Rustik

Rustik Stil Nedir?Ev dekorasyonu ile ilgilenen yada evini nasıl dekore edebileceğini araştıran herkesin karşısına mutlaka rustik stil çıkmıştır. Peki nedir bu rustik? Kulağa farklı gelen bu kelime oldukça gizemli ve ilgi çekici. Makalemizde sizlere rustik ve rustik stil hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Umarız sizin için faydalı bir içerik olur.

Rustik Nedir? Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik kelime anlamı olarak ‘kırsal kesimle ilgili’ demektir. Burdan yola çıkarak az çok nasıl bir dekorasyon stili olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Kır, dağ yada köy evlerinde genelde doğal malzemeler kullanılarak evler dekore edilir. Bu dekorasyon stilinde de aynı şekilde doğal materyaller kullanılır.  Rustik dekorasyon, bazı stiller ile benzer yönler taşır. Bu yüzden ayırt etmek zor olabilir. Ancak rustik stilin bazı belirgin özellikleri vardır. Bu özellikleri bildiğinizde hemen taşıyabilirsiniz.

Rustik Stil Nedir?
Rustik Stil Nedir?

Rustik Dekorasyonun Özellikleri Nelerdir?

Rustik dekorasyon doğallığı öne çıkaran bir tarzdır. Malzeme olarak taş, odun gibi doğal ve organik malzemeler kullanılır. Bu malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:  • Gerçek ağaçtan yapılmış ahşap mobilyalar
  • Doku
  • El yapımı
  • Ağır mobilyalar
  • Basit tasarımlar
  • Doğanın sadeliği
Rustik Yemek Masası
Rustik Yemek Masası

Tüm bu özellikleri içinde barındıran dekorasyon stiline rustik dekorasyon denir. Rustik taşranın doğallığını baz alır. Doğal ağaçtan yapılmış, pürüzlü yüzeyler, çizik, girintiler, ahşapların üzerinde bulunan bütün dokuların var olduğu mobilyalar tercih edilir. Bu kusurlar ortama samimiyet kazandırır. Bunların yanı sıra evdeki diğer alanlarda ve aksesuarlarda doku önemlidir. Hayvan postları, şöminenin yapıldığı taşların pütürlü hali gibi birçok detay bu dekorasyona doğallık ve güzellik katar. Eşyalar el yapımı olduğu için eşsizdir. Tarz sahibi ve el yapımı aksesuarlar tercih edilir. İlla ki kullandığınız aksesuar rustik olacak diye bir şart yoktur. Eğer ortama yakışıyorsa ve farklı tasarımları da kullanmak mümkündür. Rustik eşyalar güçlü ve ağır bir duruşa sahiptir. Büyük yapılı ve koyu renkli mobilyalar kullanılır.

Rustik mobilya
Rustik mobilya

Tüm bu özelliklerin dışında en önemli odak noktası doğadan gelen sadelik ve basitliktir. Tasarım önemli değildir. Bu nedenle mobilyaların tasarımından çok kullanılan materyal dikkat çeker. Parlak ve işlenmiş mobilyalar tercih edilmez. Her şey doğada bulunduğu hali ile kullanılır. Bej, kahverengi ve gri gibi renkler çoğunlukla kullanılır.

Tüm bu özellikler kır evlerinde oldukça samimi ve sıcak bir ortam oluşturmayı başarır ancak günümüzde şehir hayatında evi bu şekilde dekore etmeyi herkes tercih etmeyebilir. Bunun içinde son zamanlarda doğal görünümle ilgili kısımlarda biraz esneme olmuştur. Modern ve rustik dekorasyonu birleştirerek oldukça samimi bir rustik dekorasyon yapabilirsiniz.

Fotoğraf galerimizde mevcut olan rustik dekorasyon örneklerine göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu örneklerde biraz daha modern hayata göre stilize edilmiş modeller de mevcuttur.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close