Faydalı Bilgiler

Evde Işık ve Renklerle Nasıl Oynanır?

Açık, parlak renklerle evinize biraz nefes aldırın.Doğru renk şemasını seçerek alanınızı aydınlatmanın birkaç yolu vardır. Sizlerle bu yolları paylaşarak eviniz için ilham olmayı amaçlıyoruz.

Duvarları Açık Tonlar ile Hafifletin.

Bir mekanı aydınlatırken dikkat edilmesi gereken ilk şey, baştan sona soluk renkler kullanmaktır. Bu tonlar ışığı yansıtır ve daha fazla alan yanılsaması yaratırken, daha koyu renkler ışığı emerek odanın daha mat ve daha küçük görünmesini sağlar. Odanın geniş, havadar ve yüksek görünmesi için beyaz, krem ​​veya sarı gibi renkleri seçin. Kusursuz bir görünüm elde etmek için mobilyalarınız ve döşemelerinizle aynı renk düzenini veya desenleri takip edin.

Duvarlarınız için renk seçerken, dekorasyondan önce işe yarayıp yaramayacağını görmek için seçeneklerinizi keşfedin. Parlak beyaz odaların her türlü ışıkta çalıştığı yaygın bir yanılgıdır. Beyaz aslında bazı odaları kasvetli gösterebilir. Duvar ve tavan boyası gibi daha sıcak beyaz tonları arayın. Parlak veya metalik boya ve duvar kağıtlarının mat versiyonlardan çok daha hafif göründüğünü unutmayın. Parlak yüzeyler, ışığı emen (koyu renkler gibi) donuk veya düz olanlara göre ışığı daha kolay yansıtır.

Duvarları açık tonlarda boyayın
Duvarları açık tonlarda boyayın

Koyu Renkleri İdareli Kullanın.

Karanlık bir odayı dekore ederken açık renklere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Vurgu olarak birkaç daha cesur öğe eklemek, odanın kontrast olarak daha açık görünmesini sağlayabilir. Karanlık bir odada, açık havadar renkler, renk düzeninizin %60’ını oluşturmalıdır. İkinci renginiz, paletinizin yaklaşık %30’unu oluşturur ve sıcaklık ve ilgi katar, son %10 ise daha koyu olabilen ve daha büyük odalarda özellik duvarı veya aksesuar olarak tanıtılabilen vurgu rengidir.Koyu renkleri idareli kullanın
Koyu renkleri idareli kullanın

Tavanları, Girintileri ve Pencereleri Yenileyin.

Yenilenmeye ihtiyaç duyan sadece duvarlar değildir. Tavanlarınızda yeni bir renk kullanmak alan üzerinde önemli bir fark yaratabilir, yüksek ve havadar hissettirebilir. Özellikle sigara içiyorsanız, şömineniz varsa veya mum yakmayı seviyorsanız tavanlar zamanla solabilir ve dekorasyon sırasında kolayca gözden kaçabilir. Yüksek bir tavanınız mı var? Eğer öyleyse, onları daha koyu bir renge boyamak odanın açılmasına yardımcı olabilir.

Tabii ki, sadece alanınızı tazelemek istiyorsanız, her zaman nötr veya beyaza bağlı kalabilirsiniz. Tüm ahşap pencere veya kapı çerçevelerini, denizlikleri, süpürgelikleri ve pervazları yenileyin. İçeri giren gün ışığını vurgulamak ve odanın geri kalanına yansıtmak için onları saten ahşap boya ile boyayabilirsiniz.

Zeminin Etkisini Unutmayın.

Duvarlar gibi, zeminlerinizi aydınlatmak da karanlık bir alanda büyük bir fark yaratabilir. Komple revizyonlar için, daha açık renkli laminat, gerçek ahşap ve vinil döşeme seçeneklerimizi göz önünde bulundurun. Her şeyi iptal edip yeniden başlamanız gerektiğini düşünmeyin. Sahip olduklarınızı aydınlatmanın birçok yolu vardır. Masif ahşap veya fayans gibi sert zeminleriniz varsa, bunları projeye özel yenileme boyaları ile açık bir tonda boyayabilirsiniz.

Açık renkli zemin seçin
Açık renkli zemin seçin


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close