Tavan Dekorasyonu

Tavana Farklılık Katan Kartonpiyerler

Kartonpiyer ModelleriDekorasyonda duvarınızı tasarlarken tavanı düşündünüz mü? Tavan dekorasyonu mekanlarda fark yaratan önemli bir konudur. Düz beyaz tavanlardan sıkılanlar ve değişiklik isteyenler için pek çok tavan dekorasyonu alternatifi mevcut. Bu yazıda, alternatiflerden en çok bilinenlerden biri, daha klasikleşmiş olan kartonpiyerlerden bahsedeceğiz. Köpük tavan adıyla da bilinen kartonpiyerler kolay kurulumu ve tavan ile duvar arasında dekoratif bir geçiş oluşturması açısından sıkça tercih edilmektedir. Kartonpiyerlerin kullanılmasının tek sakıncalı olduğu yerler küçük alanlardır. Olduğundan daha da basık ve boğucu gösterebilir. Bunun dışında sadece evlerde değil, iş yerlerinde, restoranlarda veya otel gibi yerlerde de sıkça görebilirsiniz.

kartonpiyer hangi malzemeden yapılır
kartonpiyer hangi malzemeden yapılır

Kartonpiyer Hangi Malzemelerden Yapılır?

Tavanlarda gösteriş ve yenilik isteyenlerin tercih edebileceği kartonpiyerler genellikle kalıplama ahşaptan yapılsa da son yıllarda plastik ve köpük alternatifleri kolaylık açısından daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Malzemesine göre kartonpiyer çeşitleri:

  • Ahşap malzemeli: Profesyonel destek almadan kendinizin de uygulayabileceği ahşap malzeme hafif ve diğer malzemelere göre biraz daha esnektir.
  • Sıva malzemeli: Sipariş verilen 6 metrelik her döküm parçası ayrıntılı detaylarla istenildiği şekilde süslenebilir. Profesyonel birinin vida ve yapı yapıştırıcısı ile monte etmesi gerekir. Sıva malzemeli alçı sert ve ağırdır.
  • Sıvayla kaplanmış köpük: Uzunluğu 8 metre olan ekstrüde polistirenin fiberglas ve ince bir kat akrilik sıva ile doldurulmuş halidir. Hem katı sıva gibi kusursuz görünür hem de ahşap kadar hafif ve esnektir. Kendinizin de yapabilmesi mümkündür. Sıva gibi göründüğü için boya gerekebilir.
  • Poliüretan köpük: Sıva görüntüsü sunan bu malzemede 8 ve 12 metrelik boylarda döküm yapılır. Hafifliği ve yapı yapıştırıcısı ile uygulanabilirliği sayesinde kendiniz de uygulayabilirsiniz.
  • Esnek poliüretan: Kesim şekli ahşaba benzese de ahşaptan daha ağırdır. 8 ve 12 metrelik dökümler, yapıştırıcı ve bitirme tırnakları sayesinde monte edilebilir.

Kartonpiyer Nerelerde Kullanılır?

Kullanılacağı alanda kartonpiyerlere nerede yer verileceği dekorasyonun tarzına ve kullanım amacına göre değişebilir. Yaşam alanlarında kullanım yerleri genel olarak şöyledir:  • Tavan ve duvarın kesiştiği yerler: Klasik, yaygın olarak kullanılan bu kartonpiyer modeli tavan ile duvarın kesiştiği noktada 45 derecelik açıyla monte edilir. Bu şekilde tavandan duvara dekoratif bir geçiş sağlanır.
  • Kapı kirişlerinde: Kemer modeli olarak adlandırılan kapı girişlerinde kartonpiyer fikri, salon, oturma odası gibi yaşam alanlarının girişlerini daha dikkat çekici göstermek için kullanıldığı gibi kapı ile kiriş arasında meydana gelen boşlukları kapatmak için de kullanılabilir.
  • Göbek modeli: Kullanıldığı alanda avizenin takıldığı yere uygulanır. Dekorasyonda gelenekselliği sevenler için oluşturulacak motifler otantik bir hava katabilir. Tarzınıza göre değişik motiflerde göbek alçı modelleri yaptırmanız mümkündür. Modeli seçerken avizenin ve perdenin sadelik ve şıklık durumuna göre, uyumlu olacak kararlar vermeniz gerekir.
kartonpiyere uygun perde nasıl olmalıdır
kartonpiyere uygun perde nasıl olmalıdır

Kartonpiyer İle Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda kartonpiyerler ve perdeler birbirini tamamlamalıdır. Dekorasyon tarzı klasik, modern gibi seçeneklerden hangisi ise kartonpiyer ve perdeler de bu tarza uygun olmalıdır. Biri sade iken diğerinin çok gösterişli olması uygun olmaz. İki dekorasyon ögesinden biri diğerinin önüne geçmemelidir.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close