Bahçe DekorasyonuKendin Yap

Araba Lastiğinden Sandalye YapımıEskiyen araç lastiklerini atmak yerine harika geri dönüşümler yapabilirsiniz. Genellikle bahçe mobilyası olarak dönüştürülen araç lastikleri ile harika şeyler yapabilirsiniz. Makalemizde bahçeniz için sandalye yapımını anlatacağız. Ana fikri aldıktan sonra kendi hayal gücünüz ile harika sandalyeler yapabilirsiniz.

Araba Lastiğinden Sandalye Yapımı
Araba Lastiğinden Sandalye Yapımı

Araba Lastiğinden Sandalye Yapımı

Araba lastiğinden sandalye yapımı için gerekli malzemeler ve yapım aşamaları aşağıdaki gibidir. Kendi isteğinize göre tasarımda ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Malzemelere ise bu yönde ekleme yada çıkarma yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler : 

 • 2 tane eski araç lastiği
 • Kalın ahşap çıtalar
 • Vida, somun, rondela ve cıvata
 • Bolca kalın ip
 • Ahşap dübeli
 • Dekupaj testeresi
 • Stanley bıçağı
 • Ahşap matkap ucu
 • Çekiç ve keski (taban için isteğe bağlı)
 • Metal matkap ucu (taban için isteğe bağlı)
 • El matkabı

Yapım Aşamaları :  1. Büyük bir matkap ucu kullanarak, lastiğin dış kenarındaki yumuşak zarın içinden bir delik açarak dekupaj testerenizin geçebileceği bir delik açın.
 2. Sırt deseninden başka bir şey kalmayıncaya kadar dekupaj testereyi dikkatli bir şekilde lastiğin kenarına doğru yönlendirerek kesin ve çıkan parçayı sonra kullanmak üzere bir kenara koyun.
 3. Bir Stanley bıçağı kullanarak, ikinci lastiğinizin jantının en yumuşak olduğu yerin her tarafında periyodik dilimler yapın, daire çevresinde yaklaşık bir inç uzunluğunda yarıklar açın. Kumaşı ve kauçuk tabakasını diğerine kadar tamamen kestiğinizden emin olun. Delikler arasında 2 cmlik boşluklar bırakın. Kesmeye başlamadan önce işaretleyebilirsiniz.
 4. İpinizi bir iğneye geçirin ve deliklerden rastgele sırayla geçirmeye başlayın, yeterince katman oluşturana kadar bu şekilde devam edin. Ortaya doğru ilerledikçe, ipi olabildiğince gergin bir şekilde çekin. Bu işlem güç ve zaman istiyor.
 5. Oturmak için yeterince güçlü olduğuna kanaat getirince bu işlemi bitirin.
 6. Eğer ayakları olsun istiyorsanız bu işlemi yapın. Aynı uzunlukta iki parça tahta kesin (bacaklarınızın daha sonra takılmasını sağlamak için lastiğin çapından yaklaşık 20 cm daha uzun).
 7. Ardından ahşabın ortasına bir çizgi çizin ve ahşabın ortasında 6 cm uzunluğunda bir kare elde etmek için her iki taraftan bu işaretten 3 cm uzağa bir çizgi çizin. Bir keski ve çekiç kullanarak bu kareyi ahşabın kalınlığının sadece yarısına kadar dikkatlice yontun. Daha sonra düzeltmek için zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Bu işlemi diğer tahta parçası için de tekrarlayın, böylece artık bir çapraz geçiş bağlantısına sahip olursunuz. Taban çerçeveniz için ayakları oluşturmak için istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz. Benim elimde eski atölye makinelerinden beş adet kullanılmayan acil durdurma düğmesi fren kapağı vardı. Bu konuda yaratıcılık size kalmış.
 8. Metal bir matkap ucu kullanarak ‘ayakların’ dördüne iki kılavuz delik açın. Ardından vidalar için doğru vida ucunu kullanarak, vida dişlerinin ahşabı güvenli bir şekilde kavradığından emin olarak ahşabı metal ayağa karşı baş aşağı şekilde delin. İlk ahşabın üzerinde vatka deliği aşağı gelecek şekilde baş aşağı delin, ikinci ahşabın vatka mafsalı yukarıya gelecek şekilde baş aşağı delin.
 9. Her iki lastiği de geçebilecek kadar uzun bir tahta parçası alın, sonra ipten yapılmış lastiğin içinden bu tahta parçasını dik olarak vidalayın. İlk adımda ayırdığınız lastiği üste yerleştirin ve ortasına ‘sıkıştırın’, az önce deldiğiniz tahtaya geri iterek ipten yapılmış lastiğe dikkatlice vidalayın ve ardından dikkatlice yerine vidalayın.
 10. Bu lastiğin uzunluğu boyunca her iki katmandan geçen periyodik delikler açın, ardından doğru boyutta somunları, cıvataları ve rondelaları bulun ve lastik malzemesinin her iki tarafını bir arada tutmak için bu deliklerden sabitleyin.
 11. Sandalye kollarınızın uçlarını yerine sabitlemek için, iki boy ahşap kesin ve kollarda oluşturulan halkalardan geçirin, ardından ip lastiğinin altından başka bir tane kullanın.
 12. Dübel parçasını mümkün olduğu kadar dışarı çekin ve ardından alttan yerine vidalayın. Bunu kolların her iki tarafı için yapın.
 13. Artık sandalye kollarınızın ikisi de kabaca yerine oturduğuna göre, lastik dişini dübel parçasına vidalayın.

Bahçeniz yada balkonunuz için harika bir sandalyeye sahip oldunuz.

Yapım aşamalarının görsellerine sırasıyla fotoğraf galerimizden ulaşabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close