Salon Dekorasyonu

Herkesi Kendine Hayran Bırakacak Salon Dekorasyonları

Düzenli, sade ve şık görünümlü bir eve sahip olabilmek herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek ise oldukça pratik ve bir o kadar da etkili yeniliklerle mümkündür. Evde belki de en çok vakit geçirilen alanlardan biri olan salon, genellikle evin en büyük odasıdır. Yoğun geçen bir gün sonrası yemek yenilen, aileyle vakit geçirilen ve eğlenceli aktivitelere sahne olan salon, ev dekorasyonunun da en önemli parçasıdır. Bu yazıyı, en modern salon fikirlerini birbirinden farklı birçok dekorasyon örneğiyle birlikte, sizler için hazırladık.

Salon Duvar Dekorasyonu

Evin genel dekorasyonunu tamamlayan ve bütünsel bir görünüm elde etme olanağı sağlayan duvarlar; dinamik, canlı ve ferah bir görünümün vazgeçilmez unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni sezonda en çok tercih edilen salon boyası renkleri arasında mavi ve tonları yer almaktadır. İnsana huzur ve sakinlik hissi veren mavi rengi, daha küçük odalarda turkuaz, gök mavisi ve bebek mavisi tonlarında tercih edilirken geniş ve yüksek tavanlı salonlarda lacivert, gece mavisi ve safir tonlarında kullanılmaktadır. Sade ve minimal bir görünüm elde etmek isteyenler ise beyaz ve tonlarını kullanarak hayal ettikleri ferahlığa kavuşacaktır. Bununla birlikte son dönemin en popüler uygulamalarından olan bölgesel duvar boyama da salon dekorasyonunda önerilen fikirler arasındadır. Bu bölgesel düzenleme boya ile yapılabileceği gibi fayanslarla da yapılabilir. Dokulu, şık ve açık tonlardaki fayans modelleri arasından seçeceğiniz ürünlerle salonunuzda muhteşem deniz esintilerine kavuşmanız mümkündür. Salon duvarlarının boş olmasını istemeyenlere ise büyük çerçeveli tablolar, modern tasarımlı saatler ve son dönemde popülerliği artan etnik desenli duvar halıları kullanmaları önerilmektedir. Aynı zamanda duvar aplikleri kullanarak derin bir görünüm yakalamak da mümkündür. 

Salon Tavan Dekorasyonu 

Evin belki de en az dikkat çeken alanı tavanlardır. Bu nedenle çoğu zaman tavan dekorasyonuna gereken dikkat ve özen gösterilmez. Ancak odanın beşinci duvarı olarak bilinen tavanlar, dekoratif hale dönüştürülebilecek geniş bir uygulama alanı sunmaktadır. Birçok farklı tavan dekorasyonu tekniği arasında ilk akla gelenler ise kuşkusuz kartonpiyer uygulamalarıdır. Alçı panellerin tavana monte edilmesiyle oluşturulan kartonpiyerler, farklı kesim ve tasarımlarla salonun bambaşka bir görünüme kavuşmasına olanak sağlayacaktır. 

Bununla birlikte istenilen renk ve tasarımda oluşturulabilen ve oldukça düşük maliyetli bir uygulama olan stropiyer köpük tavanlar da odanın daha derin bir duruma gelmesine katkı sağlamaktadır. Modern ve aydınlık bir salon dekorasyonu isteyenler için ışıklandırmalarla desteklenen asma tavanlar ve gergi tavanlar tercih edilmektedir. Doğallıktan yana olanlar için ise ahşap ve kütük tavan dekorasyonu ön plana çıkmaktadır. Naturel ve sıcak görünümüyle salona country, rustik ve modern bir tarz kazandıran ahşap ve kütük, özellikle yüksek tavanlı alanlarda tercih edilmektedir. Daha kolay ve pratik bir uygulama metoduyla aynı sıcaklığı salonlarına taşımak isteyenlere ise lambiri tavanları tercih etmeleri önerilmektedir. 

