Ev Dekorasyonu

Desenli Halılar ile Dekor için 5 İpucu

Desenli halılar ile dekor muhtemelen uzun bir süre etrafımızda olacak bir şeydir. Hızlı bir şekilde tüm dünyada popüler hale geldiler ve  çok takdir edildiler. Ayrıca, el dokuma halılar çok dayanıklıdır ve bir ömür boyu kullanımı sürer ve daha fazlası. Ama onlar daima değişen bir dekorla bütünleştirmek zordur. Peki bunları eşleştirmek ve diğer eşyalarımızla kombinlemek için ne yapabiliriz? İşte birkaç fikir.

Desenli Halılar ile Dekor

1. Sabit bir renk teması.

Örneğin desenli halıyı oturma odası gibi bir alana entegre etmenin etkili bir yolu, aynı renk ailesi içinde desenleri kullanmaktır. Düzgün bir görsel efekt sürdürmeye çalışın. Bu örnekte mavi ve kahverengi tonları olan bir halıya sahibiz. Yastıkların ve resimlerin bu renklerle eşleşecek şekilde seçildiğine dikkat edin. Bu basit ve etkili.

2. Karşıt nötrler.

Desenli halılar ile dekor yaparken halıların dekor üzerindeki aynı görsel efektini arttırmak istemiyorsanız, onu sulandırmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyisi, tarafsız kullanmaktır. Bunu yaparak halıların renkleri bulanıklaştırılır ve dikkati diğer kaynaklara yönlendirirsiniz. Ayrıca, bu şekilde, birbirinizi mahvedebilecek renk ve desenlerden kaçınarak yorucu bir iç dekorasyona sebep olmazsınız.

3. Tek renkli bir dekor.

Dikkatlerin desenli halıdan saptırılmasının bir başka yolu da, tek renkli bir iç dekor yaratmaktır. Bu şekilde, halının içine uyum sağlamasına izin vereceksiniz. Örneğin, halının duvarlar, mobilya ve süslemeler için aynı renkleri kullanabilirsiniz. Çok fazla varsa, baskın tonları seçin. Bu şekilde, halının deseni öne çıkıyor olsa da, hâlâ arka plandadır ve daha az vurgulu hale gelir. İlgili: Ev Dekorasyonunda desen ve doku kullanma

4. Eşleştirilen mobilyalar

Benzer bir fikir mobilyada halıda bulunan renklerin aynısını kullanmak. Örneğin, desenli halıların tonları kahverengi ise, mobilya renklerini aynı renkte tekrarlamaya çalışın.

Dolap veya duvar üniteleri gibi nesneler için uygun olmayacak daha canlı renkler de koltuklar, sehpa veya diğer küçük aksesuarlar için kullanılabilir. Halının deseni hala aksan unsuru olacak olsa da, genel etki tek tip olacaktır.

5. Tamamlayıcı kalıplar.

Sadece desenli halıların güçlü ve göz alıcı desenleri olması nedeniyle odada da başka desenler olamayak anlamına gelmez. Aslında, doğru koşullar altında, bu etkiyi düşürmeye yardımcı olabilir. Bu durumda halı üzerinde cesur bir baskı ve koltukta daha az vurgulu ama göz alıcı bir desen olabilir. Dikkatlerin bir kısmını o yönde yönlendirerek halının biraz daha çarpıcı hale getirilmesi.

Desenli Halılar ile Dekor için 5 İpucu / Galeri

Bir önceki yazımız olan Sedirli Dinlenme Köşeleri İle Keyifli Dekorasyonlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kelimeler

1 thought on “Desenli Halılar ile Dekor için 5 İpucu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close