Çocuk Odası Dekorasyonu

Montessori Felsefesine Göre Çocuk Odası Dekorasyonu

Montessori felsefesine göre çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılmalıAnnelerin gözünde çocuklar hiç büyümese de aslında küçük yaşlardan itibaren kendi kendilerine yetebilme becerilerini kazanıp yaşam unsurlarını öğrenebilirler. İşte tam da bunu amaçlayan Montessori yöntemi ile çocuklar deneyimlenerek öğrenirler. Gittikçe yaygınlaşan Montessori eğitiminde çocuklara seçme hakkı tanınması ve yaşam şartlarına ayak uydurması sağlanır. Dekorasyonda ise Montessori felsefesine göre tasarlanmış çocuk odaları bu felsefeye uyum sağlamalarını kolaylaştırır. Bu felsefeye göre nasıl dekorasyon yapılması gerektiği konusundaki bazı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

montessori felsefesinde çocuk odası
montessori felsefesinde çocuk odası

Montessori Felsefesine Göre Çocuk Odaları Dekorasyon Fikirleri

Montessori felsefesi çocukların kendi ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmesini amaçladığı için odalarını da bu felsefeyi destekleyici şekilde düzenlemek gerekir. İşte size bununla ilgili bazı fikirler:  • Montessori Yatakları: İlk bakışta göze farklı görünen bu yataklar biraz yer yatağını andırabilirler. Bu kadar alçak olmasının amacı ise çocuğun kendi yatabilmesi ve uyandığında kendisinin kolaylıkla kalkabilmesidir. Avantajı ise düşme riskinin neredeyse sıfır olması. Değişik tasarımlarla çok estetik bir şekil verilen bu yataklar renkli ışıklar ve oyuncaklar ile süslendiğinde çocuğunuz yatmak için can atacaktır.
  • Çocuğun boyuna uygun dolaplar, askılar: Çocuğun kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve kendi kendine yetebilmesi için her şeyin elinin altında, kolaylıkla ulaşabilir şekilde olması gerekir. Bu tür mobilyalardan en önemlisi dolaplardır. Kıyafetlerinin kolaylıkla ulaşabilecekleri yerlerde asılı olması, bir şeye ihtiyacı olduğunda kendisinin alabilmesi gerekir.
  • Odalarını toplayabilmeleri için alçak raflar: Sürekli oyuncaklarla dağılan çocuk odalarını bilirsiniz. Ama bu felsefede dağılan oyuncakları anneler değil, çocukların toplaması gerekiyor. Bu nedenle oyuncaklarını ve oyuncak kutusu gibi eşyalarını yerleştirebilmeleri için rafların erişebilecekleri yükseklikte olması kaçınılmazdır.
montessori felsefesinde az eşya ile dekorasyon
montessori felsefesinde az eşya ile dekorasyon
  • Küçük masa ve sandalyeler: Montessori felsefesinde çocuğun odası tamamen ona ait bir yaşam alanıdır ve ona göre şekillendirilmiş olmalıdır. Bu nedenle her şeyin alçak ve küçük olmasına alışmanız gerekir. Resim yapmak, zeka ve el becerilerini geliştirici etkinliklerini yapmak için kendilerinin kolaylıkla oturup kalkabilecekleri alçak sandalyeleri ve kolaylıkla yetişebilecekleri masaları olması gerekir.
  • Sade bir oda tasarlayın: Montessori eğitiminin temeli sadelik ve karmaşan uzak olmaktır. Her şey derli toplu ve düzenli olmalıdır. Gereksiz eşyalara yer yoktur. Oyuncaklar gruplandırılarak yerleştirilmeli, mümkün olduğunca görülmeyecek şekilde depolanmalıdır. Bunun için kapaklı raflar, bazalar, oyuncak kutuları ve sepetler size yardımcı olabilir.
  • Yaş grubuna göre oyuncaklar: Montessori eğitiminde oyuncakların çocukların duyu organlarına hitap etmesi önemlidir. Örneğin bebeklik döneminde sesli, aynalı ve ahşap oyuncaklar seçilirken ilerleyen dönemlerde motor gelişimine faydalı olacak yapboz gibi oyuncaklar tercih edebilirsiniz.
  • Banyoları da onlara göre dizayn edebilirsiniz: Montessori felsefesinde çocukların bütün ihtiyaçlarını kendilerinin karşılaması gerekir. Buna banyo ve tuvalete ihtiyaçları da dahil. Bunu yapabilmeleri için ise boylarına uygun klozet ve lavabolarının olması gerekir. Boylarına göre konumlandırılmış bir ayna da olursa rahatça diş fırçalama gibi ihtiyaçlarını da kendileri gerçekleştirmiş olurlar.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close