Ev TekstiliGenel

Siyah Halının Dekorasyondaki Yeri

Siyah halı kullanım örnekleriSiyah rengi dekorasyonda kullanmak fikri birçok insanı kullanıldığı alanın havasını kötü etkileyecek, boğacak düşüncesiyle korkutabilir. Aslında siyah doğru kullanıldığında bulunduğu alana çok asil ve güçlü bir hava katabilir. Kullanmadan önce nerede ne kadar kullanılacağına, kullanılan diğer renklere ve diğer renklerle uyumuna dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda ise dekorasyonun önemli parçalarından biri olan halı, siyah renkli nasıl, ne şekilde kullanılır? Sorusunun cevapları konusunda size fikir verici bazı önerileri bulabilirsiniz.

yatak odasında siyah halı kullanımı
yatak odasında siyah halı kullanımı

Dekorasyonda Siyah Halı Nasıl Kullanılır?

Eğer yaşam alanınız fazlasıyla canlı renklerden oluşuyorsa bu kadar canlı rengin dikkati dağıtmasını önlemek ve biraz dizginlemek için siyah kullanımı iyi bir seçimdir. Siyah baskın ve asil bir renktir, doğru kullanıldığında dramatik bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Peki siyah renk bir halı ne şekilde kullanıldığında doğru olur? Cevaplamaya çalışalım:  • Öncelikle siyah renkli halınızı nerede kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Oturma odasında veya salonda görsellikte dikkat çekmek için mi yoksa yatak odası gibi alanlarda dizginleyici özelliklerinden mi faydalanmak istiyorsunuz. Eğer etkileyici ve estetik bir görünüm sunmak istiyorsanız zemin rengine de dikkat etmeniz gerekir. Salonunuzun beyaz zemini üzerinde kullanacağınız bir siyah halıyı farklı yerlerde kullanacağınız siyah küçük dokunuşlarla desteklemeniz gerekir. Örneğin bir tablo veya bir saat olabilir. Siyah ve açık gri tonlarını kontrast olarak kullanabilirsiniz.
  • Koyu tonlarda bir zemine sahipseniz düz siyah bir halı kullanmanız boğucu bir görünüme sebep olabilir. Bu nedenle siyahın arasına düzensizce serpilmiş açık gri tonları veya beyaz gibi renklerin olduğu bir halı daha ferah ve hareketli bir görünüm yakalamanızı sağlayabilir.
  • Halıda siyah renkle birlikte kullanılan düzenli beyaz desenler sanıldığının aksine karmaşık bir görünümü azaltmayıp çoğaltabilir. Aralara serpilen küçük beyazlar ise karmaşadan uzak bir görünüm sağlar. Banyoda da aynı bu şeklide halı veya paspaslara yer verebilirsiniz. Bu tür halılar destekleyeceğiniz aksesuarlarla daha güçlü bir görünüm oluşturacaktır.
renkli mobilyalar ile siyah halı kullanımı
renkli mobilyalar ile siyah halı kullanımı
  • Çok büyük olmayan alanlarda dokusu kaba ve kalın siyah halıları tercih etmek doğru bir seçim olmaz. Yumuşak, tüylü ve el dokuması kilim tarzındaki halılar ise daha asil bir görünüm oluşturur.
  • Düz siyah halılar açık renkli ve desenli kanepelerle güzel bir kontrast oluştururlar. Seçeceğiniz halı siyah motifli ise perdelerinizi düz ve siyah ile uyum sağlayacak tonlarda seçmelisiniz.
  • Beyazların hakim olduğu bir mutfağınız varsa rahatlıkla siyah bir halı tercih edebilirsiniz. Zeminin de beyaz tonlarında olması şık bir görünüm sağlar.
  • Salonlarda kullanacağınız siyah halı tamamen odayı kaplayacak şekilde değil, daha küçük ebatlarda seçilmelidir. Böylelikle boğucu bir görünüm oluşturmasını engellemiş olusunuz.
  • Açık renkli zemini ve duvarları olan, bol aydınlatmalı bir koridorunuz varsa siyah yolluk tarzı bir halı ile bütünleyebilirsiniz. Ayrıca koridorunuza yerleştireceğiniz raflarda kullanacağınız kırmızı detaylar ve sıcak renklerin hakim olduğu tablolar sıra dışı ve dikkat çekici bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

 

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close