Bebek Odası DekorasyonuÇocuk Odası DekorasyonuEv Dekorasyonu

Oyun Odası Dekorasyon FikirleriÇocuklar oyun oynamayı çok severler. Onlar için her alan oyun oynanabilecek bir yer olabilir ancak güvenlikleri için onlara özel bir alan ayırılması yerinde olacaktır. Çocuklara hitap eden renkli, ilgi alanlarına göre alınmış oyuncaklar ve mobilyalarla dekore edeceğiniz bir oda onları çok mutlu edecektir.

Güvenlik Önlemlerini Mutlaka Alın.

Öncelikle sizlere belirtmek istediğimiz ilk nokta, güvenlik. Çocuk odasının güvenli olması gerekir. Çocuklar oyun oynarken kendilerine zarar verip vermeyeceklerini düşünemezler. Yaratılışları itibari ile koşturmak, keşfetmek, tırmanmak isterler. Bu sırada sabitlenmemiş bir mobilya üstlerine düşebilir. Yada tırmandıkları yerden düşerek kendilerine zarar verebilirler. Bu olası kazaların önüne geçebilmek için eşyaları sabitleyip, elektrikle ilgili priz ve fişler için gerekli önemleri almalısınız. Ayrıca asına fazla yüksek eşyalar almanıza gerek yok. Halı, oyuncaklar ve oyun kutuları yeterli olacaktır.

Pastel Renkler ile Dekore Edin.

Rengarenk bir oda onların ilgisini çekecektir. Ancak dikkatlerini dağıtacak canlı renkler yerine pastel tonlarını kullanabilirsiniz. Rengarenk oyun kutuları, halılar ve oyuncaklar hayal dünyalarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz halı ve oyuncak kutularına uygun tablolar ile duvarları daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Çocuklarınızın sevdiği kahramanlar yada eğitici fotoğraflar harika seçimler olacaktır.

Uzay çocuk odası dekorasyonu
Uzay çocuk odası dekorasyonu

Eğitici Oyuncaklara Öncelik Verin.

Oyun oynamak çocukların gelişimleri için çok önemlidir. Bunun için onların bedenen ve ruhen gelişimlerini tamamlamalarına yardımcı olacak oyuncaklar seçmek gerekir. Onların fıtratlarını gözardı etmeden cinsiyetlerine uygun oyuncaklar seçmek, gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir.Bir kız çocuğunun ihtiyaçları ile erkek çocuğunun ihtiyaçları her zaman daha farklıdır. Kızlar daha sakin oyunlar severken, erkekler yaratılışları gereği daha hareketli ve serttirler. Bu yüzden onları oldukları kalıbın dışına çıkarmaya zorlamadan kendilerini bulabilecekleri seçimler yapmalısınız.

Eğitici oyuncaklar seçerken, çocuklara erken yaşta kazandırılmak istenilen kavramları verebileceğiniz seçeneklere yoğunlaşmanız faydalı olacaktır. Eşleştirme kartları, yapbozlar, gruplama odaklı oyuncaklar, ilişki kurma gibi kavramları verebileceğiniz oyuncaklar çocuğunuzun gelişiminde önemli rol oynar.

Eğitici oyuncaklar ile oyun odası
Eğitici oyuncaklar ile oyun odası

 

Oyun Odanıza Aile Fotoğraflarınızı Koymayı İhmal Etmeyin.

Oyun odasının duvarlarını aile fotoğraflarınızla süslemeniz, çocuğunuzda aile bilincinin gelişmesine katkı sağlarken, bir yandan da huzur bulmasına yardımcı olacaktır. Oyun anında yanında olamayacağınız zamanlarda ona her zaman yanında olduğunuz düşüncesini bu yolla verebilirsiniz.

Çocuklarınıza hazırlayabileceğiniz oyun odası için fikirlere galerimizden göz atabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close