İskandinavMutfak Dekorasyonu

Mutfakta İskandinav Dekorasyonu

İskandinav Tarzı ile Mutfak Dekorasyonuİskandinav mekân tasarımları her zaman harikalar yaratmıştır. Özellikle de modern iç mekân tasarımları ile ilişkilendirildiği zaman oldukça takdir toplamıştır. Bunun sebeplerinden bir tanesi, stillerinin oldukça sade olmasıdır. İskandinav dekorasyonlar parlaklıkları ve minimalist olmaları ile ünlüdür. Bu mekânlarda kullanılan ağırlık renk beyazdır. Birçok kişi tarafından soğuk ve nötr bir renk olarak görülse de, beyaz aynı zamanda en parlak renktir. Güzel aksesuarlar ve dekorlar için en uygun arka plan rengidir. İskandinav stilinde olan evler, tüm odalar aynı tasarımı paylaşıyor havası verebilir. Örneğin, mutfak stilin genel hatlarını gözlemlemek adına oldukça uygun bir mekândır. İskandinav mutfaklarının oldukça basit ve havadar bir dekoru vardır ancak buna rağmen kullanışlı ve pratiktir.

Mutfakta İskandinav Dekorasyonu İçin İpuçları
Mutfakta İskandinav Dekorasyonu İçin İpuçları

Doğallık Ve Parlaklık

Gömme malzemeleri ve gizli depo alanları bu stilin özelliklerinden biridir. Sıcak atmosfer yaratmak için bazen dekorda doğaya ait renkler kullanılabilir. Büyük pencerelerinden giren doğal ışık bütün iç mekânlar için güzel bir tercih olabilir. Renk kullanmadan monotonluğu gidermenin bir diğer yolu ise doku ve desenlerde farklı tercihler yapmanız olacaktır. Doğal bitişlere sahip olan mobilyalar da minimalist dekorları tamamlayan seçeneklerden biridir. Tuğla veya taş kullanacağınız duvarlar mekânınıza çekicilik ekleyecektir.

Neşeli Ambiyanslar

Kimi mekânlarda rüstik görüntüler İskandinav stiller ile birleştirilirken, bazı mutfaklarda da daha modern yaklaşım görülebilir. İskandinav stile ait olan mutfaklarda yapılabilecek en iyi değişimler, ışıklandırmaları gerektiği gibi kullanmak olmalıdır. Mutfağın tarzını öne çıkaran ya da onu geride bırakan da ışıktır. Bu etkiyi spotlar ile ikiye katlayabilirsiniz.Ahşap Döşemeler

Ahşap zeminler herhangi bir mutfak içinde şarttır. Çok pratiklerdir ve ayrıca İskandinav tarzı bir mutfak için de kilit zeminlerdendir. Diğer seçeneklerden biri de seramik fayanslar ve taş bayraklardır. Her ikisi de kolayca temizlenebilen seçeneklerdendir.

Modern İskandinav Mutfak Dekorasyonu
Modern İskandinav Mutfak Dekorasyonu

Çağdaş Sanatlar

Hiçbir İskandinav tarza sahip olan mutfak duvar sanatları eklenmeden tamamlanmış sayılmaz. İster güzel ve büyük renkleri olan tuvali, ister tek renge ait bir görüntüye sahip olan basit bir çerçeveyi tercih edebilirsiniz. Rengârenk tablolar asmak, bitkileri bolca kullanmak, kocaman avizeler kullanmak ve tül perdeler asmak mutfağınızı bu tarz ile bütünleştirecek dokunuşlardandır.

İskandinav Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İskandinav mutfaklarda ahşap kullanımından bahsetmiştik. Yerinde ve doğru kullanılması gerekmektedir. Tarzın estetik görünmesine yardımcı olan minimalist detay anlayışı kaybolmamalıdır. İşlevsellik ön planda olduğu için aksesuar kullanmak yerine günlük eşyalarınızı aksesuar işlevleri görebilecek şekilde yerleştirip, güzel tasarımlara ait olanlarını seçmelisiniz. Tepeden sarkacak uzun lambalar bu tarzı en iyi şekilde ifade edecektir. Duvarlarınızın renkli olmasını istiyorsanız, pastel renkler uygulayarak, zeminde el dokuması bir kilim kullanabilirsiniz. Ya da zemin ve duvarlarınızı açık renkte tutarak ağırlıklı renkleri mutfak dolaplarında kullanabilirsiniz. Siz de mutfağınızda zarif ve sıcak, estetik ve işlevsel dekorasyon hayali ile yaşıyorsanız, bu tarzı mutlaka uygulamaya geçmelisiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close