Minimalist

Minimalist Dekorasyona Dair Az Bilinenler

Minimalist Dekorasyon İpuçlarıMinimalist dekorasyona dair az ve hatta yanlış bilinen pek çok detay bulunmaktadır. Minimalizm deyince soğuk renklerin hakim olduğu kullanışsız bir ortam aklınıza geliyorsa minimalist ayrıntıları bizimle birlikte yeniden keşfedin. Dekorasyon stili olarak son zamanların ve doğu kültürlerin vazgeçilmezi minimalizm, düşündüğünüzden çok daha fazla detaya sahiptir. Yalnızca bembeyaz ya da koyu renklerden ibaret yanlış minimalizm anlayışını düzeltmenizi sağlayarak ipuçlarını sizin için derledik. Minimalizm ile ilgili az bilinen unsurlar, aşağıda sıralandığı gibidir.

Minimalist Dekorasyon İpuçları

Minimalist Dekorasyon İpuçları
Minimalist Dekorasyon İpuçları

 

1) Doğayı yansıtın.

Minimalizmde sayısı ne kadar fazla olursa olsun dekorasyonu bozmayacak en önemli öge doğayı yansıtmaktır. Dilediğiniz miktarda saksı ve bitkiye ortamda yer verebilirsiniz. Yemyeşil tonlar, hem minimalizme entegre olur hem de enerjinizi yükseltir. Sevdiğiniz bitkilere öncelik verebileceğiniz gibi yetiştirilmesi kolay ve az emek isteyenleri öğrenerek seçim yapabilirsiniz. Taze ve canlı bir görünüm sağlamak için doğadan ilham alın.

Minimalist Dekorasyon Fikirleri
Minimalist Dekorasyon Fikirleri

2) Güneşi içeri alın.

Bazı insanların minimalizmi, soğuk ve kasvetli görmesi son derece yanlıştır. Her daim odanın ideal olarak güneş aldığından emin olun. Doğal ışık ve güneş, hem sizin hem ortamın enerjisini yükseltecektir. Güneşin ortaya çıkması için gün boyu perdelerinizi açık bırakın ve daha fazla ışık için uygun kumaşlara sahip perdeler tercih edin. Duvarların ısınmasını istiyorsanız sarı alt tonları mükemmel bir tercih olacaktır.Minimalist Dekorasyon Modelleri
Minimalist Dekorasyon Modelleri

3) Boş alan bırakmaktan korkmayın.

Genel olarak odanın ve mekanların her tarafının değerlendirilmesi gerekliliği anlayışı yaygın olsa da boş ve ferah bir alan bırakmanın ne denli güzel olduğunu fark edeceksiniz. Duvarları ya da masanın üzerini boş bırakmaktan korkmayın. Minimalizm, size boş alanların da en az ayrıntılı bir şekilde dekore edilenler kadar güzel olduğunu gösterecektir. Kendinize ve misafirlerinize nefes alabilecekleri küçük bir alan yaratın. Bu sayede eşyalar yerine enerjinin ön plana çıktığını göreceksiniz.

Minimal Dekorasyon İçin İpuçları
Minimal Dekorasyon İçin İpuçları

4) Mimariyi ön plana çıkarın.

Mimari detaylara sahip bir yere sahipseniz, onları ön plana çıkarmaktan çekinmeyin. Muhteşem tasarımlara sahip döşemeleriniz varsa bırakın odanın göz alıcı noktası haline gelsinler. Ahşap döşemelerinize hatırı sayılı bir miktar ödediyseniz, onları örtmek ile vakit kaybetmeyin. Zemini çıplak bırakabilir ve kilim ya da halı kullanmayarak evinizi olduğu gibi sergileyebilirsiniz. Aynı şekilde duvar süslemeleri ve duvar kağıtları da sade bir ortam ile göz önüne çıkarılabilir.

5) Sevdiğiniz şeylere öncelik tanıyın.

Minimal eşya kullanımı sevdiğiniz şeyleri kullanamayacağınız anlamına gelmez. Neresini dekore ettiğiniz fark etmeksizin sevdiğiniz detaylara öncelik tanıyın. Mavi rengini seviyorsanız pastel mavi rengini tercih edebilir ya da kitapların yer almasını istiyorsanız köşeye birkaç kitap bırakarak dekoru tamamlayabilirsiniz. Hangi tarzı yakalamak istiyorsanız, kendi sevdiklerinizi ortama entegre edebileceğinizi unutmayın. Yaşadığınız alan sizi yansıtıyor ve seveceğiniz detayları taşıyorsa ancak tamamıyla güzel olarak nitelendirilebilir.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close