Duvar Dekorasyonu

Dekorasyon için Doğru Tablo Seçimi Nasıl Olmalı

Tablo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıİyi bir dekorasyon için doğru tablo seçimi nasıl olmalı, tablo dekorasyonu nasıl yapılmalı? Vb konular için paylaşım yaptığımız bu makaleyi okuyarak tablo dekorasyonu hakkında farklı fikirler elde edinebilirsiniz.

Tablo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Tablolar evler için en önemli aksesuarlardan biridir. Ev dekorasyonuna uygun seçilen tablo modelleri evinize hem ayrı bir hava katacak hem de dekorasyonunuzu daha bütün bir hale getirecektir. Odalarınızın duvarları için tablo ya da tuval seçimi yaparak güzel bir görüntü oluşturabilirsiniz.Benzer tablolar seçerek ya da birbirini bütünleyen küçük tablolar seçerek de duvarınıza hoş bir dokunuş yapabilirsiniz.

Simetrik Tablo Dekorasyonu
Simetrik Tablo Dekorasyonu

Tablo seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur duvar boyutu ve duvar boyasının rengidir. Eğer küçük bir odaya ve duvar boyutuna sahipseniz mevcut alanı efektif kullanmanız gerekir. Duvarı çok fazla tabloyla doldurmak odanın daha karmaşık ve daha dağınık gözükmesine sebep olabilir. Diğer taraftan duvar rengiyle tablo rengi arasındaki uyumu da sağlamanız gerekmekte. Beyaz ya da krem gibi açık bir renge sahip duvarlarda karakalem ya da güzel bir tuval tablosu seçebilirsiniz.

Tablo dekorasyonunda bir diğer önemli unsur da aydınlatmadır. Tablonun daha görsel bir duruş oluşturabilmesi için tablonun her yerine yeterli bir aydınlatma sağlanmalıdır. Bunun için spot ışıklardan ya da duvara yakın yerlerde bulunan abajurlardan faydalanılabilir. Tablonun duvarda daha sağlam ve sabit durması için zincirlerden ve ya kalın iplerden faydalanılabilir.

Tablo Dekorasyonu
Tablo Dekorasyonu

Tablo dekorasyonunda farklı renk tonlarındaki tabloları bir arada kullanabileceğiniz gibi siyah beyaz tabloları da uyum içinde kullanabilirsiniz. Tablo dekorasyonunda aynı boyutlardaki tabloları bir arada kullanarak düzenli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Diğer taraftan en ve uzunluklarıyla birbirlerini tamamlayan tablolar birlikte seçilerek güzel bir görüntü oluşturulabilir.Tablo seçimi yaparken tablo kenarlığına da dikkat edilmesi gerekmekte. Duvara asılacak tablolarda tablo çerçevesinin ince ve kibar olması daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Geniş kenarlı tabloları sehpalarda ve kitaplıklarda seçmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Tablo Dekorasyonu Oluştururken Ölçüm Nasıl Yapılır

Duvarınız için tablo dekorasyonuna karar verdiyseniz ve bunun için ölçüm almak istiyorsanız duvarı delmeden önce bir ön prova yapmanız daha iyi olacaktır. Aksi durumda tablolar seçilen alana tam ve düzgün bir şekilde yerleşmeyebilir. Ölçüm almak için öncelikle tablonun çerçevesini bir kağıda çizip kesmeniz gerekmekte. Ardından kestiğiniz kağıtları yapmak istediğiniz dekorasyona uygun olarak maskeleme bandıyla duvara yapıştırmanız gerekmekte. Beğendiğiniz düzeni oluşturana kadar kağıtların yerlerini değiştirerek ölçüm alabilirsiniz. Tablo aralarındaki mesafeyi düzgün ayarlayabilmek için kağıtlar arasındaki mesafeleri cetvel yardımıyla ölçüp ona göre yeniden ayarlama işlemini yapın. iyi bir düzen oluşturduktan sonra çivi yerlerini belirleyip duvarı delme işlemine geçebilirsiniz.

Eğer duvarı bir çok yerden delmek istemiyorsanız ya da duvar delme konusunda emin değilseniz rafları kullanarak da tablo dekorasyonunuzu yapabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz tabloları sıralı ve uyumlu bir şekilde raflarınıza yerleştirerek tablo dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

Raf Yardımıyla Tablo Dekorasyonu
Raf Yardımıyla Tablo Dekorasyonu

Asimetrik Düzenlemeyle Tablo Dekorasyonu Oluşturma

Asimetrik bir düzenleme yaparak da tablo dekorasyonunuzu oluşturabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu farklı boyutlardaki tabloları arada az bir boşluk kalacak şekilde bir araya getirebilir arada boşluk kalması durumunda da boşluğa uygun harflerden oluşan bir tablo yada yapıştırma harflerden oluşacak anlamlı bir kelime seçerek boşluğun kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Asimetrik Tablo Dekorasyonu
Asimetrik Tablo Dekorasyonu

Tablo dekorasyonu ile ilgili diğer görsellere galerinden göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz tablo düzenlerini bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilir, kendi tablo tasarım fikirlerinizi de bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close