AksesuarDuvar Dekorasyonu

Doğal Taşlar Dekorasyon

doğal taş dekorasyon,doğal taşlar,doğal taşlar isimleri,doğal taş yüzük



Doğal Taşlar Dekorasyon

Doğal taşlar dekorasyon için bir çok seçenek sunar. Doğal Taşlardan en çok bilinen ve tercih edilenleri; Azurit, Turkuvaz, Yeşim, Mercan, Akuamarin, Yakut, Topaz, Zümrüt, Aytaşı, Kuvars, Jasper, Akik, Ametist, İnci, Amazonit, Zebercet, Lal, Kehribar, Safir, Elmas gibi taşlar yer almaktadır.

Diğer taraftan dekorasyon dünyası gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam etmektedir. Bir süre önce severek kullanılan tarzlar yerini başka stillere bırakırken, dekoratif malzemelerin yelpazesi genişlemektedir. Bunlardan bir tanesi de dekoratif taşlar olarak adlandırılan kaplama taşlarıdır. Bazıları doğal olmakla beraber bazıları da doğal görünümlüdür. Aksesuar ve mobilyaların yanı sıra duvar ve yerlerde değişiklik yapmayı sevenlerin son yıllarda tercih ettiği doğal taşlar zaman zaman tavan bölümlerinde bile yerini almaktadır.

Dekoratif taşların kullanım alanları oldukça fazladır. Salonda kullanmak isteyenler televizyon arkasında ya da kolonlarda bu taşları tercih ederek şık bir görünüm elde edebilirler. Aynı şekilde mutfağa da uygulanabilirler. Tezgâhların arası ve mutfak duvarları bu iş için uygun alanlar arasındadır.

Doğal Taşlar

Dekoratif Doğal Taşlar İle Kaplama

Evin girişinde farklılık arayanlar tek bir duvarı dekoratif doğal taşlar ile kaplatarak tarzlarını ortaya koyabilirler. Ayna ve aksesuarlarla zenginleştirilmiş bir giriş böylelikle dikkat çekici bir hale gelecektir.

Yatak odasında ise yatağın arkasındaki duvar taşların uygulanabileceği bir alandır. Mobilyalar dekoratif taşla süslenmiş bir duvar eşliğinde mutlaka ilgi çekecektir.

Elbette binanın içinde olduğu kadar dışında da dekoratif taşların güzelliğinden yararlanılabilir. Komple bir cephe bu şekilde kaplanabileceği gibi balkonlarda tasarıma dâhil edilebilir.

Ev ya da iş yeri ortamında dekorasyonun bir parçası olarak kullanılan doğal taşların temizliği kişilerin kafasında soru işareti oluşturmaktadır. Fazla toz tutacağından endişe edildiği için kimi zaman uygulamasından vazgeçilmektedir. Ancak durum sanıldığı gibi değildir. Aksine çok az tozlanma yapmaktadır. Temizlik sırasında elektrik süpürgesinin ucuna takılacak bir fırça yardımıyla hijyeni sağlamak mümkündür.

Dekoratif doğal taşlar ilk uygulandığında meydana çıkan tozlar fabrikada üretim aşamasında, kesim ya da kırma işlemi sırasında oluşan tozlardır. Temizlik yapıldıktan sonra bir daha aynı şey gerçekleşmeyecektir.



Şayet dış mekâna uygulanmış doğal taşlar varsa onların temizliği de oldukça kolaydır. Meyve ve sebze yıkarken sıklıkla kullanılan sirke doğal taşların tozdan arınması içinde tercih edilmektedir. Bunun için yapılması gereken üzüm sirkesini pompalı bir ilaçlama şişesinin içine koymak ve daha sonra doğal taş mozaiklerinin üzerine sıkmaktır. Sirkenin sahip olduğu çözme gücü ile taşlar üzerinde biriken tozlar çözülecektir. Son olarak yapılması gereken tek şey ise tazyikli bir su yardımıyla araba fırçası kullanarak taşları temizlemektir. Bu işlemin birkaç kez uygulanması da mümkündür.

Granit Duvar Kaplama

Traverten ve Granit İle Duvar Süsleme

Dekoratif doğal taşların seçenekleri arasında traverten, granit gibi isimler bulunmaktadır.

Dekoratif taşlar son yılların yükselen trendleri arasında yer almaktadır. Görüntüleri itibariyle bulundukları ortama şık ve zengin bir hava veren bu taşlar kolay temizlenme özelliği ile de dikkat çekmektedir. Seçilen eşyaların bir bütünleyicisi olarak da kabul edilebilecek olan dekoratif doğal taşlar istenilen görüntüyü kolaylıkla sunacaktır. Mutfak tezgahlarında sıklıkla görülen granit taşlar estetik duruşları ile tercih edilmektedir. .Hastane gibi sterilize olması gereken ortamlarda da granit kullanımı yaygındır. Ayrıca mermere nazaran daha uygun fiyatlıdır.

Yurtdışında ilgi gören dekoratif doğal taşlar ülkemizde de gittikçe popüler hale gelmektedir. Başlıca nedenleri çok uzun yıllar boyunca özelliğinden bir şey kaybetmeden kullanılabilmeleridir. Doğal olmayan malzemelerden üretilen ürünler bir süre sonra eskirken, doğal taşların böyle bir sorun yaşamadığı bilinmektedir. Sağlık açısından bir zararının olmaması da tercih edilme nedenleri arasındadır. Kolay temizlenen yapısı, zaman geçtikçe estetik görünümünün güzelleşmesi gibi noktalarda doğal taşların dikkat çeken yönlerindendir.

Her ne kadar yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu ortaya farklı modeller çıksa da dekoratif doğal taşlar şöhretinden bir şey kaybetmemekte, aksine insanların ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Aşağıdaki galeriden Azurit, Turkuvaz, Yeşim, Mercan, Akuamarin, Yakut, Topaz, Zümrüt, Aytaşı, Kuvars, Jasper, Akik, Ametist, İnci, Amazonit, Zebercet, Lal, Kehribar, Safir, Elmas gibi taşları ve bu taşlardan yapılan aksesuarları inceleyebilirsiniz.



Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close