Kendin Yap

Dekoratif Örneklerle Peçete Dekupaj Yapılışı

Cam, ahşap, metal, akrilik ve benzeri her yüzeye uygulayabileceğiniz dekupaj tekniğini en ince detayları ve güzel örnekleri ile sizlere anlatmaya çalışacağız.Hobi çalışmaları ilgi alanınıza giriyorsa ve kendinizi farklı alanlarda da geliştirmek istiyorsanız eğer biraz araştırma ile sizlerde üzerinde kendi imzanız olan etkileyici sanat eserleri yaratabilirsiniz. Dekoratif örneklerle peçete dekupaj yapılışı bu kez sizler için seçtiğimiz araştırma konumuz.

Cam, ahşap, metal, akrilik ve benzeri her yüzeye uygulayabileceğiniz dekupaj tekniğini en ince detayları ve güzel örnekleri ile sizlere anlatmaya çalışacağız.

Dekoratif Örneklerle Peçete Dekupaj Yapılışı

Peçete dekupaj yapılışı için şeklini beğenip atmaya kıyamadığınız cam şişeler , kavanozlar , hemen her gün çöpe attığımız metal konserve kutuları, eskiyen sunum tepsiniz veya mobilyalarınız bile ideal zemin olabilir.

peçete dekupajı 2020
peçete dekupajı 2020

Dekupaj tekniği ile eskiyi yenileyebilir, estetik ve canlı bir hava kazandırabilirsiniz. Örneğin eski ahşap sehpayı yeniden dekorasyona kazandırmak için boyayıp üzerine güzel desenler ekleyebilir bir başka eşi olmayan sadece size özel bir mobilyaya da sahip olabilirsiniz.

peçete dekupajı yapımı
peçete dekupajı yapımı
peçete dekupajı yapımı 1
peçete dekupajı yapımı 1
peçete dekupajı yapımı 2
peçete dekupajı yapımı 2

Peçete dekupaj nasıl yapılır? / #Malzemeler

Peçete dekupaj yapılışı için kullanacağımız malzemeler ise, üzerinde çalışacağınız her hangi bir obje, ince uçlu resim fırçası, akrilik boya, sünger ponpon fırça, vernik, tutkal ve güzel desenlere sahip olan bir peçete.

peçeteden dekupaj yapımı
peçeteden dekupaj yapımı

Çalışmaya başlamadan önce seçtiğiniz objenin temiz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasını sağlayın. Ponpon fırçanızı kullanarak akrilik boyadan bir kat geçin ve kurumaya bırakın.

peçete dekupaj yapımı
peçete dekupaj yapımı

Sürdüğünüz boya kuruduğunda özellikle konserve kutularında alttaki renkler ve desenler kapanmamış olabiliyor bu durumda bir kat daha boya atın ve tekrar kurumaya bırakın.

peçete dekupajı
peçete dekupajı

Bu durum cam yüzeylerde de olabiliyor ve ikinci bir kat boya gerekli olabiliyor. Hatırlatmakta fayda var, eğer boya kurumadan ikinci katı atarsanız sonuç çok daha kötü bir görüntü olacaktır.peçete dekupajı 2020
peçete dekupajı 2020

İkinci kat boya için iyice kuruduğuna emin olun , sıcak ortamda 4-5 saat boyanın kuruması için yeterli olurken soğuk ortamlarda bir gün beklemek gerekir.

peçetede dekupajı modelleri 2020
peçetede dekupajı modelleri 2020

Peçete dekupaj yapılışı için en önemli nokta olan peçeteden desen çıkarma ve yapıştırma işlemi titiz ve dikkatli bir çalışma gerektir. Peçeteden desen çıkarmak için makas kullanmamanızı öneririz.

peçeteden dekupaj yapımı 2020
peçeteden dekupaj yapımı 2020

Peçete dekupaj örnekleri 2020

Resmin boya üzerinde doğal bir görüntü oluşturmasını istiyorsanız eğer ince uçlu resim fırçası kullanın. Fırçayı ıslatarak desenin etrafında hat çizin ve ıslana deseni parmaklarınızla hafifçe yırtarak çıkartın bu yöntem ile resmin etrafında belirgin bir hat olmaz.

peçetede dekupaj
peçetede dekupaj modelleri

Peçeteden çıkardığınız resmi yapıştıracağınız yere ponpon fırça ile tutkal sürün ve resmi ortadan başlayarak dikkatlice yapıştırın. Resim yapıştırma aşamasında sizlere püf noktaları şunlar. Parmak ucu ile resmin ortasından bastırarak tutkal sürdüğünüz yüzeye yapıştırın, yavaş, yavaş kenarlara doğru yapıştırma işlemine devam edin. Bu işlemi yaparken amaç peçetenin altında hiç hava kabarcığının kalmaması.

peçeteden dekupaj
peçeteden dekupaj

Deseni yapıştırdınız ancak gene de altında hava kabarcıkları oluştu. Bu durumda iğne ile hava kabarcıklarını söndürün ve parmağınızla bastırın. Bir gün kurumaya bıraktığınız çalışmanızın üzerine isterseniz mat isterseniz de parlak vernik sürün ve işlemi sonlandırın. Sizlere örnek vermek için en güzel görselleri seçtik , inceleyerek sizler çok daha güzel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz .

peçeteden dekupaj yapımı 2020
peçeteden dekupaj yapımı 2020

peçete dekupaj örnekleri
peçete dekupaj örnekleri


1 thought on “Dekoratif Örneklerle Peçete Dekupaj Yapılışı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close