Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklarda Rustik Tarz Esintileri

Rustik MutfakRustik mutfaklar birçok havayı aynı anda yaşatan, farklı ve stil mutfaklardır. Samimi, sıcak, kırsal görünümünün yanında fonksiyonel ve kullanışlıdır. Doğal dokudaki mobilyalarıyla artık apartmanlarda da sıkça tercih edilir hale gelen bu tarz verdiği huzurun yanında ihtiyaçlara cevap vermesi yönünden de çok beğenilen bir tarz haline gelmiştir. Kısacası artık rustik tarzda bir mutfağa sahip olabilmek için illa ki bir kır eviniz olmasına gerek yok, kendi mutfağınızda da değişiklikler yapıp rustik bir tarza dönüştürebilirsiniz. Nasıl rustik bir mutfağa sahip olunur? Hep birlikte öğrenelim.

Rustik mutfak modeli
Rustik mutfak modeli

Rustik Bir Mutfağa Sahip Olabilmek İçin Fikirler

Klasik mutfaklardan sıkıldıysanız daha sıcak ve doğal dokulu bir ortam istiyorsanız rustik bir mutfak sizin için ideal olacaktır. Üstelik bu tarz mutfaklara da yine ufak dokunuşlarla modern bir hava katabilirsiniz. Rustik bir mutfak yaratabilmeniz için bazı ipuçlarını yazının devamında bulabilirsiniz.  • Tarzınıza Göre Tasarım Yapın: Rustik mutfaklarda belirli kalıplara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Hoşunuza gidecek düzensiz alanlar, farklı mobilya tarzları ve aksesuarlar kullanabilirsiniz. Önemli olan hepsinin sizin zevklerinize ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun olmasıdır. Hayal gücünüzü kullanarak bu tarzda kullanılabilecek pek çok farklı fikir üretebilirsiniz.
  • Açık mutfak tercih edebilirsiniz: Sıcak ve huzur veren ortamıyla, tarzıyla rustik mutfaklar açık mutfak olarak düzenlenmeye müsait mutfaklardır. Oturma odanız veya yemek odanızla bağlantılı olursa hem gelen misafirlerinizle sohbetlerinizi yaparken aynı zamanda yemeklerinizi hazırlayabilir, hem de doğal ışıktan daha çok yararlanabilirsiniz. Varsa bahçe gibi alanlarla da bağlantılı olmasını tercih edebilirsiniz. Doğal dokulu bu mutfağın bakacağı doğa manzarası şahane bir uyum oluşturacaktır.
  • Ahşap mobilyalarınıza uygun antika eşyalar: Rustik mutfaklarda tercih edilen mobilyalar genelde doğal ahşap mobilyalardır. Ahşap mobilyaları tamamlayacak antika eşyalar ve aksesuarlar mutfağınıza çok iyi uyum sağlarlar. Burada bahsedilen antika illa ki gerçek antika değil, dekorasyon mağazalarından veya çeşitli pazarlardan bulabileceğiniz antika görünümlü antika eşyalar da olabilir. Mesela ahşap mobilyaların yanında taştan oyulmuş birkaç aksesuar ne kadar hoş duracaktır. Duvarlarını taşla döşeyebilir veya tavanına eski evlerdeki gibi kalaslar döşeyebilirsiniz. Bu tarz farklı fikirler çok sıcak bir atmosfer oluşturur.
  • Açık renkler de kullanın: Rustik mutfağınızda beyaz ahşap da kullanabileceğiniz gibi ahşap zemin ve tezgah ile birlikte beyaza boyanmış dolaplar da kullanabilirsiniz. Böylelikle mutfağınız daha aydınlık görünür ve aksesuarlarınız ön plana çıkar.
  • Büyük bir aydınlatma: Rustik mutfaklarda atmosferi yansıtacak aydınlatma önemlidir. Tek bir aydınlatma kullanmayı düşünüyorsanız büyük bir aydınlatma uygun olur, ya da tezgahın üstüne sarkıtılmış doğal görünümlü birkaç tane aydınlatma kullanabilirsiniz.,
ahşap rustik mutfak
ahşap rustik mutfak
  •  Dekoratif Detaylar: Rustik mutfaklarda çok fazla aksesuara yer verebilirsiniz. Önemli olan seçeceğiniz ya da kendiniz tasarlayabileceğiniz aksesuarlarınızın ahşap veya yün gibi doğal malzemelerden yapılmış olmasıdır. El emeği masa örtüleri, runner örtüler, çiçek vazoları, meyve sepetleri, asılabilen saksılar veya tasarladıklarınızı sergilemek için raflar kısacası sizin yaratıcılığınıza kalmış birçok alternatifi burada değerlendirebilirsiniz.


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close