Salon Dekorasyonu

Farklı Parçalardan Koltuk Takımı Oluşturun

Kendi koltuk takımınızı kendiniz oluşturun 

Eskiden salonlarda oturma grubu almak istenildiğinde kanepe ve koltuklar takım ve bir örnek halinde satın alınırdı. Salonun boyutu uygunsa üçlü kanepe, ikili kanepe, iki adet tekli koltuk standart bir salon takımını oluşturuyordu. Hatta birçok evin en geniş ve ferah odası misafirlere ayrılırdı ve koltuk takımları misafirler gelince oturmaya uygun hale gelirdi. Günümüzde bu konu ile alakalı epey bir değişiklik oldu. Kendi günlük yaşantılarımıza uyarladık. Eskiden büyük odalı ve geniş evler yerine şehir hayatına ayak uyduracak küçük odalı stüdyo evler dahil edildi. Tüm bu gelişmeler ise doğal olarak ev dekoruna da yansıdı. Bir örnek mobilya çeşitleri hala birçok evde mevcut. Öte yandan bu büyük takımları almak yerine birçok kişi ev dekorunda kendi zevklerine göre mobilya almaya ve kendi kombinlerini yaratmaya başladı.

kahverengi siyah koltuk uyumu
kahverengi siyah koltuk uyumu

Modern İskandinav Yorumu

Tek katlı ve yüksek tavanlı bir ev için ferah oturma odalarında İskandinav tarzı mobilyalar kullanabilirsiniz. Gri döşemeler, son derece sade çizgilere sahip olan kanepeye, ahşap iskelete sahip olan iki adet şık tekli koltuk tercih edebilirsiniz. Koltukların bazı yerlerini siyah deri ile kaplarsanız bu stile uygun mobilya kullanmaya başlayabilirsiniz.

Country Stilinde Mobilyalar

Country tarzda dekore etmek istediğiniz bir salon için Lawson tarzında modern ve sade bir kanepeye iki adet kahverengi deri kaplamalı klasik berjer tercih edebilirsiniz. Turuncu renklere bolca yer verirseniz ve dekorlara bu detayları eklerseniz kırsal havaları salonunuzda yaratabilirsiniz.l koltuk parçalarını ayırma
l koltuk parçalarını ayırma

İkonik Koltukların Kullanıldığı Tarz Mid-Century

Modern mimarisinin öncülerinden biri olan Corbusier’in ikonik tasarımları arasında yer alan küp koltukların kullanıldığı salon örneklerini incelersiniz günümüz trendlerini evinize uyarlayabilirsiniz. Beyaz geniş kanepeler ve kanepelerin arkasına yerleştireceğiniz rüstik bir masa, dönemin klasik parçalarından bir bütünü haline gelecektir. Çağdaş bir yapı içerisinde ikonik tasarımlar ve klasik halı ile dekore edilen salonlar, farklı dönem ve tarzlara ait parçaların bir arada bulunduğu eklektik havaya girecek ve evinizi çok şık gösterecek.

Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Oturma odalarınızın genel evin stilinin tüm ev dekorasyon tarzını etkileyeceğini unutmamanız lazım. Çoğu kişi yatak odasını kendi istediği gibi döşemek ister fakat oturma odası gibi salon gibi mekânların tarzından kurtulamayabilir. Bu yüzden odanızda minimal bir tarz mı yoksa klasik bir tarz mı kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Oturma odası koltuk takım renkleri odanızın tarzı ne olursa olsun kendi içinde de kuralları olan kombinlerdir. Pastel renk ile kombine edilmiş bir oturma takımını klasik salon dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus halı ve perdelerle veya aynı şekildeki yastıklar ile uyumlu bir kombin yakalaması konusudur. Farklı desenlerin kullanıldığı koltuk takımlarında renk uyumu yakalamak daha zordur. Desenlerin ön plana çıktığı koltuklarda da renkler de ayrı önemlere sahiptir. Koyu tonlar narin desenleri daha farklı gösterebilir. Aynı şekilde soft renkler büyük desenleri narin gösterir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close