BarokMobilya ModelleriStil

Barok Tarzı Mobilyalar ile Evinizde Fark Yaratın

Barok tarzı mobilyalar ile evinizi daha gösterişli ve şık hale dönüştürebilirsiniz.Barok bir kanepe ve barok tarzı mobilyalar: Güzel bir ipekle döşenmiştir ve süslemeleri altın renktedir.

Barok tanımı

Barok aslında 17. yüzyıldan 18 yüzyılın  başına kadar yayılan belirli bir dönemi yansıtır. 1600’lü yıllarda İtalya’da başlayan bir stil ve sonrasında  Avrupa’da popülerleşmiştir.

Portekizli bir kelime olan, “barocco,”  tarzı ile lüks ve gösterişli aynı zamanda daha ağır görünen mobilyaları çağrıştırıyor. Barok tarzı mobilyalar daha heykelsi bir şekildedir. Klasik stilde ve altın rengi süslemeleri  ile dramatik efektleri vardır. Barok tarzı, bahçeler, mimari, müzik ve sanat da dahil olmak üzere kültürün çoğuna nüfuz etmiştir.

Barok mimari, sütun kemerlerini, kubbeleri, hafif-gölgeli renkleri ve hacim ve boşluğun cesur görünümünü vurguluyor.

Barok Tarzı Mobilyalar

Barok dönemi mobilyaları, çok süslü ve lüks görünümüyle tanımlanabilir. Karmaşık, ayrıntılı ve abartılı süslemeler karakteristik özelliklere sahiptir ve çoğunlukla çiçekleri, yaprakları ve gösterişli oymaları içerir. Barok mobilyalar son derece detaylı ve aşırı süslü olup, genel görünümünü görkemli ve gösterişli ama simetrik ve dengeli yapıyordu. Barok dönemi mobilyalar yaldızlı-ahşap ve çerçevelenmiş, zengin kadife ve şam döşemeli yapılmıştır. Bu stil yaklaşık 1725’e kadar şık kaldı.

DAHA FAZLA: Lüks Mobilya Bir Eve Zerafet ve Stil Ekler

Barok tarzı mobilyaların özellikleri

Barok mobilyaların çeşitli tanımlayıcı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bitki motifleri– Barok tarzının süslemelerinde,  yapraklar ve çiçek çelenkleri dahil olmak üzere, bitki yaşamının büyük bir kısmı kullanılmıştır.

Renkli Ahşap kaplamalar – mobilya yüzeyine farklı renkli ahşap kaplamalar ile döşenmektedir. Mobilya zanaatkârları bu tekniği Fransız ve Hollandalı dolap yapımcılarından öğrendi.Yüksek Ayaklar- Yaldızlı süslemeler -Barok bir mobilyada kullanılan ayaklar kalın, daha yüksek ve kıvrımlıdır.Aynı zamanda yaldızlı renklerde süslemeler kullanılır.

Herodik armalar olduğu gibi, dekoratif amaçlı kullanılan monogramlar Barok tarzı mobilyalarda yaygındı.

Motifli kumaşlar– Barok çağın lüks tekstiller tarafından belirlendiğini ve bu kumaşların özelliklerinin diğerlerinden saha klasiktir. Püsküllü motif, en yaygın görülenlerden biridir.

Barok tarzın başlıca benimseyenlerin arasında Fransızlar vardı. XIV hükümdarlığı, Rönesans’ın sona ermesine işaret etti ve çoğunlukla Fransız dönemi stillerinin en ihtişamlı olduğu düşünülen bu etkili stil yükseldi. Bu dönemde harika mobilya tasarımcıları ve dolap yapımcıları gelişti .

Başlangıçta, Barok döneme ait mobilyalar dönmüş ya da ayaklı mobilyalar ve daha sonra eğri bacaklar vardı. Küçük, yuvarlak ve uzunlamasına masaların ve konsolların ortaklaştığı dönem. Dolaplar,  ahşap paneller ile çok modaydı. Dolap yapımcıları ağırlıklı olarak meşe, ceviz, kestane ve abanoz kullandı. Süslemenin çoğu gül ağacı, sandal ağacı, lale ağacı ve diğer egzotik ağaçlardan yapıldı.

Barok mobilyaların temel şekli de ayrıcalıklıdır: kavisli bacaklar dönemin özelliklerinden biridir. Bu el yapımı parçalar çoğunlukla İtalya’dan geldi ve en iyi ağaçlardan yapıldı. Döşemeli parçalar kumaş veya deri ile kaplanabilir, ancak ahşap her zaman Barok tarzı mobilyaların her parçasında göze çarpan bir özelliktir.

Barok mobilyaların ilk parçaları şeffaf bir vernik ile kaplandı.Zamanla, tercihler değişti ve farklı Barok tarzı mobilyalar üretildi. Zenginler arasında, altın rengi ahşap parçalar lüksün sembolü  olarak çok popülerdi. Bazen, bu boyalar altın veya beyaz renklerde kullanıldı.

İlgili haberin tüm resimleri için tıklayın


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close