Aydınlatma

Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı

Aydınlatma için İpuçlarıAydınlatma seçimi nasıl olmalı? Ev için doğru aydınlatma fikirleri nelerdir? Aydınlatma konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Aydınlatma için ipuçları nelerdir? Gibi sorular aklınızdaysa ve sorularınız için fikir edinmek istiyorsanız makalemizi okuyarak bazı fikirler elde edebilirsiniz.

Aydınlatmanın Önemi
Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı

Günümüz teknolojisine gelme noktasında bize en çok yardımcı olan icat elektriktir. Elektriğin keşfinden sonra hızlı bir teknolojik gelişme yaşanmış ve büyük medeniyetler kurulmuştur. Elektriğin icadıyla birlikte insanlık için büyük bir sorun olan aydınlanma sorunu da çözülmüştür. Bu sorun çözülmekle kalmayıp binlerce farklı tasarımlarda aydınlanma seçenekleri ortaya çıkmıştır.

Aydınlatma için İpuçları
Aydınlatma için İpuçları

Aydınlatmalar aydınlatma için önemli olduğu kadar dekorasyona katkı sağlama yönünden de son derece önemlidir. Aydınlatma ihtiyaç doğrultusunda dekorasyona uygun olarak yapılmalıdır. Eğer odalarımız yeterince gün ışığı almıyorsa gün ışığı özelliği olan ampuller tercih edilerek bu sorun minimuma indirilebilir.

Odalarımızda kullanacağımız aydınlatma o odayı ne için kullandığımıza ve ihtiyacımıza göre farklılık göstermektedir. Yatak odası için daha loş ve koyu bir aydınlatma seçmek iyi olabilirken, mutfakta ve çalışma odasında daha aydınlık bir ışıklandırma seçmemiz daha mantıklı bir seçim olacaktır. Işık ihtiyacımızın fazla olduğu yerlerde avize, daha loş bir görüntü istediğimiz yerde abajur kullanımı yapabiliriz.

Aydınlatma Nasıl Olmalı
Aydınlatma Nasıl Olmalı

Aydınlatma ile odanızda odak noktaları oluşturabilir ve öne çıkarmak istediğiniz nesneleri daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Aydınlatmanın duvar ve mobilya dekorasyonuna uygun olması mevcut dekorasyonunuzu daha efektif hale getirecektir. Uygun bir aydınlatma seçimiyle sıradan odaları bile çok cazip hale getirebilirsiniz.Aydınlatma Seçimi için İpuçları

Aydınlatma seçiminde en dikkat etmemiz gereken unsur aydınlatmayı hangi oda için ve ne amaçla aldığımızdır. Eğer uyuyacağımız odalarda loş ve sakin bir aydınlatma istiyorsak koyu renkli bir abajur modelini tercih edebiliriz. Eğer çalışma odası, mutfak gibi daha aydınlık bir çalışma alanına ihtiyaç duyuluyorsa bol lambalı bir avize seçimi daha iyi olabilir. Ayrıca ampul rengi de odanın daha loş veya daha aydınlık gözükmesi için önemlidir. Gün ışığı ampuller odayı daha aydınlık gösterirken sarı ve ya kırmızı tonlu ampuller daha koyu bir ortam oluşturmamızı sağlayacaktır.

Aydınlatma Örnekleri
Aydınlatma Örnekleri

Aydınlatma dekorasyon için de son derece önemlidir. Mobilyalarımızla uyumlu bir abajur modeli tercih ettiğimiz zaman evimizin dekorasyonu daha uyumlu hale gelecektir. Sıradan odalar bile şık bir aydınlatmayla çekici hale gelebilmektedir. Tavan seviyesi yüksek olan odalarda uzun avizeler tercih edilerek daha şık ve daha dolgun bir görüntü elde edilebilir.

Aydınlatmada Duvar Renginin Önemi

Duvar rengi aydınlatma seçimi için önemli olan bir diğer unsurdur. Odanın daha aydınlık ve ya daha loş olmasında duvar renginin önemi büyüktür. Duvarlarımızı boyarken bazen aydınlatmamıza ve odanın ışık alıp almadığına pek dikkat etmeyiz boya seçimini sadece rengi beğenip beğenmediğimize göre belirleriz. Fakat odanın aydınlatmasının doğru şekilde yapılabilmesi için duvar boyasının kalitesi ve rengi son derece önemlidir. Aydınlık bir oda oluşturmak istiyorsak daha soft renkler beyaz, krem, şampanya beyazı gibi renkler tercih edebiliriz. Çocuk odası ve yatak odasında ise mobilyalarımızla uyumlu daha koyu renkler tercih edebiliriz.

Aydınlatma Avize Seçimi
Aydınlatma Avize Seçimi

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close