilgileri ve deneyimleri az olduğu için her an tehlikeye açık haldedirler. Onları sürekli takip etmek ve zarar görmeleri engellemek durumundayız.

Gözümüzden sakındığımız yavrularımızın odalarında oynarken yada uyurken güvende olmasını sağlamakta bize düşer. Onların içinde ki o bitmek bilmeyen keşfetme, tanıma, öğrenme dürtüsünü engellemeden nasıl daha güvende olurlar makalemizde inceleyelim.

4 Adımda Güvenli Çocuk Odası

Bu 4 adımı aksesuarlar ve elektrik tesisatı, mobilyaların sağlam durması, zeminin kaymaması ve seçilen oyuncakların güvenli olması olarak özetleyebiliriz. Ayrıntılı açıklamalar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Seçtiğimiz Dekoratif Aksesuarlar ve Elektrik Tesisatı

Çocukların bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve merak duygusu, onları bazen tehlikeye atar. Evimizdeki kablolar, prizler, elektronik aletler onların dikkatini ve merakını çeker. Dokunma ve keşfetme hissiyle bu tehlikeli alanlarda zarar görebilirler. Ayrıca bu aletlerin yaydığı manyetik alan çocuklara ağır gelebilir. Gelişim süreçlerini kötü yönde etkiler ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu cihazları mümkün olduğu kadar azaltmalı, prizlere koruyucu takmalıyız. Kabloların ortalıkta durmaması da çocuklarımızın güvenliği için dikkat etmemiz gereken noktalardandır.

blankMobilyaların Sabitlenmesi

Çocuklarımız enerjilerini oyun ile dışarı atarlar. Sürekli koşturan ve tırmanan minikler, o an zarar görebilecek bir şey yapıp yapmadıklarını pek düşünemezler. Odalarında bulunan mobilyalara tırmanırlarken yeterince güvenli ve sabit olmayan eşyalar devrilebilir. Düşünmesi bile insanı tedirgin eden bu olay başımıza gelmeden önlem almak gerekir. Dolap, şifonyer ve çalışma masası gibi mobilyalar mümkün olduğunca duvara sabitlenmelidir. Ayrıca mobilyaların kenarlarının çarpma tehlikesine karşı oval olması gerekir. Bunun için gerekli aparatlara kolayca ulaşıp satın alabilirsiniz. Çekmece ve dolap kapaklarına parmaklarını kıstırmamaları için çekmece kilidi alıp takmalıyız.

Zeminin Güvenli Olması

Çocuklar sürekli oyun oynama ihtiyacı duyduğu için onları oturtmak yada belli bir yerde kalmalarını sağlamak çok zordur. Sürekli koşturan, yerlere yatan bu yaramaz için yapabileceğimiz tek şey sağlığını koruyacak temizlik malzemeleri ile zeminin temiz olması ve kaygan olmamasını sağlamaktır. Ayrıca güvenilir ve antibakteriyel halı tercih ederek çocuğumuzu bakteri ve tozlardan koruyabiliriz. Odayı sık sık havalandırıp zemini silmekte tozlardan korunmak için faydalı olacaktır.

blank

Seçilen Oyuncakların Güvenli Olması

Çocuklarımız için her şeyin en iyisi olmasını isteriz. Onlara istedikleri oyuncakları alırken ne kadar mutlu olacaklarını düşünürüz. Ancak önceliğimizin güvenli olup olmadığı olmalıdır. Oyuncakların yapıldığı malzeme, küçük yada kesici parçalarının olup olmadığı gibi detaylara dikkat etmemiz gerekir.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close