Ev Dekorasyonu

Veganlar İçin Ev DekorasyonuKarşımıza daha çok yeme, içme konusunda çıkan bu terim, çevreye duyarlı insanların talebi ile dekorasyona da etki etmeye başladı. Yedikleri yiyeceklerin içinden hayvansal olanları çıkaran bu grup, artık giydikleri kıyafetlerden, kullandıkları mobilyalara kadar bu konuda daha dikkatli davranmaya başladı. Buda dekorasyonu stilleri arasına vegan stilinin eklenmesini sağladı.

Yaşam alanlarını bu düşünce doğrultusunda tasarlamak isteyen kişiler için vegan ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz. Bu noktaları birkaç başlık altında toplayabiliriz.

Vegan Stile Uygun Kumaş ve Aksesuar Seçimi.

Pamuk ve deri gibi kumaşları kullanmak yerine, alternatif doğa dostu ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunları tensel, econyl ve pinatex olarak sıralayabiliriz. Bu kumaşlar yüzde yüz doğa dostudur. Bu stilde amaç doğaya zarar vermemek. Bu düşünceden yola çıkarak deri kumaş ve parçalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Deri ile hayvanlara zarar vermektense alternatif olarak üretilen sentetik ve polyester kumaşlar ile yapılan benzerleri kullanılmalıdır.

Çok ayrıntılı bir eleme gerektiren vegan stilinde oda kokularını dahi seçerken dikkatli olmalısınız. Bu konuda illaki oda kokusu kullanmak istiyorum diyorsanız size soya bazlı olanları önerebiliriz. Soya bazlı olarak üretilen kokulu mumlar ve spreyleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca daha doğal olan biberiye ve lavanta gibi bitkileri de kullanabilirsiniz.

Mobilyalarınızda ve aksesuarlarınızda mutlaka doğal malzemelere yer verin. hasır, bambu ve ratta gibi malzemeler ile süslemelerinizi yapabilirsiniz. Böylece dekorasyon stilinizi tamamlarken vegan çizginin dışına çıkmamış olursunuz.Vegan Stile Uygun Kumaş ve Aksesuar Seçimi
Vegan Stile Uygun Kumaş ve Aksesuar Seçimi

Zemin ve Tekstil Ürünleri Seçimi.

Evinizin zeminlerinde mutlaka yenilenebilir kaynaklı ürünler kullanmalısınız. Bunun için önerilen malzeme ise yenilenebilir kaynaklı mantardır. İlginç gelen bu fikir ile omurga ve eklemlerinizdeki yükü azaltarak sağlığınız için güzel bir adım atmış olursunuz. Bu malzeme mantar meşesi ağaç kabuğundan yapılıyor. Antistatik özelliği ile kir ve toz barındırmıyor. Alerji sorunu ortadan kalkıyor.

Cam, seramik, taş gibi malzemeler ise aksesuarlarınızda kullanabileceğiniz detaylardır. Ev tekstilinde ise %100 organik ürünler kullanmalısınız. Kimyasal içermeyen organik kumaşları tercih etmelisiniz. Vegan dekorasyonda halılar içinse el dokuması geleneksel halılar tercih edilmelidir. Kimyasal olmadan boyanan ve el ile dokunan bu halıları mutlaka kullanmalısınız.

Zemin ve Tekstil Ürünleri Seçimi
Zemin ve Tekstil Ürünleri Seçimi

Vegan dekorasyon stiline geçiş yapmak istiyorsanız; organik ve doğal malzemelerin, geri dönüşümlü mobilyaların bulunduğu kır evi, İskandinav ve Akdeniz stili gibi stilleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close