İskandinav

Ev Dekorasyonunda İskandinav Esintileri

İskandinav tarzda ev dekorasyonu nasıl yapılır 

İskandinav tarzı ev dekorasyonu kısaca sade, basit ve çarpıcı etki bırakan tasarımlara sahip eşya ve objelerin bir araya gelmesi ile oluşturulan birçok dekorasyon stillerinden biridir. Genel özelliği nötr rengi, doğal malzemeleri ve barındırdığı doğa unsurlarıdır. Bu tarzın ana vatanı İsveç, Finlandiya, Norveç arasında olduğu İskandinav ülkeleridir. İskandinav tarzı en temel renk skalası çok açık tonlar ve abartıdan uzak basit renklerden oluşmaktadır. Özellikle beyaz rengi en sık tercih edilen renklerden biridir. Mobilyalar ve dekoratif objeler ile de kullanılmaktadır. Çoğunlukla kullanılan diğer renkler ise gri ve tonlarıdır. Özellikle oturma grupları bu gibi mobilya tasarımlarının kaplamalarında tercih edilir. Halı ve kilimlerde gri çoğunlukla kullanılan bir renktir.

iskandinav tarzı çalışma odası
iskandinav tarzı çalışma odası

İskandinav Tarzı Evlerde Dikkat Edilecek Tasarım Uygulamaları

Beyaz renk tercih edilmesindeki sebep gün ışığını geldiğini gibi yansıtmasıdır ve bulunduğu ortama ekstra bir aydınlık katmasıdır. Bu stilde uzun, geniş, büyük ve hatta duvardan duvara uzanan halılara yer yoktur. Ona keza fazlası ile açık ahşap yüzeyler bulunmaktadır. Küçük kilim ve yolluklar daha sık tercih edilmektedir. Bu tasarımlar tasarımlar fazlalıkla ahşap materyal içerir. Özellikle çam, dişbudak ve huş ağaçlarından imal edilen her çeşit ahşap elemanlar kullanılarak ürünler tasarlanır. İster duvarda ister zeminde ve hatta oyuncaklarda bile ahşabı fazlasıyla görebilirsiniz. Bu stilin en bariz bir diğer olayı ise düzgün ve keskin çizgilere sahip olmalarıdır. Bu detaylar ile İskandinav tarzı diğer birçok dekorasyon stillerinden ayırmaktadır. Dekorasyonu kurgularken dekor amaçlı kullanılan ufaklı irili objeler de basit sade ve minimum düzeyde tutulur.iskandinav tarzı yatak odası
iskandinav tarzı yatak odası

Ev Dekorasyon Trendleri

Tekli koltuklarda sandalye tipinde ve katlanır şekilde olan, yönetmen sandalyelerine benzeyen koltuklar her zaman trend olacaktır. İnce kesitli ve kare metal çerçeve masa, sehpa ve koltuk ayakları her zaman kullanılıp tercih edilecek bir trend olacaktır. Gri renkli duvar boyaları her zaman kullanılmak istenilebilen bir renktir. Kaktüs her zaman İskandinav tarzına uyum sağlamaktadır. Az eşya barındırma ve kullanma bilinçleri İskandinav tarzının bir üslubudur. Bu minvalde az eşya ile oda dekorasyonu yapıldığı zaman farklı amaçlara ve kullanım şekillerine hizmet edebilecek fazladan boş alanlara sahip olunmaktadır. Bu şartlardaki odanın temel dekorasyonundan geriye kalan alanlar, genellikle çalışma alanları olarak kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close