Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Tarz Rehberi

Yatak odanız için stil seçerken, bu stilin avantajlarını yada dezavantajlarını göz önünde bulundurmak gerekir.Yatak Odası Dekorasyonu İçin Tarz Rehberi

Bir yatak odası dekore ederken bu odanın bir dinlenme yani huzur odası olduğunu her zaman göz önünde bulundurmak gerekir. Odanın stilinden çok rahatlığı ön planda tutulmalı, bu anlamda mobilya seçiminden tutunda, oda için tercih edilecek renk seçimlerine kadar hassasiyet gerektirir. Sonraki aşama ise yatak odası stiline karar vermektir.

Yatak odası dekorasyonu için bir çok farklı stil bulunur. Bu stiller her zevke ve tarza hitap eden onlarca farklı seçeneği ile yatak odasındaki yaratılmak istenilen atmosferi en net şekilde ortaya çıkarır. Yazımızın devamında hazırladığımız yatak odası için tarz rehberi tüm detayları ile bu konuda size ilham verecektir.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Tarz Rehberi

Dekorasyonda bir çok farklı stil var, her bir stilinde oldukça kapsamlı olduğunu ve beraberinde bir çok seçeneği getireceği bilinmelidir. Yatak odanız için stil seçerken, bu stilin avantajlarını yada dezavantajlarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Peki bu ne demektir? Örneğin avangard bir yatak odası dekorasyonu gösterişi ve ihtişamı yansıtmalıdır. Ancak bu ihtişamlı ve gösterişli detaylar uzun vadede psikolojik olarak aynı etkiyi göstermeyebilir. Yatak odası için bir stil seçerken kendinizi rahat hissettirecek renkler seçmeli, tarzınızı ve kişisel zevklerinizi öne çıkaracak detaylara yer vermelisiniz.

# Modern yatak odası dekorasyonu 

Yatak odanız için modern bir dekorasyon istiyorsanız temel basit renkleri öne çıkaracaksınız demektir. Örneğin, siyah, beyaz, gri gibi.. Modern bir yatak odası dekorasyonu göz yoran detaylar içermez. Aksesuar kullanımı minumum düzeydedir. Mobilya seçimleri bu tarzın belirginleşmesinde en büyük etkendir.

Keskin hatlara sahip fonksiyonel özelliklere sahip mobilya modelleri, daha çok duvarda soyut desenler yada geometrik baskılar öne çıkar. Kalabalıktan uzak, estetik ve temiz bir görünüme sahiptir. Parlak yüzeyler ve metal kaplamalar modern yatak odası dekorasyonu için görseli daha güçlü bir hale getirir.

# Country Yatak odası dekorasyonu

Zarif, sıcak ve huzurlu.. Country tarzı bir yatak odası için bizce kullanılabilecek en doğru kelimeler. Yeşilin, mavinin, sarının, pembenin kısacası aklınıza gelebilecek tüm renklerin en yumuşak tonları rahat ve huzurlu bir atmosfer yaratır.

Çiçek desenleri bu tarzın olmazsa olmaz zarif detaylarıdır. Çiçek desenleri duvarda ve tekstil ürünlerinde tam bir kır evi atmosferi yaratır. Bu stilde birbirinden zarif çiçeklerde odak noktası haline gelir.

Kır evi stili leylak, mavi, yeşil tonlarının beyaz ile dengelendiği yumuşak bir renk temasına sahiptir genellikle. Ahşap sıcaklığının en yoğun şekilde hissedildiği country tarzı, masif mobilyaların büyüleyici estetiğini ve yalınlığını en net şekilde yansıtır. Beyaz eskitilmiş mobilyalar ve masif ahşap detaylar yatak odasının daha sıcak ve samimi görünmesinde başrol oynar.# Endüstriyel yatak odası dekorasyonu

Son yıllarda popüler dekorasyon stilleri arasında gösterebileceğimiz endüstriyel dekorasyon tarzı. Endüstriyel tarzın en belirgin özelliği mekanda yaşanmışlık hissini vurgulamasıdır. Eskimiş, yıpranmış sıvasız tuğla duvarlar bunu rahat bir şekilde ortaya koyar. Bu stilin anahtar unsurları işlenmemiş materyaller ve pürüzlü yüzeyler.

Bu stil daha çok yüksek tavanlı ve geniş mekanlarda kendini gösteren bir dekorasyon stilidir. Bölümlere ayrılmamış geniş bir mekan, her açıdan rahatça tüm detayları ile incelenebilir haldedir. Kısacası büyük bir deponun, eskitilmiş, masif mobilyalar ile döşenip, parlak yada mat metallerin, modern detaylarla harmanlandığı bir dekorasyon hayal edebilirsiniz.

Endüstriyel yatak odası dekorasyonunda, yıllanmış parçaların öne çıkabileceği gibi, demir, çelik, metal, bakır gibi detayları aksesuarlar dahil olmak üzere bir çok tasarımda kullanılabilir.

# Rustik yatak odası dekorasyonu 

Dekorasyon stilleri arasında belkide ahşap sıcaklığını en yoğun şekilde yansıtan rustik tarzıdır. Rustik tarzı yatak odası dekorasyonu masif ahşap mobilyalar olmadan düşünülemez.

Masif ahşap, yatak odasında tavanda, yerde yada mobilyada kısacası her alanda ön plana çıkabilir. Rustik dekorasyon tarzı doğallığı öne çıkaran bir stil olduğundan ahşap yanında doğal taşlarda mekanın bir parçası olarak kullanabilir.

Taş kaplama duvarlar, yada taş şömineler harika bir tamamlayıcıdır. Sıcak renk tonlarının hakimiyeti rahatça fark edilir. Gri, bej yada açık yeşil gibi tonlar bir arada sıcak ve samimi bir atmosfer yaratır.

# İskandinav yatak odası dekorasyonu

İskandinav tarzı yatak odaları ilk bakışta ferah ve sıcak bir temaya sahiptir. Beyaz ve tonları duvardan, zemine, mobilyadan tekstil ürünlerine kadar her alana hakimdir. İskandinav stilinde geniş pencereler mekana doğal ışığın yayılmasında büyük rol oynar.

Aynı zamanda minimal bir tarzı vardır, kalabalıktan uzak, rahat bir temaya sahiptir. Siyah ve tonları iskandinav yatak odası dekorasyonu için en güçlü yardımcı renktir, beyazı dengeler ve daha net bir görsel yaratır.

İskandinav tarzı dekorasyon basitliği ve işlevselliği ile bilinir. Bu açıdan yatak odası dekorasyonu için oldukça ideal bir dekorasyon stilidir. Beyaz ahşap zeminler, beyaz duvarlar ile birleştiğinde mekan daha ferah ve olduğundan büyük görünür.

Estetik ve kullanışlı bir yatak odası hayal edenler için en uygun dekorasyon stili olduğunu söyleyebiliriz. Bu stilde toprak tonları, gri ve bej gibi renkler öne çıkarılmalıdır. İskandinav yatak odası dekorasyonu için aksesuarlar oldukça önemlidir. Özellikle parlak metal, bakır yada altın rengi zarif aydınlatmalar bu stilin vazgeçilmez parçalarıdır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close