Ev Dekorasyonu

Rengarenk Çiçeklenme Zamanı

ÇiçeklerBaharın ve yazın keyfi çiçeklerle çıkar, rengarenk çiçeklerin karşısında güzel havanın ve kahvemin tadını çıkarayım diyenlerdenseniz bu yazımızı okumalısınız. Zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde daha çok vakit geçirdiğimiz yerleri huzurlu ve iç açıcı bir hale dönüştürmeye, rengarenk çiçeklerle süslemeye ne dersiniz? Eğer çiçek yetiştirmenin ve bakmanın zor olduğunu düşünenlerdenseniz bakımı kolay, ev ortamına uygun çiçek önerilerini aşağıda bulabilirsiniz.

evde yetiştirilebilecek bitkiler
evde yetiştirilebilecek bitkiler

Evinizde Kolaylıkla Bakabileceğiniz Çiçek Önerileri

Evinize renk ve tazelik getirecek çiçeklerin gözünüzün önünde büyüdüğünü ve açtığını gördükçe daha çok mutlu olacağınıza ve şimdiye kadar çiçek yetiştirmediğinize pişman olacağınıza eminiz. Şimdi tam zamanıyken işte size evde kolaylıkla bakabileceğiniz rengarenk çiçek fikirleri:  • Afrika menekşesi: İlk defa çiçek yetiştirenlerin genelde ilk tercihleri arasında yer alır. Belki de bunun sebebi çocukluğumuzdan beri evlerde bu rengarenk menekşelerden görmemiz ve aşina olmamızdır. Bakımı da oldukça kolay olan bu çiçeğin toprağı kurudukça sulanması ve aydınlık, mümkünse direkt güneş ışığı alan bir yere konulması yeterlidir. Ilık bir ortamda olduğu sürece dört mevsim çiçeklenebilir.
  • Sukulent: Çöl bitkisi olsa da direkt güneş ışığını sevmeyeceğini bilmelisiniz. Tabii çok gölge bir yerde de mutlu olmayacaktır. Ilık ve aydınlık bir ortamda çeşitli renklerinden yararlanabilirsiniz.
  • Orkide: Genelde bayanların çok sevdiği, zarif, ince, uzun orkidelere bakmak çok zor değildir. Sıcak ve orta aydınlıkta bir yerde, ortalama bir sulamayla uzun süre güzel çiçeklerini görebilirsiniz.
  • Begonya: Yazın balkonlara renk veren begonya, güneş ışığı alan yerlere konulmalıdır. İsterseniz begonyaya asılan saksılarda da bakabilirsiniz.
  • Sardunya: Bahçede de yetiştirilebilen sardunyalar saksıda bakılacaksa onlar için en uygun yer pencere önleridir. Güneşi sevdiği kadar gölgeyi de seven sardunya aşırı güneş altında rahatsız olabilir.
evde bitki yerleşimi
evde bitki yerleşimi
  • Ametist çiçeği: Sarkan saksılarda da kullanabileceğiniz bir çiçek de ametisttir. Sıcak ve aynı zamanda gölgeli yerleri seven ametist çiçeğini balkonunuzun çok güneş almayan bir yerine koyabilirsiniz.
  • Barış çiçeği: Evlerde çok sık rastlanabilen bu çiçek kaşık çiçeği olarak da bilinir. Fazla ışık ve su istemez, bakımı kolaydır. Yalnız yapraklarının zehirli olabilme riskine karşılık küçük çocuklardan ve varsa evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.
  • Atatürk çiçeği: Güzel çiçekleriyle kışın da evinize renk katacak bu çiçek direkt güneş ışığını sevmez. İlkbaharda saksısını değiştirmeniz ve ilkbahar ile yaz aylarında bolca sulamanız gerekir. Çiçeklendiği aylarda ise sulamasını azaltabilirsiniz.
  • Yılbaşı çiçeği: Klasik olarak bilinen bu çiçek yıl içinde birden fazla kez çiçeklense de en çok kış başında çiçeklenir. Çok sıcaktan ve direkt güneş ışığından uzak, aydınlık bir yerde bakılmalıdır. Yaz aylarında bolca sulanmalı, dinlenme aylarında sulama azaltılmalıdır.
  • Flamingo çiçeği: Genelde kırmızı renkli olan çiçeklerinin yaprakları kalp şeklindedir. Başka renkleri de bulunabilen bu çiçek görünümü itibarı ile sıcak ve romantik bir hava yaratır. Sıcak, gölge ve aynı zamanda nemli yerlerde bakılmalıdır. Yapraklarının ağza götürülmesi çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden çocuklardan uzak tutulmalıdır.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close