Minimalist

Minimal Ev Dekorasyonlarının Can Alıcı Püf Noktaları

Minimal Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?Minimalist tasarımlar özellikle son birkaç yıldır gündemde olan ve gittikçe de popüler hale gelen tasarım çeşitlerinden biridir. Temelde az olana yönelişin baş gösterdiği bu tasarımları oluşturmak için dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta var. Az malzeme ile tasarım oluşturmak çoğu zaman daha zor olabilmektedir. Minimal ev dekorasyonu hazırlamanın can alıcı püf noktalarını sizler için yazımızda derledik.

Süreci Basit Tutun

Minimal tasarıma sahip yaşam alanları tasarlanırken en çok düşülen hatalardan biri de karmakarışık ve yoğun bir tasarım süreci planlamaktır. Minimalizm esasında basitliği temel olarak güzel bir görüntüye ulaşmayı hedefler. Aynı şekilde tasarım aşamalarınızda da basit düşünmelisiniz. En çok dikkat etmeniz gereken şey ise elinizdeki al dekorasyon malzemesi ile doğru görüntüyü yakalayabilmektir. Dekoru yapılan yaşam alanlarının kaotik bir görüntüye sahip olması en son isteyeceğiniz şeydir.

minimal ev dekorasyonu
minimal ev dekorasyonu

Dekorasyon Nesnelerini Sıkıştırmayın

Minimal tasarımların baş düşmanı sıkışıklıktır. Ferah ve açık bir alan olmalıdır. Nesneler birbiri ile iç içe geçmek şöyle dursun çok yakın bile olmamalıdır. Minimal bir tasarım için bu püf noktaya mutlaka dikkat edin çünkü neredeyse tasarımın özü düzenleme denebilir. Eşyalar arasında yeteri kadar boşluk olduğundan emin olun. Doğru düzenleme yaşam alanlarınıza nefes aldırabilirken yanlış düzenleme karmakarışık bir görüntü oluşmasına neden olabilir.Tüm Eşyaları Toplayın ve Karar Verin

Minimalist yaşamın her anında kendinize soracağınız asıl soru şudur: “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” Yaşam alanlarınızdaki eşyaları bir araya toplayın ve bu eşyalara ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Mekanlarınız eşyaların yaşaması için değil sizin yaşamanız için uygun olmalı. Bu her şeyi atın demek değildir. Nadiren kullandığımız birçok eşya bulunur. Bu eşyaları atmanız gerekmez. Kutulara koyun ve kolay ulaşacağınız ancak göz önünde olmayan bir yere kaldırın.

Minimalist Ev Dekorasyonu Fikirleri
Minimalist Ev Dekorasyonu Fikirleri

Alacağınız Eşyaların Niteliğine Bakın

Minimalist yaşamın özü ne kadar çok eşyanız olduğu ile ilgili değildir. Aksine ne kadar az eşya ile ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğiniz ile ilgilidir. Hayatınız için fonksiyonel olmayan hiçbir eşyayı satın almayın. Eğer evinizde çok eşyanız varsa ihtiyacınız olmayanları ortadan kaldırın.

Basit ve Uyumlu Renkler Kullanın

Yaşam alanlarının duvar, yer gibi zeminlerinin renkleri tasarımı büyük oranda etkiler. Bu nedenle tasarım yapılırken mutlaka her yönden uyumlu renkler tercih edilmelidir. Birbirine zıt ve göz yoran renklerden uzak durun çünkü bu karmaşaya neden olacaktır. Karmaşa ise minimal kelimesinin zıt anlamlısı olarak bile kullanılabilecek bir kavram.

Minimal yaşamın bir gereği de sürekli tasarım değiştirmemenizdir. Yani yaz için başka kış için başka tasarımlar yapmazsınız. Bu nedenle birbirine yakın ve basit renkler tercih ederek her mevsime uyumlu yaşam alanları elde edebilirsiniz. Bunun yanında sıradışı olan sadece bir renk de kullanabilirsiniz. Risk alabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close