Ev DekorasyonuSalon Dekorasyonu

Son Moda Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon, evin en çok vakit geçirilen yerlerinden biridir. Günün tüm yorgunluğunun atıldığı ya da arkadaşlarla uzun zamanların geçirildiği salonun dekorasyonu da büyük önem taşımaktadır. Salon yapısına uygun modern tasarımlar, görenleri kıskandıracak bir güzelliğe sahiptir. Dolayısıyla ev sahipleri, salonlarının biçimine uygun dekorasyon fikirleri ile hareket etmelidir.

Küçük Salon Dekorasyonu 

Küçük salonlara sahip olanların en çok kullandıkları yöntemlerden biri, açık renk illüzyonudur. Açık renkler küçük salonlarda, aydınlık, ferah ve iç açan bir atmosfer sağlamanın yanı sıra mekanın olduğundan daha geniş görünmesini de sağlamaktadır. Mobilya ve duvar renklerinin yanında zemin seçimi de küçük salonlarda dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Zemin rengi ve malzemesi seçerken, küçük salonları daha dar gösterecek koyu ve desenli döşemeler tercih edilmemelidir. Daha sade ve açık renkli döşemeler, salonun daha geniş gözükmesini sağlayacaktır. Özellikle son zamanlarda en çok tercih edilen zeminler arasında beyaz fayans modelleri yer almaktadır. Bu fayanslar sayesinde küçük salonlar daha geniş bir görünüm kazanmaktadır. Küçük salon iç dekorasyon örnekleri arasında en çok kullanılanlardan bir diğeri ise raflardır. Küçük salona yerleştirilen birkaç raf sayesinde eşyalar için alan sağlanırken hoş bir görünüm yakalanabilmektedir. 

Küçük Salonlar için Mobilya Tercihi 

Küçük salonlar için karmaşık olmayan, daha minimal ve sade tasarımlara sahip mobilyalar önerilmektedir. En çok tercih edilen model ise L koltuklardır. L koltuk modelleri, mekanı daha efektif bir şekilde kullanmaya yardımcı olurken bir yandan da orta sehpa için alan yaratmaktadır.

Büyük Salon Dekorasyonu 

Büyük bir salonu dekore etmek kolay gibi gözükse de dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta mevcuttur. Bu salonlarda, en önemli şeylerden biri duvar ve zemin tasarımıdır. Eskiden sadece evin belli yerlerinde tercih edilen fayans, günümüzde özellikle salonlarda sık sık kullanılmaktadır. Duvarın belli bir kısmına hareket katmak için kullanılan fayanslar, zemin için de önerilmektedir. Özellikle büyük salonlara farklı bir hava katan fayans düzenlemeleri, her ev sahibine önerilen fikirlerdendir.

Büyük salonlarda kullanılan dekorasyon eşyaları da görünüm için önem taşımaktadır. Bu tarz mekanlarda hareket sağlamak adına farklı boyutlara ve renklere sahip olan dekor ürünlerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Özellikle duvarlara asılan büyüklü küçüklü tablolar, uzun salon dekorasyonu için vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer almaktadır. 

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Dikdörtgen salon uzun salon dekorasyon fikirleri ev sahipleri tarafından en çok merak edilenlerdendir. Bu tarz büyük salonlarda alanı ikiye bölmek, en iyi yöntemlerden biridir. Salonun bir kısmı daha çok koltuk ve televizyon ünitesine ayırıp diğer kısmı da yemek bölümü olarak kullanmak, alanda verimlilik sağlamaktadır. Eğer evde zaten ayrı bir yemek alanı bulunuyorsa, diğer kısmı kütüphane ve okuma alanı şeklinde de kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra dikdörtgen salonun keskin hatları; yuvarlak masa, sehpa ve halılar ile yumuşatılabilmektedir.

Dikdörtgen Salon için Boya Seçimi 

Dikdörtgen bir yapıya sahip olan salonlarda, duvar boyası seçmek en önemli durumlardan biridir. Koyu renkler, alanı olduğundan daha dar gösterirken, beyaz ve bej gibi açık renkler dar alanlarda daha ferah, geniş bir görünüm sağlamaktadır. Bundan dolayı dar ve uzun olan dikdörtgen salonlarda, açık renk tercih etmek daha uygundur. Ayrıca açık renkli fayanslarla yapılacak bir duvar düzenlemesi de salonun şıklığını arttıracaktır. 

Amerikan Mutfak Salon Dekorasyonu

Mutfaklı salon dekorasyonu başlı başına bir konudur. Amerikan mutfak salon ayırma ise son zamanlarda en çok tercih edilen tasarımlar arasında yerini almıştır. Bu tasarımda salonun ve mutfağın dekorasyon bakımından uyumu en önemli etkenlerden biridir. Özellikle daha bütünlüklü bir görünüm için zemin ve duvar renklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Farklı zemin ve duvar döşemesi kullanmak, alanın olduğundan daha dar ve kesik gözükmesine sebebiyet vermektedir. Örneğin, mutfakta kullanılan fayans döşemesini, salonda da devam ettirmek ortamda daha iç açıcı ve bütünlüklü bir atmosfer yaratacaktır. Açık mutfak salon dekorasyon fikirlerinden özellikle ada modeli sıklıkla tercih edilmektedir. Hoş bir görüntüye sahip olan ada düzenlemesi, aynı zamanda ekstra alan sağlamaktadır. 

L Salon Dekorasyonu 

L salonu dekore etmek için en uygun fikirlerden biri, yine alanları ayırmaktır. Bir bölümü salon, diğerini ise yemek ya da aktivite alanı olarak kullanmak mümkündür. Bu sayede ölü alan yaratmadan salonun her bölgesi, kullanıma katılabilmektedir. Bu tarz salonlarda koltuk takımı olarak küçük modeller tercih edilmelidir. Halı ise iki parça tercih edilmeli ve daha çok açık renkler seçilmelidir. Eğer geniş bir L salonunuz varsa duvarda aksesuar kullanmak uygunken, dar alanlarda bu parçaların azaltılması önerilmektedir.

Kare Salon Dekorasyonu 

Kare salonlar genellikle küçük ve dar olduğu için sevilmese de güzel bir dekorasyon sayesinde görenleri kıskandıran bir salona sahip olmak mümkündür. Koyu renkler ışığı yansıtmadığından alanı daha dar ve küçük göstermektedir. Dolayısıyla bu tarz salonlarda açık renkli duvar boyaları ya da modern bir tasarım yaratan açık renkli fayanslar tercih edilmelidir. Mobilya olarak ise en uygun model L tasarıma sahip koltuklardır. Bu sayede daha geniş bir ortam yaratılabilmektedir. TV ünitesini ise duvara monte edilenlerden seçerek, alandan tasarruf etmek de mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close