AydınlatmaMutfak Dekorasyonu

Mutfak aydınlatması – bilmeniz gereken her şeyMutfağınızda yemek pişirme, yemek yeme ve eğlencenin ruh halini belirleyen iyi planlanmış bir mutfak aydınlatması planı oluşturun.

Doğru bir mutfak aydınlatma düzeninin sıradan bir mutfağı gerçekten muhteşem yapmaya gücü vardır. Mutfaklarımız giderek daha çok işlevsellik ile performans sergilediğinden, aydınlatma planı yemek yeme, rahatlama, ofis veya ev ödevi yapmak ve eğlenmek için gelişmelidir.

Akıllıca yerleştirilmiş aydınlatma da çok sayıda olumsuz etkiyi ortadan kaldırabilir. Küçük bir mutfağın daha büyük görünmesini sağlayabilir, garip mimariyi gizleyebilir veya zayıf doğal ışığı telafi edebilir.

Mutfak aydınlatması – bilmeniz gereken her şey

Mutfak aydınlatmanızı nasıl planlayabilirsiniz?

Uzmanlar, mutfak çizimlerinizi seçerken, yeni bir aydınlatma düzenini yerleştirmenin en iyi zamanının planlama aşamasında olduğunu belirttiler.

Mutfak dekorasyonu planınızın alanlarına bakın ve her alanda gerçekleşecek etkinlikleri düşünün. Yemek hazırlama alanları, mutfak lavabosu ve ocağın üstünde bazı alanlar, görev aydınlatması gerektirirken, diğerleri gibi yemek alanı gibi ortam ve aksan aydınlatması gerekir. Yemek yaparken insanlar size bir kadeh şarap eşliğinde mutfağında sohbet ederse, rahatlamaları için daha yumuşak bir ışık altında oturmalarını istersiniz.

Kullanılabilir mutfak aydınlatması türlerini araştırın, mutfağın boyutunu ve düzenini ve aldığı doğal ışık miktarını göz önünde bulundurun. Ardından, sizin için mükemmel bir mutfak atmosferi oluşturmak için aşağıdaki seçenekleri bir araya getirecek mutfağa sahip olup olmadığınızdan emin olun.

Aydınlatmayı nasıl kontrol edeceğinizi düşünün

Basit açma / kapama anahtarlarının yanı sıra dimmer anahtarlar, ışık kaynağına giden gücü düşürerek yumuşak ortam parlaklığı yaratmak için veya harekete geçirmek için farklı işlevler için zengin ışık kaynakları yaratmak için işlevsel olmaları mükemmel bir çözümdür; esnek bir kontrol sistemi düşünün.

2020 Mutfak aydınlatması modelleri arasında, manzara ayarı için günümüzün akıllı ışık sistemleri, bir tuşa dokunarak önceden ayarlanmış ışık desenleri oluşturmanıza ve bunları geri çağırmanıza olanak tanır. Bazı sistemler artık, evin WiFi’si aracılığıyla akıllı bir telefon, tablet veya PC aracılığıyla kontrol edilebiliyor; böylece yayılan radyasyonun rengini, parlaklığını ve türünü ayarlayabilirsiniz.

Mükemmel uyum nasıl sağlanır

Mutfak aydınlatması 2020
Mutfak aydınlatması 2020

Hazır mutfak satın alırsanız, daima güvenli ve iyi monte edilmiş bir kurulum sağlamak için kalifiye bir elektrikçi kullanın. En iyi sonuçları elde etmek için, iç mekan tasarımcısı veya teklif edilen pek çok fikstür ve teçhizat hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olan uzman aydınlatma tasarımcısına danışın ve bunlardan en iyi sonucu nasıl alacağınız konusunda bilgi edinin. Tüm markalar dahil olmak üzere çoğu mutfak şirketi, kurulum paketinin bir parçası olarak profesyonel bir aydınlatma tasarımı hizmeti sunmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Göz Alıcı Bir Mutfak için Aydınlatma Fikirleri

Mutfak aydınlatmasının farklı türlerini bilir

Görev aydınlatma

Görev aydınlatması, çalışma tezgahları, ocak ve lavabo gibi ana çalışma alanlarını hedefleyen en parlak ışıkları ifade eder.