Salon Zemin Düzenlemeleri

Zemin dekorasyonu evin bambaşka bir görünüme kavuşmasına olanak sağlayan en önemli noktalardan biridir. Göz hizasının altında yer alan zemin, sürekli olarak gözüken ve odanın genel atmosferini doğrudan etkileyen bir alandır. Çağdaş malzemeler kullanılarak en modern tasarımlarda oluşturulan zemin seçenekleri arasında ilk akla gelen fayanslardır. Canlı ve ferah bir görünümün vazgeçilmez parçası olan fayanslar, sağladıkları kullanım kolaylıklarıyla da yüksek hijyen ve temizlik olanağı sağlamaktadır. Özellikle parke görünümlü fayanslar salon zemini dekorasyonunda en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Eşyalar için kolay bir dizayn olanağı sağlayan ve halı kullanımını minimuma indiren fayanslar, salonunda modern bir dokunuş isteyen herkesin tercih etmesi gereken seçeneklerdendir. Bununla birlikte salon zemininde kullanılan fayanslar, klasik, modern, country, vintage, endüstriyel ve bohem fark etmeksizin istenilen her tarza uyum sağlamalarıyla ön plana çıkmaktadır. 

Salon Kiriş Dekorasyonu

Alışılagelmişin dışına çıkmayı sevenler için salonda kiriş kullanımı en çok tercih edilen uygulamalar arasındadır. Kirişler hem kendi görünümleriyle hem de yeni dekorasyon alanları sunmaları sebebiyle salonda bambaşka bir atmosferin vazgeçilmez parçasını oluşturmaktadır. Rustik bir görünüm elde etmek için ahşap kiriş kullanılması önerilmektedir. Renkler arası geçişlerle salonu daha dinamik hale getirmek isteyenler ise duvar renginden farklı ve zıt tonlarda kiriş rengi tercih etmelidir. Aynı zamanda kirişler tablo, ayna ve dekoratif obje asmak için de yepyeni bir alan sağlamaktadır. Alana boyut kazandırmak ve ışık oyunlarıyla yeni bir enerji oluşturmak için salonlarda ayna dekorasyonu unutulmaması gereken ayrıntılardan biridir. Modern tasarımlara uyum sağlayan çerçevesiz tablolar ve alanı olduğundan çok daha derin gösterecek aynalarla bunu sağlamak mümkündür.

  • Bohem tarz dekorasyonun incelikleri bu yazımızda sizleri bekliyor!

Salon TV Ünitesi Dekorasyonu

Salonda kullanılan dekorasyon ürünleri arasında ilk akla gelenlerden bir tanesi TV ünitesidir. Koltuk takımı ve yemek masasıyla birlikte salonun en temel parçalarından biri olan TV ünitesi hem dekoratif hem de kullanım kolaylığı sağlayan bir tasarıma sahip olmalıdır. TV ünitesinin doğru tercih edilmesi hem salonun genel atmosferine katkı sağlayacak hem de daha yüksek bir seyir kalitesi sunacaktır. Bu nedenle TV ünitesini dekore etmeye şık ve dikkat çekici aksesuarlardan başlanmalıdır. Küçük vazolar, sade çerçeveli resimler ve birkaç ufak bitki TV ünitenize çok daha farklı bir görünüm kazandıracaktır. Bununla birlikte TV ünitesine bir kitaplık eklemek de o bölgeyi odak noktası haline getirebilir. Bununla birlikte kitaplığa da küçük biblolar eklemek ve üniteyle bir uyum yakalamak mümkündür. 

Salon Masası Dekorasyonu 

Salonun en temel eşyalarından biri olan yemek masası, kullanılmadığı zamanlarda odanın dekorasyonuna büyük katkı sağlamaktadır. Yemek masası dekorasyonu, üzerine yerleştirilen objelerle desteklenebilmektedir. En çok kullanılan aksesuarlar arasında ise şık vazo modelleri yer almaktadır. Vazoların içine yerleştirilecek güzel bir bitki veya şamdan ve mum kullanımı yemek masalarının zarif bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda dekoratif çanaklar da yemek masalarının vazgeçilmezleri arasındadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close