Duvar Dekorasyonu

Duvarları Tablolar İle Değerlendirin

Tablo DekorasyonuYaşam alanlarınızdaki mobilyaları tamamlarken ve dekorasyonda duvarları kullanırken en önemli aksesuarlardan biri tablolardır. Kullanılan büyük ve gösterişli bir tablo olabildiği gibi birçok tabloyu da bir araya getirerek güzel bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Çok sayıda tablo seçerken hep aynı tarzları ve aynı boyuttaki seçmek zorunda kalmanız sizin için can sıkıcı olacaktır. Bu nedenle doğru tablo düzenleme yöntemleriyle farklı tarz ve boyutlardaki tabloları aynı duvarda kullanabilirsiniz. Karışık ve kalabalık bir görüntü oluşmaması için düzgün bir düzenleme, aynı tarz ve boyut gruplarını bir arada kullanma, duvarın boyutuna göre doğru sayıda tablo asma gibi konulara dikkat etmek gerekir.

Duvara çok sayıda tablo asmak
Duvara çok sayıda tablo asmak

Çok Sayıda Tablo Asarken Bunlara Dikkat Edin

Duvara doğru şekilde yerleştirilmemiş tablolar çok karışık ve düzensiz bir görünüm oluşturur. Tablo asarken düzgün bir düzenleme yapılabilmesi için kalın bir ip ya da zincirden yardım alınabilir. Benzer tarzdaki tablolar asılırken aralarında simetri kurulmalıdır. Aynı boyutlarda ve renklerdeki fotoğrafları gruplayarak simetrik bir düzen oluşturmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı ölçülerde olan çerçeveler asılırken mutlaka mesafe ayarları ölçülerek bu işlem yapılmalıdır. Gelişigüzel asılan çerçeveler özensiz bir görünüm oluşturur. Siyah beyaz fotoğrafları veya renkli çerçeveleri bir arada kullanabilirsiniz. Beyaz duvarlara siyah çerçeveli resimler asarak kontrast oluşturabilirsiniz. Resimlerinizi çiviye asmak sade ve dikkatin resme yoğunlaşması için doğru bir seçimdir. Pastel tonlar duvarda tablolara ışığı en iyi yansıtacak renklerdir. Tablolara ışık verecek aydınlatmanın da doğru seçilmesi çok önemlidir. Spot ya da tavan lambaları tablolara eşit miktarda ışık verilmesini sağlayabilir. Yakınında bulunan abajur veya masa lambaları gibi aydınlatmalar da tabloları sergilerken farklı bir atmosfer yaratır.Duvara tek ve büyük tablo asmak
Duvara tek ve büyük tablo asmak

Tablolarla Dekorasyon Oluşturmak İçin İpuçları

Yaşam alanınıza asacağınız tek bir tablo veya birden fazla tablo ortamın havasını ve odak noktasını tamamen değiştirebilir.

  • Odak noktasının tablo olmasını istiyorsanız; Büyük ve etrafı geniş olan bir tablo seçmelisiniz. Odak noktası olacak bir aksesuar bulunduğu yerin tarzına ve renklerine uyumlu olmalıdır. Hatta tam anlamıyla bütünleyebilmesi için dekorasyona hakim renklerin birkaç ton koyu veya birkaç ton açığı olan renklerde bir tablo tercih edilmelidir.
  • Düzgün bir simetri ve ölçüm işlemi için çerçevelerinizin ölçülerini öncelikle beyaz bir kağıda çizip kesin. Bu kestiğiniz profilleri bant yardımıyla yapıştırarak, beğendiğiniz düzeni elde edene kadar değiştirerek deneyin. Ara ölçülerin düzenli olmasına özen gösterin. Karar verdikten sonra çerçevelerin tepe noktası ve kancası arasındaki mesafeyi ölçerek kestiğiniz profile işaretleyip, işaretlediğiniz yerden çivi çakabilirsiniz. Bundan sonra sadece çerçevelerinizi asmak kalır.
  • Tabloları aksesuar olarak kullanmak için illa ki asmak zorunda değilsiniz. Duvara monte bir rafa resimlerinizi ve tablolarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu sergilemek için en kolay yöntemdir.
  • Tek düzen bir görünüm istemeyenler ve farklılık arayanlar birbiriyle uyumlu olmayan, farklı stildeki çerçeveleri birlikte kullanarak bir dekorasyon oluşturabilirler. Özellikle modern tablolar için bu şekilde asimetrik bir dekorasyon farklı bir hava katacaktır.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close