Bahçe Dekorasyonu

Prefabrik Yüzme Havuzları Sayesinde Artık Havuzlu Bir Ev Hayal Değil

Prefabrik Yüzme HavuzlarıBirçoğumuz bahçesinde havuzu olan bir ev ister değil mi? Ama birçoğumuza göre de havuzlu bir ev zenginlik göstergesidir ve eğer zengin olunmazsa havuzlu bir eve sahip olmak mümkün değildir. Peki artık bu düşüncelerin de eskide kaldığını ve zengin olmadan da havuzlu bir eve sahip olunabileceğini söylesek. Üstelik kendi eviniz olmasa bile… Nasıl mı? Tabii ki zemin üstü prefabrik havuzlarla, hem de inşaatla uğraşma veya zemin kazma derdi olmadan. Herhangi bir izin ve ruhsat gerektirmeyen bu tür havuzları zengin olmadan, sınırlı bütçelerle yaptırabilirsiniz. Normal havuzlarla arasındaki farkları merak edenler için avantajları ve dezavantajları hakkında bilgileri yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Prefabrik Yüzme Havuzunun Avantajları
Prefabrik Yüzme Havuzunun Avantajları

Prefabrik Yüzme Havuzunun Avantajları

Eğer yeriniz ve ayırabilecek bir bütçeniz varsa geriye sadece ne tür bir havuz istediğinize karar vermek kalıyor. Daha kolay değerlendirebilmeniz için prefabrik yüzme havuzunun avantajlarını sıraladık: • Kazı ve inşaat gerektirmediği için altyapı maliyeti yoktur ve bu nedenle gömme yüzme havuzlarına göre %50 daha ucuza gelir.
 • Nasıl bir zemine isterseniz kurulabilecek olan prefabrik havuzların kurulumu 1 saat ile yarım gün arasında değişebilecek bir sürede yapılabilecek kadar kolaydır. Üstelik istediğiniz zaman kaldırabilir ve başka bir yerde kullanabilirsiniz.
 • İstediğiniz ebat ve boyutlarda prefabrik bir yüzme havuzu kullanmanız mümkündür. Büyüklükleri 8 m2 ile 62m2 arasında, derinlikleri ise 0,60m ile 1,40 m arasında değişen farklı ölçüleri vardır. Kullanacağınız alana uygun dikdörtgen, yuvarlak veya oval gibi farklı formlarını kullanabilirsiniz.
 • Gözeneksiz yapıları sayesinde normal havuzlardaki gibi yosun, su kaçırma gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Kimyasal oranı, fayanslı taşmalı havuzlara göre %50 daha azdır ve derz temizliği gerekmez. Özetle normal havuza göre daha sağlıklı, hijyenik ve kullanımı kolaydır.
Prefabrik Yüzme Havuzunun Dezavantajları
Prefabrik Yüzme Havuzunun Dezavantajları

Prefabrik Yüzme Havuzunun Dezavantajları

Prefabrik yüzme havuzlarının normal havuzlara göre dezavantajlarını sıralayacak olursak:

 • Prefabrik havuzların yan panellerinin malzemeleri normal havuzlara göre hasara ve delinmeye daha müsaittir. Bu yüzden kullanırken ekstra özen gerektirir.
 • Normal bir havuz iyi bakılırsa 20 yıldan fazla kullanılabilir fakat prefabrik havuzların kullanım süresi ortalama 7 ile 12 yıl arasındadır.
 • Çevresi dekore edilmeden ilk kurulduğunda normal havuzlara göre daha az estetik görünebilir. Ama güzel ve özenli bir çevre düzenlemesiyle aynı kalite ve estetiğe ulaşacaktır.
 • Prefabrik havuzlar yaklaşık olarak 1.50 metre uzunluğunda olduğundan su derinliği normal havuzlara göre daha azdır.

Prefabrik Yüzme Havuzu Fikirleri

Avantajları ve dezavantajlarını öğrendikten sonra prefabrik bir yüzme havuzu kullanmaya karar verdiyseniz bu konuda size fikir vermesi açısından birkaç önerimiz olacak.

 • Havuzunuzun çevresine kademeli olarak yükselen bir veranda tasarlayarak buraları minderlerle oturma alanları ve güneşlenme yerleri olarak düzenleyebilirsiniz.
 • Prefabrik havuzunuzun yan panellerinin görülmesini istemiyorsanız ahşapla döşenmiş bir veranda ile gizleyebilir, normal bir havuz görünümü sağlayabilirsiniz.
 • Havuzunuzu özel tasarlanmış bir veranda ile evinize bağlayıp, çevresini de çakıl taşları ile döşeyerek dekore edebilirsiniz.
 • Ahşap kaplama ile çevrelenmiş havuzunuza çıkmak için yine ahşap merdivenlerden oluşan bir geçiş yolu güzel bir görünüm oluşturacaktır.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close