Faydalı BilgilerGenel

Kokulu Mum Nasıl Yapılır

Kokulu Mum Yapma TeknikleriKOKULU MUM NASIL YAPILIR?

Dekorasyonda göze hoş görünen nesneler sayesinde bir bütünlük oluşturulmakta ve mekânın güzelliğine vurgu yapılabilmektedir. Oturma odası ya da salonda kullanılacak çeşitli dekoratif nesneler yardımıyla hem ev sahiplerinin hem de konukların hoş vakit geçirebileceği alanlar elde edilmektedir. Elbette yalnızca saydığımız yerlerde değil yatak odası ve banyo gibi alanlarda da benzer ürünleri kullanmak mümkündür.

Dekoratif nesneler arasında aynalar, çerçeveler, çiçekler en dikkat çekenlerdir. Bu türden nesneleri tamamlayan ve ortamın havasını değiştiren bir diğer dekoratif ürün ise kokulu mumlardır. Çeşitli şekillerde, renklerde ve kokularda üretilen mumlar ev sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Normal mumlara oranla kokulu mumların fiyatı biraz daha yüksektir. Bu sebeple bazı durumlarda satın almaktan vazgeçilebilir. Ancak bu durumun da bir alternatifi mevcuttur. Dileyenler gerekli malzemeleri temin ederek evde kendileri kokulu mumlar hazırlayabilir ve dekorasyonlarında kullanabilirler. Kokulu mum nasıl yapılır sorusunun cevabını makalemizde siz değerli okuyucularımız için vermeye çalışacağız.

Kokulu Mum Yapımı

Kokulu Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Öncelikle kokulu mum yapmak için gerekli malzemeler satın alınmalıdır. Parafin, Stearin, mum fitili ve mum boyası ile esans ve mum kalıbı işlem için lazım olan ürünlerdir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi 1 kilogram parafin için 100 gram stearin gerektiğidir. Buradan hareketle malzemeler hesaplanarak doğru oranlarda bir araya getirilebilir.

Kokulu mumların en önemli malzemesi olan esanslar ise aktarlarda satılmaktadır. İstenilen kokular bitki, ağaç ya da çiçeklerin yağları şeklinde satışa sunulmaktadır. Arzuya göre bir tanesi seçilerek mum yapımında kullanılabilir.

Mum kalıbı olarak istenilen şekillerdeki bardaklar tercih edilebilir ya da bu tür malzemeleri satan bir mağazadan temin edilebilir.

Kokulu Mum Nasıl Yapılır Resimli AnlatımAdım Adım Kokulu Mum Yapımı

Mumun yapılma aşamasına gelindiğinde ise öncelik parafindir. Parafin bir tencereye alınarak kısık ateşin yardımıyla akışkan hale gelene kadar bekletilir. Daha sonra stearin eklenir. Stearinin eklenme sebebi mumum katılaşmasına yardımcı olmasıdır. Tam bu esnada dikkat edilmesi gereken nokta parafin akışkan hale geldikten sonra stearinin ilave edilmesidir.

Bir sonraki adımda mumun güzel kokması için seçilen esans ve renklendirme boyasının eklenmesidir. Karışım tamamlandıktan sonra hazırlanan mum kalıplarına gerektiği kadar dökülür ve bu arada içine mum fitili yerleştirilir. Son olarak mum kalıpları oda sıcaklığında bekletilerek soğuması sağlanır ve en son adımda buzdolabına konularak donma işlemi gerçekleştirilir.

Kokulu Mum

Parafin ve stearin kullanmadan da kokulu mum yapılabilmektedir. Evde bulunan mumlar fitili çıkarıldıktan sonra bir tencerenin içinde erimesi sağlanır. Daha sonra isteğe bağlı olarak renklendirme boyası ve esans eklenir. Son adımda mum kalıplarına dökülerek soğumaya bırakılır.

Kokulu mum yaparken çeşitli malzemeleri kalıp olarak kullanmak mümkündür. Örneğin, deniz kabukları, kurabiye kalıpları ve portakal kabuğu gibi ilginç fikirlerin yanı sıra kavanoz ve kupa gibi alternatiflerde kokulu mumlar için değerlendirilebilir.

Kokulu mumlarda kullanılan esanslardan en bilinenleri gül, lavanta, limon ve papatyadır. Gül esansı yaydığı enerji ile huzuru ve sevgiyi çağrıştırmaktadır. Lavanta kokusunun kronik ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Limon esansı ise rahatlatıcı özelliği ile tanınmaktadır. Esansların özellikleri araştırılarak bireyler kendilerine özel kokulu mumlar yapabilirler.

Kokulu Mum Örneği

Mumlar dekorasyonun güzel bir parçası olarak görülmektedir. Banyoda, oturma odasında ya da salonda tercih edilerek ortamda bulunanlara hoş bir enerji sunulmaktadır. Salonda orta sehpanın üzerinde ya da duvar raflarına kokulu mumlar yerleştirilebilir. Banyoda ise dolapların raflarına konularak dekoratif bir görüntü sağlanabilir.

Kokulu mumlar dekoratif olmalarının yanı sıra rahatlatıcı özelliğe de sahiptirler. Esansların yardımıyla mekânın atmosferine küçük ve naif dokunuşlar yapılabilir. Bu hem ev sahipleri hem de misafirler için güzel bir detay olacaktır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close