Yemek Odası Dekorasyonu

Küçük yemek odası dekorasyonu fikirleriKüçük bir odanın hayalinizdeki dekoru yapmanıza bir engel oluşturmasına izin vermeyin. Küçük yemek odası dekorasyonu fikirleri ile ihtiyacınız olan tüm ipuçlarını, püf noktaları ve uzman tavsiyelerini bu makalemizde listeledik.

Küçük yemek odanızın potansiyelini fark etmek ister misiniz? Masanızın ve sandalyeleriniz en küçük odalara sıkışmış olsun ya da evde başka bir yerden bir köşeyi çalıyor olsun, yemek zamanlarını keyifli hale getirmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Alanı yuvarlamak

Bir alanı görsel olarak geliştirmek ve sıkılışlığıönlemek için yuvarlak bir masa ve kolsuz yemek sandalyeleri seçin. Küçük bir yemek odasındaki eşsiz ayrıntılara dikkat edin. Küçük bir odada bile ince renkleri korumak için  soluk pastel renkler kullanın. Bir alanı tanımlamak için duvardaki yuvarlak bir tabloyu boyayarak, yemek alanınızı gösterinin yıldızı yapın.

Her santimetreyi değerlendirin

Küçük bir yemek odasının sizi kısıtlamasına izin vermeyin. İnce bir masa ve duvara monte aksesuarlar ile dar bir yemek odasında alanı artırın. Eğer büyük bir aileniz varsa veya sürekli ziyaret eden misafirleriniz varsa, küçük, yuvarlak bir masa sizin için bir seçenek olmayabilir. Bunun yerine, bir mutfak, yemek salonu,  veya hatta bir koridor gibi dar bir alana sığacak şekilde ince bir masaya yatırım yapın. Verimli bir görev aydınlatması sağlamak için masanızın üzerine yerleştirilebilen  üzerinde duvara asılı aydınlatmalar kullanın.Zemin alanını boş bırakın.  Son olarak, karakter ve kişilik eklemek için şemayı resim ve masa süslemeleriyle tamamlayın.

Alana Uygun Mobilya düşünün

Monokromatik bir renk kullanarak küçük bir yemek odasını görsel olarak genişletin. Duvarları ve zemini düzensiz ve minimal düzeyde tutun, akıllıca tasarlanmış mobilyalar olmasına izin verin. Kullanılmadığı zaman içine girebilecek sandalyeleri olan yuvarlak bir masa satın alın. Etrafında dolanmak için köşe ayakları yoktur ve gerektiğinde kolayca hareket ettirilebilir. Satın almadan önce, mekanınızın hangi büyüklükteki masaya uygun olacağını, ideal boyutunuzun (dairesel veya oval) ve hangi malzemenin mevcut planınızı en iyi şekilde tamamlayacağını düşünün. Kullanım kolaylığı da önemlidir ve kullanılmadığı zamanlarda ne yapacağınızı düşünün – katlanan veya istiflenen sandalyeler mükemmel seçenekler.Tema Ekleyin

Küçük yemek alanınız bir köşeye sıkışmışsa, bir tema ile anında bir güncelleme yapın. Mekana kendi karakterini kazandırmak için aksesuarlar, yumuşak mobilyalar ve duvar tabloları ekleyin. Beyaz bir zemine göre ayarlanmış ahşap masa  köşeye geleneksel, sade bir dokunuş getirir. Kullanılmadığı zaman, altına sıkıca tutturulabilen bir tezgah kullanın. Aynı zamanda iki kişiden fazla oturmanız gerektiğinde de mükemmel bir seçenektir.

Ayrı bir yemek alanınız yoksa, evinizin etrafına bir göz atın.Yetersiz bir alanda geçici bir yemek alanı kurabilirsiniz. İnce bir masayı dar bir koridorda yerleştirin. Diğer odalardan mobilyalar getirin ya da bir dakika sonra katlanabilen, istiflenebilen veya taşınabilen parçaları kullanın.

Ayrıca Bakınız: Yemek odasına nasıl renk eklenir?

Küçük yemek odası dekorasyonu  tasarlarken soyut modernizme bakın – doğrusal mobilyaları ve keskin, temiz hatlar küçük bir alan için mükemmeldir. İnce, iğ ayaklı bar tabureleri minimal ve küçük alanlar için mükemmel bir seçimdir.

Alan dar olduğunda, bir bankla ekstra rahatlığı tercih edin. Çevredeki dekorla uyumlu mobilya ve renkleri seçerek odanın geri kalanına karıştırın. Banklar sadece daha rahat bir yemek tarzı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda sandalyelerden daha az yer gerektiren ve koltukların altında değerli bir depolama alanı sunan harika bir alan koruyucu. Döşenmiş arka duvarı, hepsi sizin planınıza uyacak şekilde uyarlanmış yastıklar ve aksesuarlar içeren detaylarla yeniden yaratın.

Renk kullanmak

Küçüklerin olması sade bir dekor olmasını gerekmiyor. Dikkati renk ve desenle çizin. Küçük yemek odasının bir tarafı, canlı boya ve desenler ile canlanabilir. Desenli bir duvar kağıdı harika canlı dekorasyon şemasında fuşya pembe seçilebilir.  Tezgah lambaları bu küçük alan için akıllıca bir seçimdir, diğer yandan da kolye lambaları gece gündüz biraz daha az aydınlatma sağlar.

Küçük yemek odası dekorasyonu için tek renkli dekorasyon şeması seçilebilir. Duvarlar, şömine, masa ve sandalyelerde aynı soluk gri renk kullanılabilir. Böylece zemin geri çekilmekte ve oda gerçekten olduğundan daha büyük hissettirmektedir. Odanın bir elemanını seçin ve bir kontrast gölgesi sunmak için kullanın –  örneğin ilgi sağlayan leylak perdeler. Masa üstü yerle aynı kalırken,  koltuk örtüleri bir desen dokunuşu yaratır.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın

Bir önceki yazımız olan Yemek odasına nasıl renk eklenir? başlıklı makalemizde dekor, renkli yemek odası ve sandalye hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close