Vintage

Vintage Salon Dekorasyonu Fikirleri

Birbirinden Şık Vintage Salon DekorasyonuVintage Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

“Nerede eski zamanlar?” sorusunu büyüklerimizden sıkça duymuşuzdur hatta zaman zaman bizlerde kullanmışızdır. Yıllar geçtikçe üretilen ve tüketilen maddelerin çokluğu, insanların sürekli yenilik peşinde olmaları gibi nedenler eskiye olan özlemi artırmaktadır. Bazı insanlar geçmişe dönmenin artık imkânsız olduğunu düşünse de bazıları için bu hala mümkündür. Örneğin minik bir radyo ya da sehpa modeli oturulan odanın havasını pekâlâ değiştirebilir, mazinin tatlı esintisini getirebilir. Vintage modellere karşı artan ilginin farkında olan firmalarda bunun için ürettikleri ev eşyalarını mağazalarının vitrinlerinde sergilemektedirler. Her bütçeye uygun bir model bulabilmekte ince eleyip sık dokumakla mümkündür.

Vintage Salon Dekorasyonu 2020

Çiftler evlerini dekore ederken özellikle bir bölüme çok dikkat ederler ki orası genellikle misafirlerini ağırlamayı düşündükleri yer olan salondur. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi geçmişin izlerini bugüne taşımak isteyenler vintage desenleri taşıyan ev eşyalarını tercih etmektedir. Kişiden kişiye değişen dekorasyon konusunu genel hatlarıyla ele alacağımız makalemizde sizler için gerekli ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Vintage Salon Dekorasyonu 2020

Öncelikle salonun duvarlarında kullanılacak rengin belirlenmesiyle işe başlanabilir. Bu eşyaların ve odanın atmosferinde oldukça önemli bir noktadır. Kahverengi koltuk takımları olanlar soft renkleri tercih ederek ferah bir ortam elde edebilirler. Eşya satın alırken bej, tozpembe, uçuk sarı gibi renkleri sevenler ise yine aynı şekilde açık tonlarda duvar boyaları kullanabilirler.

Vintage Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Duvarların ardından oturma gruplarının modeline geçilebilir. Bunun için elbette odanın büyüklüğü ve şekli temel alınmalıdır. Her model her ortam için uygun olmayabilir. Vintage tarzı benimseyenler firmaların kataloglarında zevklerine uygun oturma grupları bulabilirler. Büyük üçlü kanepe, ikili kanepe ve tekli berjer koltuklar ile zengin bir görüntü sağlanabileceği gibi sadelikten yana olanlar yalnızca üçlü veya yalnızca ikili koltuklar ile beraber teklileri tercih edebilir.

Vintage Salon Dekorasyonu ÖrneğiVintage Salon Dekorasyonunu Tamamlayan Ahşap Sehpa

Takımlar ile beraber orta sehpa da alınabilir. Ahşap sehpa modelleri genellikle göze daha hoş görünmektedir. Odada kullanılacak diğer dolap, büfe ve sehpaların renkleri ile aynı olması ise bir bütünlük oluşturacaktır. Ya da kişinin zevkine bağlı olarak tamamen farklı bir renk seçilerek dikkat çekici bir görüntü elde edilebilir.

Vintage Salon Dekorasyonu Ahşap Sehpa

Duvarlara yerleştirilecek aksesuarlar vintage salon profilinin olmazsa olmazlarındandır. Eski zaman tabloları, siyah beyaz fotoğraflar bu anlamda düşünülebilir. Sehpaların üzerine yerleştirilecek şamdan modelleri de odanın havasını bir anda değiştirmeye yardımcı olacaktır. Raf ya da dolaplara konulacak vintage desenli fincan takımları ise ev sahiplerini ve konuklarını geçmişe doğru bir yolculuğa çıkartabilir. Aynaları seven kişiler antika çerçeveler ile odanın güzelliğini başarıyla yansıtabilirler.

Vintage Salon Dekorasyonu

Eşyaları tamamlayacak bir diğer önemli unsurda halıdır. Son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz antika ve Osmanlı desenlerini içeren halı modelleri ile bütçeye bağlı olarak el dokuması halılar zarif desenleri ve renkleriyle vintage görünümünü tam anlamıyla sunmaktadır.

Ve odanın ışığını, havasını değiştiren, tatlı bir esinti gibi pencerelere eşlik eden perdeleri unutmamak gerekmektedir. Çiçek desenleri son yılların yükselen trendleri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla perde seçiminde bunu göz önünde bulundurarak odadaki diğer eşyalara uyum sağlayacak şekilde desenler bulunabilir.

Pembe Vintage Salon Dekorasyonu

Bazı ev sahipleri yemek masasını salonda kullanmaktadır. Ahşap modellerin yanı sıra açılabilir masa modelleri ile kalabalık misafir grupları rahatlıkla ağırlanabilmektedir. Salonun genel havasına uygun şekilde seçilecek yemek masası ve sandalyeleri renk açısından da önemlidir. Küçük bir alanda koyu renkli bir tercih yapmak odanın görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Varak Vintage Salon Dekorasyonu

Son olarak ışıklandırmanın önemine dikkat edilmelidir. Asma avizeler, şamdanlar, otantik abajur modelleri tercih edilebileceği gibi zıt görüntü sahibi olmak isteyenler modern tarzda üretilmiş sade avize formlarına şans verebilirler.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close