Yatak Odası Dekorasyonu

Yatakta Cibinlik Nasıl Kullanılır?

Yatak odasına farklılık katacak cibinlik modelleri

   Cibinlikli yatak odası takımları, doksanlı yıllarda çok popüler olsa da zaman içerisinde popülaritesini yitiren yatak odası takımlarıdır. Cibinlik kullanmanın asıl amacı sivrisinek ve sinek tarzı gece uyurken sizi rahatsız edebilecek canlıları uzak tutmasıdır. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sineklere hiçbir sinek ilacı fayda etmemektedir. Gece uyurken sizi uyandırmaması için en iyi yöntemlerden biri cibinlik kullanmaktır. Cibinlik kullanılan yataklar sineklerden korunmak dışında şık ve hoş görüntü elde ettiği için de kullanılmaktadır. Bebekler için özel tasarımları da yapılmaktadır. Yatağın üst kısmında yatak odası cibinlik aparatına asılmış tül ya da ince kumaşa cibinlik denilir. Bu örtü, yatağın etrafını sarıp, dışarıdan herhangi bir şeyin girmesini engellemektedir. Bunlar birkaç kategoriye ayrılır.

beyaz cibinlik
beyaz cibinlik

Yatak Odasında Klasik Cibinlik

   Yatağın kenarından uzanan borunun üst kısmı dal gibi uzamaktadır. Cibinliğin asıl taşıyıcı kısmı buradadır. Tül örtüler tam olarak bu kısma asılmaktadır. Uçları ise yatağın tamamını örtmektedir. Şeffaf ve hafif olan bu cibinlikler yatak odalarında en çok tercih edilen modellerdendir.

Yatak Odasında Kumaş Cibinlik

   Genellikle beyaz keten kumaşların kullanıldığı cibinlikler, daha çok büyük yatak odalarında kullanılır. Eski sarayların yatak odalarına bakıldığında bu tarz kumaşlarda cibinliklerin kullanıldığını sık sık görebiliriz. Yatağın iç kısmını dışarıdan ayırmaya yarayan, kapatıldığında yatağın içinin görülmesini engelleyen cibinlik diğerlerinden farklıdır. Bu modellerde kullanılan yatak odaları ahşaptır.

cibinliği pirinç ışıklar ile süsleme
cibinliği pirinç ışıklar ile süsleme

Yatak Odasında Modern Cibinlik

   Modern cibinlikler genellikle kumaş ve tüllerden oluşmaktadır. Mavi gibi pembe renklerin yanında ağırlıklı olarak krem tonları tercih edilebilir. Modern yatak odası dekorasyonlarınca oldukça ilgi görmüş bu cibinlikler, yatak üzerinde yer alan çerçeveye asılmaktadır. Tıpkı perde gibidir ve istenildiğinde çekip kapatılabilir. Bu tarzda cibinlik, yatak odası dekorasyonlarında kenarlara bağlanarak durmaktadır ve pek fazla açılmaz. Kullanım şekli böyle olmaktadır. Kendiniz cibinliğinizi yaratmak istiyorsanız, yapımı da fazlasıyla kolaydır. Önceden kullanılmış ya da eskimiş cibinlikleri kullanacağınız gibi, perde tülünü kullanarak da cibinliğinizi yapabilirsiniz. Yatağınızın üzerine yapacağınız uzun tahtalardan çerçeve ile dışında uzun borulardan oluşan cibinlik direklerini de bu tülü asmak için kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yatak odasına uygun yatak örtüsü nasıl seçilmeli? başlıklı makalemizde yatak odası, yatak odası dekorasyonu ve yatak örtüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close