Duvar Dekorasyonu

Yaşam Alanına Göre Renk Seçimi

Dekorasyonda Renk SeçimiHayalinizdeki dekorasyonu tasarlarken seçeceğiniz renkleri düşündünüz mü? Renksiz bir dekorasyon düşünmek mümkün olmaz çünkü şık bir evin sırrı renk uyumundan geçer. Şık mobilyalar ve güzel aksesuarla tasarlanmış bir dekorasyonun renk uyumu yoksa hiçbir etkisi olmaz. Görselliğin yanında renklerin psikolojik etkileri de göz ardı edilemez. Doğru renkler seçilmeli ve renkler arasındaki denge sağlanmalıdır. En doğrusu %60 tercih ettiğiniz renkten, %30 yan renkten ve %10 da vurgu yapmanızı sağlayan renkten kullanmak olacaktır. Peki dekorasyonda renk seçimi nasıl olmalı?

Dekorasyonda Renk Seçimi
Dekorasyonda Renk Seçimi

Dekorasyonda Renk Kullanımı İle İlgili Püf Noktaları

Renk tercihi yaparken basit dokunuşlarla fark yaratabilecek teknikler olduğu bilinmelidir.

  • Koyu ahşap ve açık tonlarını birbiriyle kombinlemek alanı daha geniş ve aydınlık gösterir.
  • Süpürgelikler ve parkelerdeki koyu renk kullanımı duvarları hem daha geniş gösterecek, hem de yukarıya doğru uzatılmış algısı ile güçlü bir dekor oluşturulmasını sağlayacaktır.
  • Daha yüksek görünümlü tavanlar istiyorsanız kapı ve pencere doğramalarını duvar ile aynı renge boyamak faydalı olur. Duvarın bittiği yerin fark edilmesini engelleyecek bir renk seçimi daha sıcak ve ferah bir görünüm kazandırır.
  • Koridoru diğer odalardan ayırmak ve odaların daha geniş, daha ferah görünmesini sağlamak için koridoru boyarken koyu renkler kullanmanız yeterlidir.

Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

Dekorasyonda kullanılan renklerin orada yaşayan insanlar üzerindeki psikolojik etkileri inkar edilemez bir gerçektir. Bu yüzden odaların kullanım amacına uygun olarak boyanması doğru bir tercih olacaktır.

Beyaz Renk; Saflığın ve temizliğin simgesi olan beyaz renk masumiyeti ve soğukkanlılığı temsil eder. Huzur ve güven vermesinin yanında düşünce gücünün de artmasını sağlar. Bulunduğu mekana ferahlık sağlayan beyaz renk enerji verir ve alanın daha büyük görünmesini sağlar.Siyah Renk; Gücü, ağırbaşlılığı ve hırsı simgeleyen siyah renk yalnızlığı ve sıkıntıları hatırlattığı için karamsar etkiler yaratabilir. Işığı emen karanlık bir görünüm oluşturabilir. Dekorasyonda daha çok öne çıkarılmak istenilen renk veya aksesuarların arka planında kullanılabilir, parlak renklerle güzel bir kontrast sağlar.

Gri Ev Boyası
Gri Ev Boyası

Gri Renk; Alçakgönüllülüğü simgeleyen gri renk ciddiyet ve hareketsizliliği çağrıştırır. Dengeli ve uzlaştırıcıdır. Canlı renklerin enerjilerini azaltırken, ortamda rahatlatıcı bir etkinin oluşmasını sağlar. Beyaz ile birlikte şık bir görünüm sunarken turuncu ile güzel bir kontrast oluşturur.

Kırmızı Renk; Enerji, tutku ve aşkı simgeleyen kırmızı kullanıldığı alana enerji ve canlılık katar. Kan akışını arttırır ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Işık alan ve aktivite yoğunluğu fazla olan alanlarda kullanılmalı, sakin alanlarda ise aksesuarlarda tercih edilmelidir.

Mavi Renk; Sonsuzluk, yumuşaklık ve sessizliği simgeleyen mavi renk sakinleştirir ve dinlendirir. Uzlaştırıcı, iyileştirici ve caydırıcı etkisi yüksek bir renktir. Dinlenme, sakinleşme amaçlı kullanılan alanlarda etkilidir. Koyu tonları tembellik ve kasvet vereceğinden açık tonları tercih edilmelidir.

Pembe Renk; Hayallerin ve aşkın simgesi pembe renk mutluluk ve neşe verir. Kullanıldığı alana sıcaklık katar, sevgi, şefkat duygularını uyandırır. Çocuk odalarında kullanıldığı gibi açık tonları salon, oturma odası gibi mekanlarda da kullanılabilir.
Mor Renk; Asalet, zenginlik ve lüksün simgesi olan mor renk hayal gücünü ve konsantrasyonu arttırır. İlham verirken romantik duyguları uyandırır. Koyu tonları üzüntü ve hayal kırıklığını çağrıştırabileceğinden tercih edilmemelidir ve mor renk başka bir göz alıcı renk ile birleştirilmemelidir.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close