Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonunda renklerin etkileri

Evinize renk ekleyerek ruh halinizi nasıl etkileyebilirsinizRenk, her geçen gün her yerde gördüğümüz bir şeydir, ancak havamızı ve refah seviyemizi yükselttiğimizde harikalar yaratmaktadır.Ev dekorasyonunda renklerin etkileri oldukça kuvvetlidir.

Renk bizi motive eder, bizi güvenle doldurur, bizi sakinleştirir veya hatta romantizm yaratabilir. Tutumlarımızı ve düşüncelerimizi etkiler ve eviniz için dekoratif tercihlerinizi yaparken düşünmeniz gereken önemli bir şeydir.

Burada, uzmanların evlerini dekore ederken seçtikleri en popüler renklerin 8’ini ve arkasındaki büyüleyici etkileri listeledik. Ev dekorasyonunda renklerin etkileri nelerdir?

İlgili: Salon renk kombinleri ve dekorasyonlar

Ev dekorasyonunda renklerin etkileri

Mavi

Huzuru, istihbaratı ve korumayı temsil eder

ev dekorasyonunda renklerin insanlar üzerindeki etkileri
ev dekorasyonunda renklerin insanlar üzerindeki etkileri

Bir sınava girmeden önce maviye maruz kalan öğrencilerin daha başarılı oldukları ve yatak odasını veya ofislerini boyayarak daha iyi sonuçlara ulaştığını söyleyebiliriz. Ancak çok fazla mavi kullanımı bir odayı soğuk hissettirebilir ve insanların hoşuna gitmeyebilir – sarı ve kremler gibi sıcak tonlarla dengede tutulduğundan emin olun.

Yeşil

Doğa, denge ve serveti temsil eder

ev dekorasyonunda renklerin insanlara etkileri nelerdir - lila
ev dekorasyonunda renklerin insanlara etkileri nelerdir – lila

Yeşil, doğal sakinleştirici etkisi nedeniyle genellikle yatak odalarında kullanılır. Yeşilin kabus görülmesini engelleyebileceği de söyleniyor! Büyük dozlarda  yeşil kullanılması ise kıskançlık duygularını tetiklediği bulgusu sundu.

Sarı

Enerji, mutluluk ve dikkati temsil eder

ev dekorasyonunda renklerin etkileri - sarı
ev dekorasyonunda renklerin etkileri – sarı

Ev dekorasyonunda renklerin etkileri enerji verici de olabilir. Sarı, heyecan ve enerji yaratmak için en iyi renktir ve daha fazla güven ve iyimserlik uyandırabilir. Çok fazla sarı renk sıkıntıya neden olabilir ve yatak odalarında kullanmaktan kaçınılmalıdır, bebeklerin sarı odalarda daha fazla ağlayabileceği bilinmektedir. Ancak, sarı mutfaklar ve banyolar da kullanmak için mükemmeldir.

Turuncu

Güvence ve sıcaklık temsil eder

ev dekorasyonunda renklerin etkileri
ev dekorasyonunda renklerin etkileri

Portakal renginin, motivasyon verici, kalk ve hareket et etkisi özellikleri nedeniyle spor salonlarında ve aktif giyim markalarında sıklıkla kullanılan sosyal bir renktir. Ancak Amerika’da olumsuz bir renk olarak görülüyor ve genellikle hapishane üniformaları ve Cadılar Bayramı ile ilgili bir renktir! Yaşam ve yemek odalarınızda kullanabileceğiniz harika bir renktir.Kırmızı

Tutku, iyimserlik ve macerayı temsil eder

dekorasyonda renklerin etkileri nelerdir
dekorasyonda renklerin etkileri nelerdir

Kırmızı tutku rengidir ve romantizm için kıvılcımları garanti edilmektedir! Aynı zamanda iştahı tetiklediği bilinen (düşünün coca cola!) Yatak odaları ve yemek odasında da iyi işleyen, dünyadaki yiyecek ve içecek markalarında çokça kullanılır.

Pembe

Sakin, tatlılık ve sevgiyi temsil eder

dekorasyonda renklerin etkileri
dekorasyonda renklerin etkileri

Yatak odasında kullanmak için hoş bir renk, pembe öfke ve şiddete karşı koyabilir. Aslında ABD ‘de bir cezaevinde yapılan bir araştırma, tutukluların pembe renge maruz kaldıklarında daha sakin olduğu gözlendi. Bununla birlikte, toplumda pembe aynı zamanda bir olgunlaşma hissi, irade gücü ve kendi kendine değer eksikliği olarak da  gösterebilir. Bu, daha açık pembe ile iyi uyan siyah ve gri renkler ile kolayca dengelenebilir.

Lila

Yaratıcılık, maneviyat ve gizemi temsil eder

ev dekorasyonunda renklerin etkileri nelerdir - lila
ev dekorasyonunda renklerin etkileri nelerdir – lila

Ev dekorasyonunda renklerin etkileri arasında en yaratıcı fikirler uyandıranı lila rengidir. Lila, çoğunlukla yeryüzü ve cennet arasındaki alanla bağlantılı olarak en manevî renk olarak ispatlanmıştır ve spiritüalistler ve araçlar tarafından çok kullanılır. Banyo veya yatak odasında sakinleştirici bir boşluk için kullanın ancak çok fazla lila bazılarında depresyon hissi geliştirebileceğinden diğer parlak tonları da ekleyin.

Gri ve Siyah

Koruma, formalite ve gücü temsil eder

ev dekorasyonunda renklerin bize etkileri nelerdir
ev dekorasyonunda renklerin bize etkileri nelerdir

Akla gelen ilk renk olmasa da, siyah renk kendini kontrol ve disiplin edebilme demektir. Aynı zamanda bağımsızlığı ve güçlü iradeyi sembolize eder ve otorite ve güç izlenimi verir. Bununla birlikte, çok fazla siyahın depresyona ve olumsuz bir ortama neden olabileceğini hatırlamak önemlidir; bu nedenle ılımlılıkta kullandığınızdan emin olun! Gri, çok yönlülüğü nedeniyle şu anda çok popüler bir seçim ve her odada iyi görünüyor. Sarı tonlar özellikle zıt renklerdeki gri ile çok güzel görünüyor. İlgili: Siyah Duvarlı Oturma Odaları MuhteşemKelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close