Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak Dolabı Boyama Nasıl YapılırMutfak Dolabı Boyama

Mutfak dekorasyonu son yıllarda hızlı bir şekilde gelişimini sürdürdü ve her zevke hitap eden modelleriyle ev sahiplerinin beğenisini kazandı. Birçok çeşit ile beraber firmaları kataloglarında yerini alan tarzlar ile günün belli bir bölümünün geçirildiği mutfakların daha hoş ve samimi bir ortam haline gelmesi sağlandı. Bu anlamda müşterilerin sıklıkla tercih ettiği tarzlar arasında Amerikan mutfak modeli, vintage mutfak modeli ve İtalyan tarzı sayılabilir. Sahip olduğu çizgilerle country mutfaklarda popülerliğini sürdüren tarzlardan bir tanesidir.

Mutfakta yapılan işler gereği araç ve gereçlerin sayısı bir hayli fazla olmaktadır. Ortalıkta dağınık bir şekilde durmaları hem oluşturulan tarzın görüntüsünü bozacak hem de karışık bir ambiyansa neden olacaktır. Bu yüzden mutfağı dekore etmek isteyenler için en değerli önerilerden biri dolapların fazla göze sahip olmasıdır. Böylelikle ortalıkta eşyaların durması engellenecek, şık ve düzenli bir görüntü elde edilecektir.

Mutfak Dolabı Boyama Öncesi

Elbette beğenilerek satın alınan eşyaların hepsi bir süre sonra yoğun kullanıma bağlı olarak eskimekte ve göze hitap edemez hale gelmektedir. Böyle durumlarda iki seçenek ortaya çıkmaktadır. Bir tanesi yeni bir tane satın almak, diğeri ise el işlerini sevenlerin bilhassa tercih ettiği boyayarak yenilemek. Boyama işlemi eşyaların bambaşka bir görüntüye kavuşmasını sağlamakla beraber keyifli vakit geçirmenin de güzel yolları arasında gösterilmektedir.

Ancak boyama işlemine geçmeden önce yapılması gerekenleri öğrenmek ve malzemeleri temin etmek gerekmektedir. Mutfak dolapları da bu anlamda hassas mobilyalar arasındadır. Boyamadan önce dolap ve çekmecelerde bulunan kulplar sökülmeli, içleri de tamamen boşaltılarak temizlenmelidir. Daha sonra varsa camları da koruma maksadıyla maskeleme bandı ile bantlamak gerekir. Menteşeleri korumak amacıyla da söz konusu işlem tekrar edilebilir.

Mutfak Dolabı Boyama SırasındaHerhangi bir eşyayı evde boyamak gibi bir düşüncesi olanların uygun bir ortamı seçmesi gerekmektedir. Bahçe bu anlamda iyi bir seçenek olacaktır. Böyle bir ihtimal yoksa bulunulan yere büyük örtüler serilerek gereken önlem alınabilir. Aksi takdirde boyalar etraftaki eşyalara sıçrayarak kötü bir görüntüye neden olacaktır.

Diğer bir adım ise mutfak dolaplarının güçlü bir temizlik malzemesiyle yıkanmasıdır. Bu boyama işleminin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardım edecektir. Ayrıca mutfak işlerinde sıçrayan yağlarda temizlenmiş olacaktır. İşlem bittikten sonra nemli bir bez yardımıyla kalan herhangi bir madde varsa silmek gerekir.

Dolapların tamamen kuruması beklendikten sonra zımparalama işlemine geçilmelidir. Zımparalandıktan sonra ise boyanacak yüzeye bağlı olarak ahşap bir astar veya melamin tercih edilebilir. Boya çeşidi olarak genellikle su bazlı boyalar önerilmektedir. Kolay kurumaları ve görüntüleri itibariyle güzel durdukları için bu boyalar mutfak dolaplarında sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Su bazlı boya kullanmak istemeyenler dolap boyalarını da bir alternatif olarak değerlendirebilirler.

Mutfak Dolabı Boyama Sonrası

Neredeyse tüm boyama işlemlerinde olduğu gibi mutfak dolapları da boyanırken iki kat olması önerilmektedir. İlk katı sürdükten sonra belli bir müddet kuruması beklenmeli, zımparalama işlemi tekrar edilmeli, ardından ikinci kat sürülmelidir. Son olarak tekrar kurumaya bırakılmalıdır.

Yeni mutfak dolapları bu şekilde hazır olabilir. Yenisini almak yerine el emeği ile bu tür bir sonuca ulaşmak isteyenler böylelikle keyifli bir serüven yaşayabilirler. Kulpların tekrar yerine takılması ile de dolapların tamamen kullanıma hazır olduğu söylenebilir. Eskiyen ev eşyalarını bu şekilde değerlendirmek son yıllarda yükselen trendler arasında yer almaktadır. Yeni gibi görünen mobilyalar tekrardan uzun yıllar kullanılmaya uygun hale gelmektedir. Dekorasyonu tamamlamak içinse çeşitli aksesuarlar eklenebilir, birkaç eşyada değişiklik yapılabilir. Böylelikle yepyeni bir mutfak modeli ortaya çıkmış olacaktır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close