Zemin Dekorasyonu

Dekoratif Zemin Kaplamalar

En şık dekoratif zemin kaplama modelleri, zemin kaplama nasıl yapılırDekoratif Zemin Kaplamalar

Dekorasyonda duvarların ve tavanın yanı sıra zemine uygulanacak malzemenin kalitesi ve türü de çok önemlidir. Ortamdaki havanın daha hoş ve zarif olması açısından çeşitli zemin kaplama modelleri bulunmaktadır ve her zevke uygun, bütçeye göre ayarlanabilen türleri mevcuttur.

İşyerlerinde ya da endüstriyel alanlarda dekoratif zemin kaplamalarına sıkça rastlanmaktadır. Ortama uygun bir şekilde seçilen kaplamalar ile dekorasyon dikkat çekici bir ambiyans ile buluşturulabilir. Dekoratif zemin kaplama sistemleri arasında Epoksi Kaplamalar ile Poliüretan Kaplamalar ve Özel Şap Uygulamaları yer almaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

İhtiyacı karşılayan, fonksiyonel ve zararlı etkilere karşı dayanıklı zemin kaplama türünü seçmek için firmalardan yardım alınabilir. Özellikle sağlığa uygun ve bakteri barındırmayan, aşınmaya karşı son derece dayanıklı modeller mevcuttur. Dekoratif zemin kaplamalara hayatın pek çok alanında denk gelmek mümkündür. Spor salonları bu anlamda en dikkat çeken yerler arasındadır. Ayrıca laboratuar zeminlerinde ve mağazalarda da bu tür zemin kaplamalar sıklıkla kullanılmaktadır.

Epoksi zemin kaplama türünün özellikleri arasında hijyenik olması, kolayca temizlenmesi ve kaymayan yapıya sahip olması gösterilmektedir. Bunların yanı sıra düzgün bir yüzey sağlamaktadır. Mekanik ve kimyasala karşı dayanımı güçlü olan epoksi zemin kaplamada solvent yer almamaktadır. Kullanım alanları olarak ise bilhassa kimya ve ilaç sanayi ile depolar sayılmaktadır. Depolarda, gıda sanayinde de epoksi zemin kaplama kullanılmaktadır.

Kaplama türü olarak yıpranan beton yüzeylerin daha pürüzsüz ve parlak bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kimyasal nitelik taşıması sebebiyle dayanıklıdır ve kolayca uygulanabilir. Uygulandıktan yaklaşık 7 saat sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Epoksi zemin kaplama darbeye dayanıklı olması, bakımının kolay ve uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Zemin Şap Uygulaması 

Zemin Şap Uygulaması

Zemin ürünleri arasında sayılan şap uygulaması ise yapışma gücü artırılan ve kendiliğinden yayılan bir harç olarak tanımlanmaktadır. Kullanım alanları arasında seramik, mermer ile doğal granit ve parke gibi zeminlerle, iç ve dış mekânlarda bulunan fayansların yapıştırılacağı zeminlerin daha düzgün olması için kullanılmaktadır.

Şap uygulamasının özellikleri kendiliğinden yayılması ve hızlı bir şekilde donmasıdır. Yapısı sebebiyle mobilya gibi ağırlıklara dayanıklıdır. Çatlama yapmaması ve güzel bir şekilde yapışması artı özellikleri arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda yerden ısıtmalı zeminlerde de kolaylıkla uygulanmaktadır.

Zemine uygulanacak şaptan önce zeminin yeterince temiz, düzgün ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Yüzeyde herhangi bir çukur mevcutsa giderilmelidir. Yağ ve pas gibi kirlerden tamamen arındırılan yüzey biraz nemlendirilmelidir. Ancak kesinlikle yüzeyde su birikintisi oluşmamalıdır. Uygulamanın ardından zeminin yirmi dört saat süresince sudan uzak tutulması gerekmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan Kaplama

Poliüretan Kaplama türü genellikle estetik duruşun daha iyi hale gelmesi, fiziksel olarak zeminin güçlenmesi ve paslanmaya karşı direncin artırılması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Poliüretan kaplama seçimi dikkatle yapılmalıdır. Bunun için zemine dikkat edilmeli, amaca uygun bir şekilde kaplama tercih edilmelidir. Poliüretan kaplamanın sahip olduğu özellikler ve maliyeti de bu anlamda önem teşkil etmektedir.

Poliüretan kaplamanın uygulama şekli diğer sistemlere oranla biraz daha farklıdır. Sprey makinesiyle kullanılabileceği gibi elle de uygulanan bu kaplama türünde özellikle sprey makinesi tercih edilirken uygulayan kişinin yeterince bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir.

Dekoratif zemin kaplamalara özellikle son yıllarda hayatın hemen her alanında denk gelmek mümkündür. Daha parlak ve göze hitap eden zemine sahip olmak isteyenlerin özellikle tercih ettiği kaplamalar gün geçtikçe çeşitlenmekte ve her bütçeye uygun olarak üretilmektedir. Mekâna ve ihtiyaca uygun dekoratif zemin kaplamalar için araştırma yapılmalı, en doğru olan seçilmelidir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close