Romanesk Tarz

Ortaçağ’ın Lüks ve Sadeliği : Romanesk TarzAvrupa’nın dekorasyonu stili olan romanesk tarz, 11-12.yüzyıllarda Katolik Avrupa ülkelerinde doğmuştur. Romanesk iç mekanları dekore edilirken antik Roma öğeleri ve Bizans etkileri dekorasyonda etkisini göstermiştir. Zaman içinde öğeler oturarak daha karakteristik özellikler göstermeye başlamıştır. Birçok ülkede romanesk esintiler ortaya çıkmaya başlamıştır.

Romanesk ev dekorasyonunda genel özellikler vardır. Bu özellikleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • Dekorasyonda sadelik ve basitlik ön plandadır.
  • Mümkün olan en az eşya kullanılır.
  • Koyu renkte ahşap mobilyalar kullanılır.
  • Antik heykeller ve büstler önemli yer tutar.
  • Büyük vazolar aynalar, lamba ve şamdanlar vazgeçilmez dekoratif unsurlardır.
  • Yer ve duvar dekorasyonunda; seramik, ahşap, sıva ve mozaikler mutlaka kullanılmıştır.

Romanesk stilde eşyalar orta çağda kullanılan tarzdadır. Sert döşemeler, koltuklar ve kumaş döşemesi olmayan sandalyelerden oluşan mobilyalar günümünüz rahatlık anlayışından biraz uzaktır. Dökme demir malzemeyle yapılan sandık ve şifoniler kullanılan eşyalardandır. Eşyalarda fazla süsmeleme yoktur, sadece düz çizgiler ve basit şekiller kullanılmıştır. Mobilyaların parçalarında fazla renk yoktur. Kullanılan renkler ise kızmızı, kahverengi, siyah, beyaz gibi tonlardır. Tüm bunların yanı sıra oyma desenlerle süslenmiş ahşaplar ile ortaya lüks ve asil bir stil çıkmaktadır.

Ortaçağ Ev Dekor Fikirleri
Ortaçağ Ev Dekor Fikirleri

Paul taş, parke duvarlar Roma tarzı evlerde sık karşılaşılan malzemelerdir. Tavanlarda bulunan tonozlar, küçük ve yarım daire şeklinde pencereler, büyük kapılar ve basit mobilyalar, heykelleri andıran vazolar, aynalar, şamdanlar, heykeller ve büstler romanesk stilde sık kullanılan karakteristik öğelerdir.

Romanesk stilde zemin için sadece mozaik yada cephe taşı kullanılır. Taş soğuk olacağı için halılar ve hayvan derileri ile dekore edilebilir. Mozaik desenlerde yunan esintilerini kullanabilirsiniz. Ayrıca astroloji öğelerini kullanmakta yaygındır.

Resim Kullanılan Tavan ve Duvarlar.

Romanesk stilde tavan dekorasyonu ve duvarların dekorasyonu oldukça farklıdır. Duvarlar ile yanı renkte yüksek tonozlu tavanlar bu stilde karşımıza çıkmaktadır. Ahşap ekler, kaba yedeklemeler, duvar resimleri yüzeye canlılık katmak için yaygın olarak kullanılır. Özellikle Rönesans döneminde moda olarak görülen sanat resimleri kullanılmaktadır. Günümüzde duvarlarda kullanılan duvar kağıtları ve boyalar bu stil için uygun değildir. Bu dönem stilinde duvarlar doğal ve otantik görünmelidir. Taş, ahşap modüller, bej, gri veya açık kahverengi sıvalar kullanılmaktadır. Eğer bu doğal görünüm size sıkıcı gelirse freskler. duvar halıları, lamba, resim yada vitray pencereler ekleyerek canlılık katabilirsiniz. Ek olarak bu stilde genellikle çiçek desenleri, hayvan figürleri ve geometrik desenli çalışmalar duvar süsü olarak kullanılmıştır.Romanesk Tarz
Romanesk Tarz

Salon ile Birleşik Mutfaklar.

Amerikan mutfak olarak bildiğimiz bu mutfak türü, ortaçağ geleneklerinde var olan bir tarzdı. Küçük bir mutfağa sahipseniz oturma odanız yada salonunuz ile birleştirerek daha ferah bir alan elde edebilirsiniz. Çalışma alanı ve dolaplarda ahşap  malzeme kullanarak mutfağınızı havasını bu stile uydurabilirsiniz. Beyaz eşyalarınızı ahşap dolaplara gizlemeyi unutmayın. Sandalyelerle çevrili bir masa düzenleyerek buranın otantik görünmesini sağlayabilirsiniz. Aydınlatmak için kullanacağınız avizeleri mum alevi gibi seçerek romanesk stili yakalayabilirsiniz.

Romanesk Tarz Mutfak Dekorasyonu
Romanesk Tarz Mutfak Dekorasyonu

Geniş ve Gölgelikli Yataklar.

Romanesk stilde yatak odasının ana unsuru gölgeliktir. Gölgelikli ve geniş bir yatak olmazsa olmazdır. Böceklere karşı korunma amaçlı tercih edilen gölgelikler günümüzde dekoratif unsur olarak yerini almıştır. Bunların yanı sıra büyüklü küçüklü yastıklar, doğal yatak örtüsü, ağır perdeler, fırça ve kesiciler ile süsleyerek yatak odanızı tam bir romanesk stile kavuşturabilirsiniz.

Orta çağ yatak dekorasyonu
Orta çağ yatak dekorasyonu

Birbirinden güzel romanesk ev dekorasyon örneklerine galerimizden göz atarak ilham alabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close