Salon Dekorasyonu

Salon Nasıl Dekore Edilir?

Doğru Salon Dekorasyonu Nasıl OlmalıSalon ev içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biridir. Gün içerisinde oturmak, televizyon izlemek, sohbet etmek, misafir ağırlamak ve daha birçok konuda salonu kullanılırız. Bu nedenle salon dekorasyonu bir hayli önem taşır. Her evin salonu birbirinden farklıdır. Boyutlar ve şekiller salonların dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardır.

Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Öncelikle nasıl bir salona sahip olmak istediğinizi seçmelisiniz. Akabinde salonunuzda bulunmasını istediğiniz ana eşyalardan tamamlayıcı öğelere kadar uyumlu ve sağlıklı tercihler yapmalısınız. Duvar renkleriniz ile mobilyalarınızın uyumunu, halı tercihini ve daha birçok şeyi yaparken ana dekorasyonu temanızı göz önünde bulundurmalısınız. Salon dekorasyonu yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizler için derledik.

Doğru Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı
Doğru Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Salonunuzun Şekline Uygun Mobilyalar Kullanın

Her salon birbirinden farklı şekillere sahiptir. Bu nedenle salon şeklinizi mutlaka göz önünde bulundurun. Mevcut olan alanınıza uygun seçilmeyen mobilyalar ile dizayn yapmanız olanaklı olmayacaktır. Salonlarda ortaya bir simetri çıkarmak dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Simetri oluşturmanızın önündeki en büyük engel ise yanlış seçilmiş mobilyalardır.Renk Uyumuna Dikkat Edin

Renk uyumu her dekorasyon için elzem olan meselelerden biridir. Renk uyumunu yakalayamazsanız dekorasyonunuzdan istediğiniz verimi ve görüntüyü elde edemezsiniz. Kendi tarzınızı oluşturmak için dahi olsa uyumlu renkleri tercih edin. Salonlar en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Bu nedenle salonda vakit geçirirken renk uyumunun olması önemlidir. Doğru renklerin kullanımı salonlarınızın çok daha ferah ve nefes alınabilir yaşam alanları haline gelmesini sağlayacaktır.

Tamamlayıcı Öğeleri Kullanırken Dikkatli Olun

Dekorasyonları son haline getirirken kullanılan birçok tamamlayıcı öğe vardır. tamamlayıcı öğelerin en temel özelliği dikkatleri tamamen üzerine çekmeyen ancak ortamlarda var olan havayı etkileyen öğeler olmasıdır. Bu nedenle salonlarınızdaki elektrik düğmelerini, çekmece kulplarını, perde askılarını ve bunun gibi tamamlayıcı öğeleri kullanırken dikkatli olun. Doğru tercihler yapmaya özen gösterin.

2020 Salon Dekorasyonu
2020 Salon Dekorasyonu

Pencerelerin Dekorasyon ile Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Pencereler tamamlayıcı öğe olarak sayılamayacak kadar büyük öğelerdir. Pencerelerin salon dekorasyonu ile uyumlu olması hem dekorasyonunuzun tamamlanması hem de şık bir görünüme ulaşmanız için büyük önem taşımakta.

Halı Seçiminde Ana Temanızı Baz Alın

Halılar çoğu zaman dekorasyon içerisinde büyük yer kaplayan ürünlerdir. Dekorasyonunuzu hazırlarken esas aldığınız temaya uygun bir halı tercih edebilir ve koltuklarınızı görece sakin tutabilirsiniz veya tam tersini de uygulayabilirsiniz. Salon içerisinde bir odak noktası belirleyin bu halı da olabilir avize de. Odak noktası belirlemenin önemli olmasının birkaç nedeni vardır. Öncelikle dağınık ve toplu olmayan bir görüntüyü önler. Odak noktası olan salonlar daha toplu görünür. Ayrıca şık bir görünüm elde etmek için tek bir odak noktası yeterlidir. Salonun tamamında göz yoran eşyalar kullanmayın.

Bir önceki yazımız olan Biyofilik Tasarım; Doğa ve Mimariyi Bir Araya Getiren Tasarım başlıklı makalemizde biyofilik tasarım, biyofilik tasarım dekorasyon ve biyofilik tasarım ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close