Duvar Dekorasyonu

Duvar Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Duvar nasıl boyanır, duvar boyama teknikleriDUVAR BOYAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Duvar boyama işlemi mekânların güzel bir dokuyla buluşması için gerekli adımlar arasında yer almaktadır. Ortamdaki mobilyalardan perdelerin uyumuna dek birçok detaya bütünlük katan duvar rengi özenle seçilmeli ve uygulanmalıdır. Evinin duvarlarını kendisi boyamak isteyenler için püf noktaları ve bazı temel adımlar bulunmaktadır. Gerekli boyaları temin ettikten sonra gerekenleri yaparak duvar boyama işlemi gerçekleştirilebilir.

Sık vakit geçirilen bir ortamı renklendirerek güzel bir görüntü oluşturmak mümkündür. Bunun için uzmanların uyarılarını dikkate alarak doğru boyayı seçmek ve uygulama adımlarını takip etmek gerekmektedir.

Duvar Nasıl Boyanır

Boyalar kullanıldıkları yüzeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin iç mekan boyaları ile dış mekan boyaları ayrı ayrı üretilmektedir. Boyanın uygulanma alanları metal, beton ve ahşap olarak belirlenmiştir. Herhangi biri için uygun boyayı satın alarak işlem gerçekleştirilebilir.

Duvar boyamada her bir adım sırayla, özenli bir şekilde atılmalıdır. Makalemizde gerekli püf noktalarını ve detaylarını siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

Duvarı Boyamadan Önce İyice Temizleyin

Öncelikle yüzeyin boyama işleminden önce temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için herhangi bir kalıntı, kir ya da kabarmış alanlar mevcutsa temizlenerek uygun hale getirilmelidir. Doldurulması gereken boşluklarda onarıldıktan sonra zımparalayarak yüzeyin pürüzsüz hale gelmesi sağlanmalıdır.

Duvar BoyamaYeni Sıvanmış Duvarlara Boya Öncesi Astar Uygulayın

Daha sonra şayet yeni sıvanmış bir duvara boya yapılacaksa boyanın yüzeye daha kolay tutunması için astar uygulaması gerekmektedir. Astar seçimi kullanılacak boyaya göre yapılmalıdır. Metal, ahşap ya da beton zeminlere uygun çeşitli astarlar bulunmaktadır. Astar işleminin ardından yüzeyde yine pürüzler göze çarpıyorsa macunlama ile bu sorun giderilebilir. Macun kuruduktan sonra ise tekrar zımparalama işlemi ve astar boya uygulaması yapılmalıdır. Son olarak ise seçilen boya ile boyama işlemine geçilmelidir. İki ya da üç kat boya genellikle yeterli görülmektedir. Katlar arasında boyanın kuruması için en az 5-7 saat beklenmesi gerekmektedir.

Duvar boyama işlemi genel hatlarıyla bu şekilde yapılmaktadır. Detaylarına bakıldığında ise fırçadan yüzeye nasıl uygulanması gerektiğine dair pek çok detay bulunmaktadır.

  • Öncelikle duvar boyama işlemine geçmeden önce odadaki eşyalar dışarı çıkartılmalı, kalanların üzeri ise kapatılmalıdır. Bu şekilde rahat bir uygulama süreci geçirilebilir.
  • Duvar boyamak isteyenlerin fırça açısından çeşitli seçenekleri mevcuttur. Bunlardan bazıları rulo ve püskürtme makinesi sayılabilir. Özellikle rulo ile boya yapılacaksa fazla boya mutlaka rulo ızgarası ile alınmalıdır. Aksi takdirde yüzeyde hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabilir. Dar alanlarda yapılacak boyama işlemi için fırça kullanımı önerilmektedir.
  • Boyama işlemi sırasında boyanın bazı bölümlere değmemesi açısından maskeleme bantları kullanılabilir. Bu şekilde pencereler, süpürgelikler ya da tavana yakın yerler korunabilir.
  • Parlak boyaların genellikle uygulaması zordur ancak boyanın uzun ömürlü olmasını isteyenler tarafından kullanımı da kolay olduğu için değerlendirebilir.
  • Boyanın ince olarak iki kat şeklinde uygulanması daha güzel bir sonuç almaya yardımcı olacaktır.
  • Boyama işlemine geçmeden önce duvardaki çatlakların ve çivi izlerinin onarılması gerekir. Bu şekilde pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir.
  • Uygulama yapılacak yüzeyin her türlü kir, alçı, boya kalıntısından arındırılmalıdır. Deterjan ve su yardımcı ürünler olarak tercih edilebilir.
  • Satın alınan boyanın üzerindeki talimatlara dikkat edilmelidir. Gerekli adımları takip ederek boyama işleminin sorunsuz şekilde ilerlemesi sağlanabilir.

Boyama işlemi bittikten sonra kutuda halen boya kaldıysa, daha sonra kullanabilmek için kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Su bazlı boya tercih edildiyse oda sıcaklığında, güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.

Dış cepheyi boyamak isteyenlerin dikkat etmesi gereken nokta ise yağmurlu veya nemli havalarda bu işlemi gerçekleştirmemeleridir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close