Mutfak aydınlatması çeşitleri 2020
Mutfak aydınlatması çeşitleri 2020

Ocak, lavabo ve doğrama tahtasının hemen üzerinde bulunan dolap altı yerleri parlak, odaklanmış görev aydınlatmasını sağlayacak; mümkün olduğunca dolabın ön kenarına yaklaştığınızdan emin olun, aksi takdirde yalnızca tezgahın arkasını  aydınlatırsınız.Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda 2020 mutfak aydınlatması varyasyonu var: Küçük, kompakt flüoresanlar veya LED dolap altı aydınlatmalı lambalar, ünitelerinin altına gömülebilecek kadar incedir. Dolapların altına monte edilen esnek LED şerit aydınlatması başka bir seçenektir. Veya, yönlü noktalar ve odaklanmış bir ışık yaratmak için doğru ışın genişliği ile aerodinamik, modern bir görünüm için gömme tavanlara monte edilmiş ışıklar pratik bir alternatiftir.

Mood aydınlatma

Daha geniş bir ruh hali aydınlatması için, başınıza ne kadar doğal ışığın geldiğini, pencerelerin sayısını ve karşılaştıkları yönü belirterek başlayın. Mutfak güçlü bir canlı öğeyle çok fonksiyonlu ise, raf veya özellikli ışıklar gibi dekoratif sistemlerin yanı sıra kısılabilir duvar lambaları ve göz aydınlatma lambaları (hareket ettirilebilen) gibi ortam aydınlatması düşünülmelidir.

Mutfak aydınlatması nasıl seçilir
Mutfak aydınlatması nasıl seçilir

Masanın üstünde yükselen bir demirbaş, rahat bir mum ışığında akşam yemeği için indirilebilir veya günlük yemekler ve diğer etkinlikler için yükseltilebilir. Mümkünse, ışıklarınızın ayrı ayrı kontrol edilmesini sağlayın, böylece bir düğmenin ışığında farklı ruh halleri yaratabilirsiniz.

Rahatlatıcı bölgelerde ruh hali aydınlatması oluşturmak için, arka plan aydınlatmasının ince bir formunu ekleyen duvar lambaları deneyin. Yüksek tavanlar için, mutfak dolaplarının üstündeki yükselticiler genel ışığı artıracak ve ihtiyacınız olan aydınlatma ışıklarının sayısını azaltacaktır.

Özellik ve aksan aydınlatması

Mutfak aydınlatma modellerinde bir başka katman, göz yönlendiren ve oda etrafında ilgi noktaları oluşturan aksan veya özellik aydınlatması olabilir – ayrıca bir masa üstündeki bir kolye gibi sadece ortam ışığıyla birleştirildiğinde genel ışık seviyesine katkıda bulunu.

mutfak aydınlatmaları ve çeşitleri 2020
mutfak aydınlatmaları ve çeşitleri 2020

Aksan aydınlatması, raflarda, dolaplarda veya nişlerdeki aydınlatmalardan oluşabilir. Bir ada tezgahının kenarında bir dizi LED ışığı dolaştırdığı halde, merkezi bir adanın santraline veya tek bir birim çalışma istasyonuna yerleştirilen ışıklar, dolabın kaymış gibi görünmesi için yerden hafif bir ışık veriyor; Özellikle bar tabureleri varsa burada dolaşmaya davet ediyoruz.

Özellik aydınlatması, açma-kapama veya renk değiştiren sistemler, köpüklü süpürgelik ışıkları veya dolap içi aydınlatma gibi ilginç bir aydınlatma  ekstra bir boyut katar.

Kolye lambalar

Bir dizi güzel sarkıt ışıklar veya yemek masasının üzerinde muhteşem bir tek açıklama parçası, mutfağın yemek alanını, çalışma bölgelerinden ayırmaya yardımcı olacaktır. Stiller, eski modelleriden, parlak, trend halindeki bakır endüstriyel şekillerden, yarı saydam tonlardaki çarpıcı seramiklere kadar değişir.

Mutfak aydınlatma modelleri 2020
Mutfak aydınlatma modelleri 2020

Mutfak aydınlatması çeşitlerinden kolye lambaları, samimiyet hissi için masanın üzerinde düşük tutun veya onları mutfak adalarında yüksek tutun. Bu sadece mükemmel bir ışık kaynağı değil, aynı zamanda dolapların sade dizilerini parçalayarak ortama ilgi katar.

Doğal ışık

Mutfağınızdaki doğal ışığın faydalarını hafife almayın. Çatı pencereleri, Büyük  kapıları ve pencereleri, gün ışığına kavuşturarak mutfağınıza ışık dolmasına yardımcı olur. Bu, daha sonra, pratik odanız için parlak ve işlevsel bir alan kazandıracak.

Mutfak aydınlatma seçimleri
Mutfak aydınlatma seçimleri


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close